Facebook Pixel

Російський терор: коли закінчаться обстріли українських міст

Російський ракетний терор: чи може він послабитися?

Російський ракетний терор: чи може він послабитися?

Чому рф витрачає стільки ресурсів на ракетні обстріли України, які почастішали? Що це: паніка через контрнаступ, терор населення мирних міст або причина в збільшенні виробництва російських ракет? The Page запитало думку експертів.


Скільки росія витрачає на війну в Україні

Витрати російського бюджету на фінансування армії на початок травня перевищили 3 трлн рублів ($35, 7 млрд). На війну в Україні рф витрачає 30 млрд рублів ($357 млн) на день. Таку оцінку навів Яніс Клюге, науковий співробітник Німецького інституту проблем міжнародної безпеки.

За час повномасштабної війни армія окупантів уже випустила по території України приблизно 4 750 ракет різної дальності. Нині через дефіцит «Калібрів» і Х-555/Х-101 Москва змушена використовувати дорогі Х-47 «Кинджали» та неточні Х-22. А ще велику кількість «шахедів».

У британській розвідці стверджують, що рф, найімовірніше, інвестує в дрони-камікадзе, бо це надає їй порівняно дешевий ударний потенціал великої дальності саме тоді, коли вона витратила значну частину своїх запасів крилатих ракет в Україні.

Водночас у Лондоні підкреслили, що російські масовані нальоти «шахедів» не досягли мети. Наприклад, у травні росія використала проти України понад 300 дронів - ця кількість стала найбільшою за весь час війни.

Чому рф змінила тактику обстрілів України

Експерти зазначають, що у рф змінилася тактика обстрілів. Тепер вона гібридна, коли застосовуються й «шахеди», і балістика, і крилаті ракети одночасно.

Політолог Дмитро Воронков у коментарі The Page зазначив, що такою кількістю обстрілів мирних міст російське командування намагається змусити Україну витратити запаси передових західних ракет ППО та виявити розташування комплексів. А також влучити в центри рішень і тримати населення в страху.

Крім того, він зазначив, що у такий спосіб рф хоче зберегти домінування в повітряному просторі.

Quote«Для перехоплення ворожих ракет і безпілотників використовуються наші ракети, запас яких не є безмежним. На певному етапі в нас може виникнути дефіцит ракет, і тоді ми залишимося беззахисними від ворожих атак. Крім того, ворог полює на засоби протиповітряної оборони, які нам поставили наші союзники, зокрема, під час однієї з атак у травні було пошкоджено ЗРК Patriot», — говорить незалежний експерт Олександр Хмелевський.

Він підкреслив, що завдяки постачанню засобів ППО нашими західними партнерами було побудовано достатньо ефективний захист Києва та деяких інших міст.

Подолати потужну систему ППО можна лише масованими ударами за участю як ракет, так і безпілотників. Наприклад, безпілотники можуть відволікати ППО саме тоді, коли ракети знищуватимуть ППО та військові об'єкти.

Водночас варто розуміти, що в росіян зберігається можливість виробництва нового ракетного озброєння. І якщо раніше обстріл був по всій Україні, то зараз ворог обирає для себе ключові цілі. Наприклад, «сакральне місце» для росії – столицю України.

У травні Київ майже щоночі вмикав свій «залізний купол». Тоді було знищено приблизно 254 ворожі цілі. Столиця пережила атаки численними гіперзвуковими аеробалістичними, балістичними, крилатими ракетами та сучасними військовими БпЛА. У червні обстріли тривають.

Паніка через контрнаступ

Чому ворог витрачає високовартісні дефіцитні ракети на міста-мільйонники в тилу? Насамперед це спроби знизити потенціал наступальних дій ЗСУ.

Противник намагається зірвати наступ Сил оборони, тому інтенсивно завдаватиме ударів по пунктах управління, ППО, аеродромах, районах зосередження резервів, об’єктах логістики, транспортній і енергетичній інфраструктурі.

Ракетні та дронові атаки мають на меті змусити нас розміщати системи ППО не на фронті, а в тилу, захищаючи мирне населення, не дати змогу перемістити достатню кількість ППО в зону бойових дій для ефективного прикриття наступу ЗСУ.

Quote«Зростання інтенсивності ракетно-авіаційних ударів пояснюється острахом запобігти наступу Сил оборони України, ну хоч в якийсь спосіб. Літо – не кращий час для знущань із цивільного населення, тут варто зачекати початку опалювального сезону, і ворог повернеться до своєї торішньої схеми. Зважаємо на шалені спроби російського військово-політичного керівництва наростити випуск крилатих ракет усіх типів», — розповів Віктор Кевлюк, військовий експерт «Центру оборонних стратегій».

Інтенсивність обстрілів не знизиться

Атаки на наші міста тривають, ворог застосовує такі методи тиску на українців, змушуючи їх шукати захисту в метро, укриттях чи спати в коридорах. Ракети кружляють годинами над нашими містами, не даючи спокою цивільному населенню.

Quote«На жаль, інтенсивність ворожих обстрілів найближчим часом не знизиться, а може й зрости», — підкреслює Дмитро Воронков.

Ворог має ще чималі запаси ракет радянського виробництва. Найближчими місяцями виробництво ракет може істотно зрости. Також Росія збільшує виробництво безпілотників та освоює виробництво нових досконаліших моделей. Не припиняється постачання іранських безпілотників.

Quote«Не виключено, що невдовзі Іран постачатиме Росії ще й ракети. Попри те що технічний стан російської авіації є загалом незадовільним, вони мають достатню кількість літаків, щоб і далі завдавати ударів», — говорить Хмелевський.

Крім того, за інформацією «Центру національного опору», до Брянської області рф передислоковано дивізіон протикорабельних ракетних комплексів «Бал», за допомогою якого можна запускати ракети дальністю від 260 до 500 км.

Для цього на озброєнні комплексу стоять ракети Х-35/35У, які після модернізації у 2021 році отримали нові можливості – їхню дальність було збільшено.

За даними ЦНО, ЗС рф застосовуватиме цей дивізіон для обстрілів української території через дефіцит ракет інших типів.

РФ приховує зношеність своїх літаків

Кожен виліт російського літака знижує його експлуатаційний ресурс. Найбільш критичним є ресурс двигунів і ресурс планера.

Quote«У дальній авіації ВКС рф, що обстрілює Україну крилатими ракетами, ситуація приблизно така: з 16 надзвукових стратегічних ракетоносців Ту-160, що є в командування Дальньої авіації ВКС рф, реально в повітря можуть піднятися чотири машини через витрачання ресурсу двигунів НК-32, яких для заміни потрібно 26 штук. Їхній ресурс – 750 годин польоту. Самарське ВАТ «Кузнєцов» здатне відремонтувати за рік 4, а в умовах санкцій реально – 2. Нові двигуни НК-32 не випускаються понад 10 років», — розповів Віктор Кевлюк, експерт «Центру оборонних стратегій».

За його словами, з 64 Ту-95МС здатні піднятися в повітря 35 машин, вироблено ресурс двигунів НК-12, потреба в яких становить 22 штуки. Їхній ресурс – 150 годин польоту, у модернізованого НК-12м – 300.

Зі 115 Ту-22М3 лише 40 можуть реально виконувати бойові завдання. Двигуни НК-25, якими обладнано цей літак, не ремонтуються понад вісім років, а нові не випускаються вже понад 15 років. Потреба у двигунах НК-25 складає натепер 48 одиниць. Ресурс двигуна наближений до показника НК-32, ресурс планера – 35 років.

Цифри досить мінливі, але для розуміння ситуації їх варто навести. Також треба мати на увазі, що виснаження ресурсу літаків, які завдають ударів по Україні, не дає їм змогу піднімати максимальне бойове навантаження.

Україні вкрай необхідно нейтралізувати перевагу противника в небі

Нині наше основне вузьке місце — це захист з повітря. Тому ми всі чекаємо на славнозвісні винищувачі F-16, які дадуть змогу закрити українське небо. Ще один варіант — перемістити на фронт якомога більше ПРО та ППО й нейтралізувати перевагу противника в небі. Саме це через масові обстріли мирних міст не дають нам зробити окупанти.

Водночас CША вже заявили про мілітарний «шопінг» на $2 млрд для України. Йдеться про виділення комплексів Hawk і ракет до Patriot. Два типи сучасних ракет до Patriot із покращеною можливістю збивати балістичні ракети (зокрема «Іскандери», якими рашисти регулярно атакують Київ). Сподіваємося, що допомога наших союзників сплутає плани «бункерного» діда.

Чому частіше обстрілюють уночі?

Олексій Долежалов
Олексій Долежалов
психолог, член «Національної Психологічної Асоціації України»

Існує так звана тактика Фабія або Фабієва стратегія (англ. Fabian strategy, названа на честь римського полководця Квінта Фабія Максима Веррукоза — прим. ред.) — це різновид військової тактики, головною метою якої є свідоме ухилення від прямого зіткнення головних сил армій, які воюють, шляхом постійних маневрів, завдання раптових жахливих ударів, що поступово призводять сторону противника до ведення війни на виснаження.

Ця стратегія призначена для того, щоб руйнувати моральний стан та бойовий дух – особливо у нічний час, щоб у людини збивались циркадні ритми. Все це робиться задля того, щоб люди почувались якомога гірше, а втома ставала надзвичайно сильною – тоді, усередині нас з'являється єдине бажання, щоб усе це як найшвидше закінчилося й неважливо, якою ціною.

Якщо ви впізнали себе – важливо розуміти, що все це є грою противника на виснаження, і може мати свій фінал. Проте, саме в ці моменти ми повинні триматися, не здаватися духом і залишатися міцними.

The Page
Коментар The Page

«Ракетні обстріли вночі росія робить задля того, щоб люди почувалися якомога гірше, втома ставала надзвичайно сильною, і зʼявлялося бажання, щоб усе закінчилося за будь-яку ціну та якомога швидше».

Подякувати 🎉