Facebook Pixel

Patriot проти «Кинджалу»: як закрити небо України та чому наземних сил ППО не вистачить

Для закриття всього неба над Україною потрібні десятки Patriot. Фото: commons.wikimedia.org

Для закриття всього неба над Україною потрібні десятки Patriot. Фото: commons.wikimedia.org

У ніч на 4 травня росія здійснила чергову ракетну атаку та атаку безпілотниками на Київ. За інформацією КМВА, ворог застосував балістичні ракети. Пізніше інформаційно-консалтингова компанія Defense Express, проаналізувавши фото збитих українською системою ППО уламків, повідомила, що ЗСУ вперше перехопили так звану «гіперзвукову» ракету Х-47 «Кинджал», найймовірніше, за допомогою Patriot. Повітряні сили станом на 5 травня цю інформацію не підтвердили, але 6 травня таки повідомили, що збито було саме «Кинджал».

Головред сайту Defence Express Олег Катков пояснив The Page, що фото уламку, який його редакція ідентифікувала як Х-47 «Кинджал», спочатку зʼявилося в офіційних і неофіційних джерелах. Крім того, Повітряні сили України раніше офіційно заявляли, що мають можливості боротися з балістичними ракетами, і продемонстрували саме Patriot.

Катков також розповів, чому «Кинджал» не є гіперзвуковою ракетою, тому для його знищення достатньо систем, які можуть збивати балістику. Утім, без винищувачів, за його словами, Україні не обійтися.


«Кинджал» як величезний міф роспропаганди

Попри те, що рашисти називають «Кинджал» гіперзвуковим, він не є справжньою гіперзвуковою ракетою. Це величезний міф, який вони побудували й на якому їхня оборонка розпиляла величезні кошти.

Усе, що вони створили, – це ракета повітряного базування, яку може підняти зараз лише тільки перероблений МіГ-31К, і вона лише розганяється до гіперзвукової швидкості завдяки твердопаливному двигуну, тобто прискорювачу.

Щойно він відпрацьовує, ракета починає винятково через фізику, яку не обманеш, гальмувати через тертя об повітря. І вже коли вона заходить на ціль, її швидкість, з огляду на публічні кадри, які демонструвало навіть Міноборони рф, не гіперзвукова. Адже ця ракета потрапляє одразу на декілька звичайних камер, що знімають зі швидкістю 24 — 30 кадрів на секунду.

Якби вона мала гіперзвукову швидкість, то це була б просто розпечена хмара плазми, яка б падала на ціль. А там чудово видно ракету на декількох кадрах. Так, швидкість висока, але далеко не гіперзвукова.

Для будь-якого засобу ППО, що може збивати балістичні цілі, збиття «Кинджалу» фактично не відрізняється від збиття іншої балістичної ракети – сама фізика перехоплення не відрізняється.

Які системи потрібні для збиття «Кинджалів»

Як неодноразово повідомляли Повітряні сили, для перехоплення балістичних ракет потрібні Patriot або SAMP-T. Саме в Patriot PAC-3 з ракетами MSE основним завданням, за паспортними характеристиками, зазначено перехоплення балістичних ракет.

У Patriot і SAMP-T використовуються кінетичні перехоплювачі, які просто врізаються у ціль. Адже ураження балістичної ракети просто уламками не гарантує її знищення в повітрі. А балістична ракета або та, що рухається за балістичною траєкторією, просто падає на ціль. Тобто якщо пошкодити їй двигун, нічого не відбудеться, бо він і так уже не працює. Якщо пошкодити хвостове оперення, можливо, це її трохи відхилить, але проблема в тому, що вона вже падає.

Єдиний шлях боротьби з балістичними ракетами – це гарантоване знищення повністю самої ракети, її бойової частини кінетичним ударом. Протиракета врізається в балістичну ціль і завдяки величезній швидкості обох ракет знищується власне балістична ракета.

Скільки Patriot і SAMP-T потрібно, аби закрити всю Україну

Проблема із захистом від «Кинджалів» полягає не в тому, що проти них немає систем, а в тому, що таких систем ППО потрібні десятки. Але це неможливо. Якщо міряти потребу в таких системах, як-от Patriot або SAMP-T, для того, щоб захистити кожен клаптик України, їх необхідно більше, ніж їх взагалі є у світі.

Річ у тім, що на Заході ЗРК виконують допоміжну роль протиповітряної оборони. І навіть головна мета Patriot – це захистити не населені пункти, не всі стратегічні об'єкти, а захистити авіабази.

Парадигма НАТО й бойових дій НАТО – уберегти свою власну авіацію від удару по аеродромах. Після цього вони піднімаються в повітря та забомблюють противника в кам'яний вік або до будь-якої іншої стадії.

Скільки винищувачів потрібно Україні

Складність із наземними системами ППО проти балістичних ракет підводить до вже озвучуваної українською владою думки, що Україні потрібні винищувачі. На Заході вони є головним засобом протиповітряної оборони.

Винищувачі є найбільш мобільним засобом протиповітряної оборони, значно мобільнішим і значно багатофункціональнішим за наземні зенітні ракетні комплекси.

Багато країн мають доволі обмежену компоненту наземної ППО. Зокрема, у США, на відміну від СРСР і потім росії, за протиповітряну оборону відповідають лише три ЗРК: Stinger, Avenger і Patriot. А основний тягар несуть винищувачі. Схожа ситуація у Великій Британії, загалом у Європі.

Причина — у величезній вартості наземних систем: одна батарея Patriot коштує $1 млрд. А за $1,3 млрд два роки тому можна було купити 8 F-16, як це зробила Болгарія.

Україні винищувачів потрібно також чимало – як уже говорив спікер Повітряних сил України Юрій Ігнат, для формування 5 бригад тактичної авіації потрібно 180 літаків.

Тут все прораховано: за даними Military Balance, у росії приблизно 500 машин тактичної авіації. Якщо додати фронтові бомбардувальники, стратегічну й транспортну авіацію, виходить понад 1 тис. машин. На тлі цієї тисячі, з яких пів тисячі можуть вести повноцінний повітряний бій, потреба в 180 винищувачах для України виглядає вже не такою великою.

Це довгострокова перспектива, до якої Україна, безумовно, підійде, але навіть невелика кількість передових винищувачів типу F-16 уже віджене ворожу авіацію від передових позицій ЗСУ.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉