Де працюють мігранти та чому не хочуть повертатися в Україну: дослідження Gradus

Як українські біженці адаптувалися в Європі — дослідження Gradus Research. Фото Depositphotos

Протягом року вдвічі зросла частка українських біженців, що не хочуть повертатися в Україну. Про це свідчать результати дослідження агентства Gradus Research, що було проведене 22 вересня — 5 жовтня 2023 року. Його результати керівниця агентства Євгенія Близнюк презентувала під час КМЕФ 12 жовтня.

Що українські мігранти думають про повернення до України

Основна частина українських мігрантів наразі перебуває у Польщі, країнах Балтії, Німеччині. Серед опитаних 62% вважають, що вони адаптувалися в новій країні. Для тих, хто не встиг адаптуватися, основними труднощами залишаються місцева мова (40%), фінансові проблеми (28%) та пошук житла (24%).

Частка українців, що хочуть повернутися додому, майже не змінилася порівняно до минулого року — близько 65%. Проте збільшилася частка тих, хто хоче залишитися на новому місці — з 8% у 2022 році до 18% у 2023 році.

Скільки українців хочуть повернутися додому за результатами опитування Gradus. Інфографіка Gradus Research Company

Більше половини опитаних, які не планують повертатися в Україну найближчим часом, пояснюють це небезпекою (55%), економікою, що погіршилася (55%), та відсутністю оплачуваної роботи для них (38%).

«У переважної більшості респондентів є діти з ними в європейських країнах. Тобто діти є основною причиною, чому всі люди за кордоном», — прокоментувала СЕО Gradus Research Євгенія Близнюк.

Де працюють українські біженці в Європі

Переважна більшість (83%) українських біженців мали роботу до того, як виїхали. Основні галузі, де працювали емігранти: освіта, технології, економіка, комунікації, охорона здоров’я. Технічні та будівельні робітники — лише 4%.

Натепер 54% опитаних працюють у країні перебування, віддалено на українську компанію — 12%. Серед найбільш поширених галузей зайнятості тепер — технічні, будівельні працівники, догляд за домом та прибиральники (24%).

«Ми бачимо, що переважно виїхали економічно активні люди, які мали певний фаховий менеджерський рівень. Яку зараз мають роботу мігранти за кордоном? 54% знайшли роботу та працюють, але здебільшого у сервісних галузях. Тобто переключення з рівня роботи в Україні на рівень роботи за кордоном він очевидний»,— зауважила Близнюк.

Чверть українських біженців наразі не мають роботи. Фото The Page

Чверть біженців не мають роботи. Основна причина безробіття — українці не володіють місцевою мовою (43%). Крім цього, заважає відсутність попиту на певні спеціальності у країні перебування (14%) та відсутність няні, з якою можна було б залишити дітей (14%).

Читати на The Page