Facebook Pixel

Де працюють мігранти та чому не хочуть повертатися в Україну: дослідження Gradus

Як українські біженці адаптувалися в Європі — дослідження Gradus Research. Фото Depositphotos

Як українські біженці адаптувалися в Європі — дослідження Gradus Research. Фото Depositphotos

Протягом року вдвічі зросла частка українських біженців, що не хочуть повертатися в Україну. Про це свідчать результати дослідження агентства Gradus Research, що було проведене 22 вересня — 5 жовтня 2023 року. Його результати керівниця агентства Євгенія Близнюк презентувала під час КМЕФ 12 жовтня.

Що українські мігранти думають про повернення до України

Основна частина українських мігрантів наразі перебуває у Польщі, країнах Балтії, Німеччині. Серед опитаних 62% вважають, що вони адаптувалися в новій країні. Для тих, хто не встиг адаптуватися, основними труднощами залишаються місцева мова (40%), фінансові проблеми (28%) та пошук житла (24%).

Частка українців, що хочуть повернутися додому, майже не змінилася порівняно до минулого року — близько 65%. Проте збільшилася частка тих, хто хоче залишитися на новому місці — з 8% у 2022 році до 18% у 2023 році.

Скільки українців хочуть повернутися додому за результатами опитування Gradus. Інфографіка Gradus Research Company

Скільки українців хочуть повернутися додому за результатами опитування Gradus. Інфографіка Gradus Research Company

Більше половини опитаних, які не планують повертатися в Україну найближчим часом, пояснюють це небезпекою (55%), економікою, що погіршилася (55%), та відсутністю оплачуваної роботи для них (38%).

«У переважної більшості респондентів є діти з ними в європейських країнах. Тобто діти є основною причиною, чому всі люди за кордоном», — прокоментувала СЕО Gradus Research Євгенія Близнюк.

Де працюють українські біженці в Європі

Переважна більшість (83%) українських біженців мали роботу до того, як виїхали. Основні галузі, де працювали емігранти: освіта, технології, економіка, комунікації, охорона здоров’я. Технічні та будівельні робітники — лише 4%.

Натепер 54% опитаних працюють у країні перебування, віддалено на українську компанію — 12%. Серед найбільш поширених галузей зайнятості тепер — технічні, будівельні працівники, догляд за домом та прибиральники (24%).

«Ми бачимо, що переважно виїхали економічно активні люди, які мали певний фаховий менеджерський рівень. Яку зараз мають роботу мігранти за кордоном? 54% знайшли роботу та працюють, але здебільшого у сервісних галузях. Тобто переключення з рівня роботи в Україні на рівень роботи за кордоном він очевидний»,— зауважила Близнюк.

Чверть українських біженців наразі не мають роботи. Фото The Page

Чверть українських біженців наразі не мають роботи. Фото The Page

Чверть біженців не мають роботи. Основна причина безробіття — українці не володіють місцевою мовою (43%). Крім цього, заважає відсутність попиту на певні спеціальності у країні перебування (14%) та відсутність няні, з якою можна було б залишити дітей (14%).

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉