Трамп відмовився говорити про гарантії безпеки для України: яка причина. Фото: УНІАН
Президент США Дональд Трамп відмовився говорити про гарантії безпеки для України, поки не буде укладена угода щодо корисних копалин.
Про це він сказав під час зустрічі зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським у п’ятницю, 28 лютого.
«Я не хочу говорити про гарантії безпеки, поки не буде укладена угода (щодо корисних копалин. — The Page). Проблеми безпеки — це всього 2% проблеми. Інші країни теж підключаться, можливо, це виглядатиме у іншій формі», — заявив Трамп.
Своєю чергою Зеленський зазначив, що, на його думку, очільник Білого дому не зупинить підтримку України. Він вважає, що якщо Трамп принесе мир, то «він буде на рівні Джорджа Вашингтона».
Угода про рідкісноземельні метали між Україною та США: що про неї відомо
Нагадаємо, підписати спеціальну угоду про спільний захист, інвестування у видобуток і використання українських природних ресурсів запропонував Зеленський. Зокрема, цю ідею він оголосив, коли презентував План перемоги у Верховній Раді 16 жовтня 2024 року.
Згодом Трамп 3 лютого 2025 року заявив журналістам, що хотів би отримати «цінні українські рідкісноземельні елементи» в обмін на допомогу.
12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським обговорив економічну інвестиційну угоду щодо рідкісноземельних металів.
Останній мав розглянути пропозицію та дати відповідь 14 лютого, коли зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської безпекової конференції.
20 лютого Бессент сказав, що Зеленський обіцяв підписати угоду про «рідкісноземи», а потім відмовився.
Того ж дня агентство Reuters повідомило, що адміністрація Трампа може спробувати укласти спрощену угоду з Україною щодо видобутку корисних копалин, щоб швидко укласти пакт, а пізніше обговорити детальні умови, наприклад, якою часткою ресурсів України будуть володіти США.
24 лютого віцепрем'єрка – міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що українська та американська делегації наразі перебувають на фінальній стадії переговорів щодо угоди про корисні копалини.
25 лютого видання Financial Times повідомило, що Київ погодив умови з Вашингтоном щодо угоди про корисні копалини.
26 лютого ЗМІ повідомили, що Україна домовилася зі США про угоду щодо спільної розробки своїх природних ресурсів.
Того ж дня видання «Європейська правда» опублікувало повний текст угоди про корисні копалини.
26 лютого Зеленський підтвердив, що україно-американська угода про корисні копалини та рідкісноземельні метали погоджена. За його словами, у цьому документі українці «не є боржниками».