Facebook Pixel

США борються з брудними російськими грошима — CBS News

Яхта «Амадея» Сулеймана Керімова

Яхта «Амадея» Сулеймана Керімова

Відтоді, як минулого року США запровадили санкції проти російських олігархів у відповідь на вторгнення росії в Україну, найбагатші росіяни доклали чимало зусиль, щоб приховати свої статки. Так само прокурори США переслідують тих, хто може ухилятися від санкцій. З початку війни США конфіскували незаконні активи на суму понад $1 млрд. Але як американський уряд конфісковує особисте майно в інших країнах? Про це розповідає CBS News.

Quote«Ми зупиняли польоти літаків у Швейцарії та на Близькому Сході. Ми заарештовували контрабандистів в Італії, Німеччині, Латвії. Ми пред’явили звинувачення тим, хто відмивав гроші у Великій Британії. Таким чином, ми показали, що немає місця, де сховатися", — сказала заступниця генерального прокурора США Ліза Монако.

Офіс Монако керує робочою групою KleptoCapture, підрозділом, створеним у березні 2022 року для застосування санкцій проти російських олігархів і пошуку їхніх прихованих активів по всьому світу. У Монако заявили, що ці зусилля базуються на тісній співпраці з іноземними партнерами.

Quote«Нам потрібна співпраця наших міжнародних союзників і партнерів в розслідуваннях — і ми її отримуємо. Ми бачимо це справді безпрецедентне, активне міжнародне співтовариство, яке збирається разом, щоб ізолювати режим путіна, щоб засудити його неймовірну жорстокість проти українського народу», — сказала Монако.

Минулого року Міністерство юстиції арештувало на Фіджі суперяхту «Амадея» вартістю $300 млн, яка належала олігарху Сулейману Керімову. За даними Мінюсту, судно вдалося конфіскувати на підставі ймовірного порушення законодавства США, зокрема Закону про міжнародні надзвичайні економічні повноваження, відмивання грошей і змови. Міністерство юстиції також просило арештувати яхту біля берегів Іспанії вартістю $90 млн, яка належала олігарху Віктору Вексельбергу. У цьому випадку передбачуваними порушеннями були банківське шахрайство в США, відмивання грошей і санкції.

І Керімов, і Вексельберг потрапили під індивідуальні санкції Міністерства фінансів США.

Минулого року Сенат вніс поправку до загального законопроєкту про витрати, щоб використовувати деякі з цих конфіскованих російських активів для допомоги Україні у війні з рф.

Мережа підставних компаній

За словами Майри Мартіні, аналітикині Transparency International, некомерційної організації, яка відстежує відмивання грошей у всьому світі, відносно легко знайти основні активи, такі як розкішні яхти, літаки та нерухомість, дуже важко з’ясувати, хто ними володіє. .

Quote«Професіонали, які працюють у цих секторах, можуть неохоче засуджувати замовника чи клієнта», — сказала Мартіні.

Крім того, ці висококласні клієнти рідко купують предмети розкоші на своє ім’я. Натомість, купуючи, наприклад, яхту, ультрабагатії часто використовують заплутану мережу підставних компаній. Компанія, зазначена в документі про закупівлю, зазвичай належить окремій компанії в іншій країні. Ці дві компанії, своєю чергою, можуть належати іншій компанії в третій країні. Ці посередницькі корпорації рідко вказують ім’я справжнього власника.

Трасти ще більше ускладнюють структуру власності. Ці угоди є приватними, і зазвичай немає вимоги щодо реєстрації угоди в державному органі, пояснила Мартіні.

Серед предметів надрозкоші, які Міністерство юстиції США збиралося конфіскувати з початку війни, — реактивний літак Gulfstream вартістю $60 млн і літак Boeing вартістю $350 млн. Згідно з судовими документами, вони були зареєстровані в мережі з п’яти підставних компаній і анонімного трасту, усі з яких пов’язані з російським мільярдером Романом Абрамовичем.

Сам Абрамович не потрапив під санкції в США. Але інші закони США роблять подібні конфіскації можливими, включаючи Закон про реформу експортного контролю.

Заборона експорту

Минулого року у відповідь на вторгнення росії в Україну Бюро промисловості та безпеки Міністерства торгівлі США запровадило санкції проти росії, які передбачають заборону на експорт або передачу певних американських технологій або товарів американського виробництва. Санкції забороняють транспортувати ці товари до росії. Під санкції потрапили літаки американського виробництва та їх частини.

Згідно з судовими документами, після російського вторгнення в Україну літак Абрамовича залетів до росії в порушення цих законів про експортний контроль.

Підрозділ KleptoCapture Міністерства юстиції шукає не лише кремлівських компаньйонів, які приховують активи. Також шукає тих, хто допомагає цим олігархам ухилятися від санкцій. Монако каже, що робота її підрозділу є попередженням.

Quote«Для банків, авіаційної промисловості, страхових компаній, усіх, хто має відкрити ці активи, це знак і попередження для них: будьте обережні, з ким маєте справу, тому що ми спостерігаємо. І будуть наслідки, якщо ви будете сприяти ухиленню від цих санкцій», — сказала Монако.

Зробити США менш привабливими для приховання брудних грошей

За словами Мартіні з Transparency International, у самих США є ще багато роботи, щоб не дати олігархам сховати свої гроші в Сполучених Штатах.

Quote«Я думаю, що США дуже довго рахувалися місцем, яке вважалося дуже-дуже привабливим для тих, хто бажав залишитися анонімним, тому що в США дуже легко створити компанію без необхідності декларувати інформацію про справжніх власників», — сказала Мартіні.

У 2021 році Конгрес схвалив Закон про корпоративну прозорість, закон, який вимагає від певних корпорацій і товариств з обмеженою відповідальністю повідомляти інформацію про бенефіціарних власників, щоб вести бізнес у Сполучених Штатах. Закон набуде чинності наступного січня.

Мартіні не вважає, що закон заходить достатньо далеко, оскільки нова база даних про корпоративну власність буде доступна лише для банків та правоохоронних органів, а не для громадськості, зокрема журналістів. Але, на її думку, це стане початком у запобіганні потраплянню брудних грошей до Сполучених Штатів.

Quote«Ми сподіваємося, що це принаймні полегшить роботу органів влади щодо впровадження санкцій або судового переслідування осіб, причетних до злочинної діяльності», — сказала Мартіні.
Подякувати 🎉