Facebook Pixel

Індійський штам, ефективність вакцин і нові правила в'їзду до ЄС: топ-5 новин про коронавірус

Третя хвиля пандемії коронавірусу в Україні закінчилася, кількість нових хворих залишається порівняно стабільною. Ситуація покращується й у Європі. Зокрема, країни ЄС починають відкривати кордони для вакцинованих туристів.

Однак у деяких країнах ситуація з пандемією не покращується. Так, в Індії кількість смертей від коронавірусу перевищила 262 тисячі. Крім того, у країні вирує новий штам коронавірусу, який характеризується тим, що легко передається. The Page зібрало найцікавіші новини про коронавірус.

1

Індійський штам коронавірусу

ВООЗ класифікувала індійський штам коронавірусу як «штам глобального занепокоєння». Попередні дослідження показують, що мутація B.1.617, яку виявили в Індії, поширюється легше, ніж інші варіанти, і вимагає подальшого вивчення.

Раніше таке саме визначення отримали штами з Великої Британії, Південної Африки та Бразилії. Крім того, відомо, що цей штам уже поширився на понад 30 країн.

Мутація посилюється від «варіанту, що представляє інтерес», до «варіанту, що викликає занепокоєння», коли присутній хоча б один із кількох критеріїв, включно з легкою передачею, важчим перебігом захворювання, зниженою нейтралізацією антитілами або зниженою ефективністю лікування та вакцинації.

Наразі штам вивчається, щоб встановити, чи відповідає він за сплеск смертності в Індії, який характеризується переповненими лікарняними моргами та крематоріями. Вчені ще не знають, чи є цей варіант більш заразним і чи є він стійким до вакцин.

2

Чи ефективні вакцини проти нових штамів коронавірусу

Найбільше занепокоєння викликають нові штами коронавірусу B.1.351 і P.1, які вперше було виявлено в Південній Африці та Бразилії відповідно.

Зокрема, під час клінічних випробувань деякі з вакцин втратили ефективність проти B.1.351, хоча дослідження показали, що імунізація може забезпечити достатній захист і загалом запобігти важкому перебігу хвороби.

Під час лабораторних експериментів B.1.351 й деякі з його мутацій також показали певну здатність «уникати» антитіл, викликаних вакцинами, у крові щеплених осіб.

Дослідження деяких вакцин довели, що хоча B.1.351 може спричинити більше проривних інфекцій, ніж інші форми вірусу, вакцини все ще добре захищають людей від нього, зокрема від важкого перебігу захворювання та смерті.

Згідно з результатами дослідження, штам P.1 має приблизно таку саму або навіть меншу здатність уникати антитіл, як і B.1.351, що надає дослідникам упевненості в тому, що вакцини можуть протистояти цьому варіанту.

Ще один штам, який викликає занепокоєння, називається B.1.617, його виявили в Індії. Саме цей штам може бути причиною масових смертей у країні. Один із підтипів цього вірусу є дещо стійкішим до антитіл, викликаних вакциною, хоча, можливо, і не такою мірою, як B.1.351.

Ба більше, є низка повідомлень з Індії, у яких стверджується, що щеплені особи однаково захворіли. Однак виявилося, що вакцина все-таки захищає організм від важкого перебігу хвороби.

Отже, попри те що деякі штами коронавірусу можуть спричиняти проривну інфекцію, вакцинація все ще залишається найкращим засобом захисту від тяжкого перебігу захворювання.

3

Найкраща вакцина проти коронавірусу: Pfizer чи Moderna?

Залишається відкритим питання щодо того, яка з вакцин є найкращою й більше захищає від коронавірусної інфекції. Так, на Всесвітньому конгресі World Vaccine Congress Washington визнали, що препарат американської компанії Moderna є найкращою вакциною проти коронавірусу.

Високу оцінку отримала й вакцина від Pfizer. Згідно з даними досліджень, ця вакцина зберігає високий рівень захисту проти коронавірусу навіть через пів року після введення другої дози. Стільки часу триває захист і після отримання другої дози вакцини від Moderna.

Однак питання щодо ефективності вакцин залишаються актуальними, особливо через зростання кількості штамів. І хоча вакцини можуть розпізнавати нові штами, їхня ефективність може виявитися нижчою.

Так, дослідження показали, що вакцина Pfizer є ефективною проти штаму коронавірусу, який уперше виявили в Південній Африці. Наразі Pfizer/BioNTech проводить випробування, вводячи третю дозу вакцини повністю щепленим людям, щоб дізнатися, чи може додаткова доза захистити організм від нових мутацій.

Moderna також тестує потенційну третю дозу своєї вакцини та її можливий підсилювач, який спеціально орієнтований на південноафриканський варіант.

Під час клінічних випробувань вакцина Moderna показала 94,1% ефективності щодо запобігання COVID-19 у людей, які отримали обидві дози. Вважалося, що вакцина Pfizer/BioNTech є ефективною на 95%.

Однак нове дослідження CDC довело, що одна доза вакцини проти COVID-19 від Pfizer або Moderna є ефективною для профілактики інфекції на 80%. Ефективність зростає до 90% через два тижні після отримання другої дози.

Водночас вакцина Pfizer є єдиною, яку дозволено до застосування дітям віком від 12 років.

4

Які вакцини визнали ЄС та ВООЗ

Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) та ВООЗ схвалили різні вакцини. Проте ЄС поки що не схвалив жодну з китайських вакцин. Це може негативно вплинути на можливість українців подорожувати до Європи.

Наразі в ЄС схвалено чотири вакцини:

Список може розширитися завдяки тим вакцинам, які визнає ВООЗ. У цьому переліку є й вакцини AstraZeneca, що виробляються в Південній Кореї та Індії (CoviShield), якими роблять щеплення й в Україні. Рішення вакцинувати українців цими препаратами зумовлено не тільки наявністю вакцин, але і їхньою порівняною дешевизною — так, середня ціна однієї дози вакцини для України становить $7,52.

Водночас Єврокомісія поки що не розглядає питання про схвалення російської вакцини Sputnik V.

Проте деякі країни ЄС, які не входять до Шенгенської зони, можуть самотужки встановлювати правила перетину кордону. Так, Кіпр скасував карантинні обмеження для туристів, вакцинованих такими препаратами, як-от:

  • AstraZeneca;
  • Pfizer/BioNTech;
  • Moderna;
  • Sputnik V;
  • Johnson&Johnson.

Які вакцини схвалено ВООЗ

ВООЗ схвалила п'ять препаратів, якими проводять вакцинацію проти коронавірусу:

  • Moderna;
  • Pfizer/BioNTech;
  • Johnson&Johnson;
  • AstraZeneca;
  • Sinopharm.
5

Нові правила для вакцинованих осіб у країнах ЄС

Країни ЄС масово змінюють правила в'їзду для щеплених осіб. Так, Латвія дозволила вакцинованим громадянам, що прибули з країн Європейського Союзу, Європейської економічної зони, Швейцарії або Великої Британії, не дотримуватися самоізоляції.

Правила торкнуться тих осіб, які можуть надати докази того, що з моменту завершення повного курсу вакцинації пройшло 15 днів. Основною умовою є вакцинація препаратами, які схвалено ВООЗ і EMA.

До того часу як у країні запровадять електронні сертифікати вакцинації, до правил перетину кордону буде внесено бланк свідоцтва про факт вакцинації латиською та англійською мовами.

Зараз до Латвії без проходження самоізоляції можуть в'їжджати громадяни Великої Британії, Ісландії та Ватикану.

Правила в'їзду пом'якшила й Німеччина. З 13 травня громадяни, які повністю щеплені затвердженими в ЄС вакцинами, а також ті, хто переніс коронавірус, більше не мусять після в'їзду до країни йти на карантин і проходити тестування.

Залежно від рівня поширення коронавірусу всі країни поділяються на категорії. Так, самоізоляція є обов'язковою для тих громадян, які приїхали з країн із високим рівнем поширення нових, заразніших варіантів коронавірусу.

Звільняються від обов'язкового карантину ті, хто прибув із регіонів із показником захворюваності від 50 до 200 випадків за останні сім днів на 100 тисяч населення. Однак вони зобов'язані надати довідку про негативний результат тесту на коронавірус.

Громадяни, що прибули з регіонів високого ризику, як і раніше, зобов'язані піти на карантин і через п'ять днів пройти тестування.

Для тих, хто вже вакцинувався або може надати негативний результат тесту на коронавірус, також відкриються Іспанія та Греція.