Facebook Pixel
IT
IT

«Ми зараз номінально збиткові, але з кешем у нас усе гаразд» — СЕО «Укртелеком» Юрій Курмаз

Генеральний директор «Укртелеком» Юрій Курмаз дав інтерв’ю Speka, у якому розповів про втрати від бойових дій і як тепер відновлюється мережа. Також він поділився даними щодо фінансових показників компанії та своїм баченням того, як великі оператори можуть співпрацювати з локальними провайдерами.

Якої шкоди війна завдала «Укртелекому»

За час повномасштабної війни постраждали майже 230 наших об’єктів, з них повністю зруйновано приблизно 50. Найбільших руйнувань зазнали вузли на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, а також у Харківській, Запорізькій і Херсонській областях.

У грошовому обчисленні втрати активів «Укртелекому» на тимчасово окупованих територіях становлять понад 600 млн грн.

QuoteЗагальні руйнівні наслідки російської агресії для «Укртелекому» сягають понад 2,8 млрд грн, що переважно зумовлено економічним знеціненням операційних активів.

Точніше оцінити можна буде після того, як ми повернемо всі тимчасово окуповані росією території.

За воєнний рік наша оптична база (кількість абонентів, що користуються оптоволоконним звʼязком від «Укртелекому») зросла більш як на 16%. Це менше, ніж раніше: раніше ми зростали не менш як на 60% щороку. Водночас загальний дохід від оптичного інтернету в масовому та корпоративному сегментах зріс майже на 30%.

Як порівняти з 2021 роком, на 20% покращилася платіжна дисципліна, якщо не враховувати безнадійні борги перших двох місяців після 24 лютого.

Якими були фінансові показники «Укртелекому» у 2022 році

З лютого до жовтня минулого року в нас був негативний net addition в оптичному інтернеті, але потім він змінився на позитивний: ми почали підключати більше абонентів, ніж втрачали. Тож з погляду фінансових результатів і абонентської бази в нас усе доволі непогано, але загалом доходи від телекому та інших послуг зменшилися на 15%, і поки що я не бачу можливостей відбити ці втрати.

Відповідно до аудійованої фінзвітності, ми зараз номінально збиткові. Основна причина — довелося відобразити економічне знецінення операційних активів і втрату активів на тимчасово окупованих територіях. Це мінус, тому в P&L ми маємо збиток, але cash flow та P&L — різні речі.

QuoteЗ кешем у нас усе гаразд.

Як «Укртелеком» відновлює мережу

Наша мережа поділена на вузли першого, другого та третього пріоритету. Відновлення пошкоджених унаслідок бойових дій вузлів і ліній зв’язку відбувається залежно від їхньої пріоритетності. Магістральні вузли та волоконно-оптичні лінії, а також вузли другого пріоритету ми відновлюємо одразу, щойно зʼявляється така можливість. За потреби виїжджаємо на місце просто з військовими або фахівцями ДСНС.

Незважаючи на проблеми, компанія знаходить гроші на допомогу захисникам

Незважаючи на проблеми, компанія знаходить гроші на допомогу захисникам

Щодо вузлів доступу, то ми дивимося, доцільно починати відновлення одразу чи краще перенести це до покращення ситуації. Хоча відновлювати вузли доступу там, де до нас повертаються не більш як 20% абонентів довоєнного часу, виглядає економічно недоцільно, ми однаково рахуємо, скільки коштів треба вкласти та як довго ми зможемо собі дозволити їх повертати. Зараз це все, звісно, власні ресурси.

Зараз, коли через валютне регулювання доступу до іноземних фінансових ресурсів у нас немає, ми можемо розраховувати лише на власні кошти. У бюджеті «Укртелекому» передбачено власні ресурси на відновлення мереж, пошкоджених унаслідок бойових дій, а також на локальну модернізацію наших мереж як у невеликих населених пунктах, так і у великих містах, де ми плануємо перехід з мідного дроту на нові оптичні технології зв’язку.

Що «Укртелеком» запланував на 2023 рік

Через повномасштабну війну модернізація у 2023 році буде не такою широкою, якою могла би бути. На 2022 рік ми запланували 1,5 млрд грн на розвиток телеком та IT-інфраструктури, на локальну модернізацію та розширення нашої оптичної присутності. На жаль, ворог не дав нам можливості реалізувати наші плани. Тому план інвестицій ми виконали трохи більш як на третину.

У 2023 році, якщо не отримаємо доступу до зовнішніх кредитних ресурсів, ми розраховуємо на такий самий бюджет капітальних інвестицій, як і торік. Тому ми вимушені будемо зосередитися на відновленні мереж, пошкоджених унаслідок бойових дій, а також на вибірковій локальній модернізації наших мереж як у невеликих населених пунктах, так і у великих містах.

Як «Укртелеком» хоче співпрацювати з локальними провайдерами

Ми хочемо стати опорним оператором для локальних провайдерів. Ми могли б підключити їх до наших вузлів агрегації – місткості для цього в нас достатньо, а географія покриття в нас найширша. У разі такого партнерства локальний провайдер отримає гарантовано високу якість і швидкість доступу до інтернету, яку можна «розділяти» далі між кінцевими абонентами.

QuoteЗараз така модель партнерства магістральних національних провайдерів, які відповідають за розбудову та обслуговування мережі за високими технічними стандартами, і локальних «домашніх» провайдерів, які забезпечують клієнтський сервіс належного високого рівня, є на багатьох розвинутих ринках.

У великих національних операторів є сучасні центри управління мережею, центри інформаційної та кібербезпеки, команди по всій країні, які не тільки усувають аварії, а й запобігають інцидентам. А в маленьких провайдерів є своя сильна сторона – близькість до кінцевих споживачів і як наслідок – увага та швидкість реагування на звернення клієнтів. Це логічне та ефективне партнерство.

Не таємниця, що частина локальних провайдерів надає послуги інтернету, підключившись до наших або іншого національного провайдера, вузлів як звичайні клієнти. Припустимо, такий так званий провайдер купує 1 гігабіт/с інтернету за 500 — 700 грн як кінцевий споживач. Далі з використанням «нехитрого» обладнання доступу він розводить по підвісах оптику та роздає без гарантованої якості по 100 мегабіт/с на 200 домогосподарств.

QuoteЗ кожного домогосподарства він отримує 200 грн щомісячної оплати. Це такий собі тіньовий «малий супермаржинальний бізнес».

Ми називаємо це анархією.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉