Мобілізація не звільняє від відповідальності за дітей.
Мобілізація до лав Збройних сил України та військова служба не звільняє платника аліментів від обов'язку щодо утримання дитини. Аліменти утримують з усіх видів грошового забезпечення військовослужбовця, зокрема додаткової винагороди, яку виплачують під час дії воєнного стану, крім виплат, що не мають постійного характеру. Тобто, якщо судове рішення або договір між батьками визначають, що один із батьків має сплачувати на утримання дитини ¼ частину від свого щомісячного доходу, то саме з загальної суми всіх видів грошового забезпечення і вираховується ¼ частина на оплату аліментів для дитини. Якщо ж сума аліментів визначена у твердій грошовій сумі, то аліменти стягують саме у цій сумі.
Досить часто аліменти відраховує роботодавець з заробітної плати платника аліментів. Що робити, коли платник був мобілізований і більше не отримує зарплату за основним місцем роботи?
Як стягуються аліменти з військовослужбовців
Варіант перший: військовослужбовець сам звертається з рапортом про стягнення аліментів
У такому випадку аліменти стягують з грошового утримання військовослужбовця за запитом платника аліментів (військовослужбовця) або одержувача аліментів. Військовослужбовець може самостійно звернутися до начальника військової частини з заявою (рапортом) про стягнення аліментів з його утримання. Це найпростіший та найшвидший варіант.
У заяві потрібно зазначити прізвище, ім'я та по батькові одержувача аліментів, його місце проживання, відомості про дитину, на яку сплачуються аліменти (прізвище, ім'я, по батькові та дата народження), розмір аліментів, банківські реквізити для зарахування аліментів. Якщо є відкрите виконавче провадження, то також потрібно зазначити реквізити виконавчого документа, номер виконавчого провадження та найменування територіального органу державної виконавчої служби або ПІБ приватного виконавця, на виконанні якого перебуває відповідне провадження.
Варіант другий: одержувач аліментів звертається до виконавця
Якщо з тих чи інших причин військовослужбовець не подає заяву про стягнення аліментів з його утримання, одержувач аліментів має право звернутися до приватного або державного виконавця. Якщо стягувач знає, в якій військовій частині служить платник, йому варто письмово повідомити про це виконавця. Далі виконавець направляє постанову про звернення стягнення на доходи платника до відповідної військової частини для організації подальшого відрахування аліментів.
Якщо ж найменування та адреса військової частини, де служить платник, невідомі, виконавець надсилає документи щодо стягнення аліментів до Міністерства оборони, яке скеровує їх у бухгалтерію військової частини для подальшого стягнення аліментів з доходів військового.
Якщо один з батьків сплачував аліменти добровільно, без відкриття виконавчого провадження, то одержувач аліментів може звернутися до підприємства, в якому до мобілізації працював платник, із заявою про повернення виконавчого документа. Далі цей документ необхідно передати до військової частини за місцем проходження служби платника аліментів. Одержувач аліментів також може звернутися до державного чи приватного виконавця для відкриття виконавчого провадження, подальшого встановлення інформації про місце служби платника та направлення до військової частини постанови про звернення стягнення на доходи.
Військовослужбовці та інші батьки мають утримувати дітей попри воєнний стан
Підбиваючи підсумок, зазначу, що, попри триваючий воєнний стан, обов'язки батьків щодо утримання дітей мають виконуватися належним чином. Законодавство України створює всі необхідні умови для захисту прав дітей на належний рівень життя. Військовослужбовці, як і всі інші батьки, мають обов'язок утримувати своїх дітей. Механізм стягнення аліментів, зокрема з військових, має свої особливості. Для отримання більш детальної консультації та безпосередньої організації стягнення аліментів, раджу звертатися до юристів, які спеціалізуються саме на сімейному праві та мають досвід ведення справ про стягнення аліментів.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора