Facebook Pixel

Демобілізація під час війни: дайте відпочити людям зі сталі

Ольга Мулько
журналістка, редакторка колонок The Page

Чоловік Ірини Феофанової більше року на війні. Їхня донечка більше року живе без тата. Ірина більше року сама.

Таких сімей в Україні зараз – тисячі. І в кожній з них уже другий рік чекають на повернення додому свого рідного захисника чи захисниці.

Ті, хто пішов добровольцями або був мобілізований на початку великої війни, служать уже 14-й місяць.

Частина з них уже загинули, частина – були поранені, частина втратила своє здоров'я назавжди.

14 місяців ризику для життя і виснажливої роботи

Люди, які служать з лютого-березня минулого року, дуже виснажені фізично і морально. Вони місяцями не бачаться з близькими, гроблять своє здоров'я і постійно ризикують життям. Вони мріють про дуже прості речі: виспатися вдома на чистій постільній білизні, сходити в кіно з сім’єю, походити в цивільному одязі, врешті-решт!

Військовослужбовець обнімає доньку перед від'їздом на фронт. Фото: І. Феофанова.

Військовослужбовець обнімає доньку перед від'їздом на фронт. Фото: І. Феофанова.

А сім’ї військовослужбовців місяцями чекають у постійній напрузі, смикаючись від випадкової смски пізно ввечері і не знаходячи собі місця, коли рідна людина по декілька днів не виходить на зв’язок.

А ви знали, що їдучі на бойові, військовослужбовці часто майже не беруть із собою їжі? Максимум пару «снікерсів». І не тому, що в них проблеми з продуктами – ці потреби якраз закриті на 150%. А щоб не вилазити з окопа, якщо виникне необхідність сходити в туалет! Ти сидиш дві доби у власноруч спорудженому бліндажі під постійними обстрілами, і не можеш навіть спокійно задовольнити найпростішу людську потребу. Утім, через нервове напруження на нулі, за словами військових, часто взагалі пропадає апетит.

Коли бійці повертаються на ротацію – їх же не відпускають додому. Служба навіть у відносно безпечному місці – це постійні наряди, чергування, навчання і завдання, це поламаний графік сну і надмірні фізичні навантаження. Наприклад, якщо тебе призначили черговим у групу ППО, то щоразу після сигналу повітряної тривоги ти виїжджаєш у відповідний пункт – скажімо, на дах не зданої в експлуатацію висотки. І піднімаєшся на 27-й поверх. Без ліфта, сходами. З усім спорядженням. І так може бути 4-5 разів за добу.

Тягар війни лежить на одних і тих самих плечах

Це несправедливо, коли весь тягар війни вивозиться на одних і тих самих плечах. Нам часто кажуть, що Перемога обов’язково буде – але чим викликана така впевненість? Що за нею стоїть? Сучасна зброя від Заходу не варта нічого, якщо нею не користуватимуться наші воїни. Усі танки та ракети без людей – лише купа металу. І саме людей потрібно берегти в першу чергу. Люди – вони не металеві. Їм потрібно відпочивати і відновлюватися.

Законопроєкт про демобілізацію через 18 місяців служби

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9142, який дозволяє демобілізацію в Україні через 18 місяців з моменту мобілізації. Якщо він буде схвалений народними депутатами, тим воїнам, які вже відслужили 13,5 місяців, залишиться трохи більше 4 місяців обов’язкового перебування у війську. Після того вони матимуть можливість демобілізуватися і повернутися до своїх сімей, до роботи і до нормального життя. Відповідну заміну потрібно готувати вже зараз, щоб до серпня-вересня нова хвиля військовослужбовців була підготовлена на високому рівні.

Крім того, петиція з відповідною ініціативою вже набрала необхідних 25 тисяч голосів. Вона буде опублікована на сайті президента, і тепер її має розглянути Володимир Зеленський.

Спілкуючись з військовими та їхніми сім’ями, я розумію: цей законопроєкт і ця петиція потрібні, він мають величезний суспільний запит і мають бути підтримані владою.

Багато військових хочуть отримати право на заміну хоча б через півтора року служби.

Людям зі сталі теж потрібен перепочинок. Це буде як мінімум справедливо.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора