Facebook Pixel

Відкриття офісу в Польщі: досвід української компанії

Станіслав Горбачевський
СЕО групи компаній Force

На початку 2023 року ми відкрили офіс для нашої компанії Task Force у Варшаві.

Task Force працює на ринку лінгвістичних послуг в Україні. З початком повносмасштабного вторгнення ми перетворились на експортну компанію. Перекладаємо документи та технічну інформацію, локалізуємо сайти, робимо апостиль та загалом — допомагаємо бізнесу розмовляти однією мовою з клієнтом.

У серпні 2022 року Task Force увійшов до топ-10 глобальних лінгвістичних компаній, за версією CSA, що зростають найшвидше у світі. Раніше, у липні, ми вперше увійшли до 25 найбільших лінгвістичних компаній Східної Європи.

З чого почати відкриття бізнесу в Польщі

Власник компанії повинен мати або PESEL, або кваліфікований електронний підпис, який є аналогом нашого ЕЦП.

PESEL — це ідентифікаційний номер, який використовується в Польщі. Він розшифровується як «Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności», що перекладається як «Універсальна електронна система реєстрації населення». Кожному громадянину Польщі присвоюється номер PESEL при народженні, а не громадяни можуть отримати номер, якщо вони проживають у Польщі.

Кваліфікований електронний підпис, як визначено регламентом ЄС eIDAS, має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, і може використовуватися для більшості онлайн-транзакцій, включаючи реєстрацію бізнесу та подачу податкових декларацій.

Для початку діяльності вам достатньо цього підпису. Але якщо ви чи ваші співробітники приїхали в Польщу як біженці, то маєте право зареєструвати PESEL UKR.

Як підприємець, більшість справ, які краще виконують профільні спеціалісти, я делегую. Відтак операційний процес реєстрації я довірив локальній компанії, яка займається відкриттям українських компаній в Польщі.

Відмінності бізнес-етики в Україні та Польщі

Кардинальної різниці між бізнес-етикою в Україні та Польщі немає. Головна відмінність — держава в Польщі грає на боці платника податків. За час своєї діяльності ми жодного разу не зіштовхнулись з корупцією, але допускаю, що десь вона існує. Аналогічно — шовінізм по відношенню до українців. На побутовому рівні його немає, хоча десь існують маргінали, що мріють про захоплення Львова.

Має бути повага. Як поляки поважають свою мову, історію та традиції, так і ви маєте поважати країну, де ведете бізнес. Не намагайтесь функціонувати як гетто, винаймаючи на роботу тільки українців та мінімізувати свої контакти з поляками.

QuoteЗаяви про те, що «в Україні краща медицина, салони краси та кафе» не додають вам балів у ефективних комунікаціях. Якщо краще — то покажіть на своєму прикладі. А якщо вам некомфортно в Польщі і ви сумуєте за своїм перукарем, що залишився в Києві, то вертайтесь назад.

Повага до поляків — така сама нормальна поведінка, як повага до українців.

Наш офіс знаходиться в коворкінг просторі Regus в Варшаві. Зазначу, що пошук локації для діяльності — це складна історія. Бізнес у Польщі зростає, йому потрібно більше місця. Тому великої кількості вакантних місць тут немає. Шукайте місце, яке відповідає вашим операційним потребам і бюджету.

Так, Варшава розквітла за минулих років п’ять. Тут стало більше бізнесу, інфраструктури. Це повноцінне і комфортне європейське місто.

Що з економікою Польщі?

Польська економіка зросла приблизно на 174% у 2022 році порівняно з 2004 роком. Якщо рахувати за показником ВВП на душу населення. Доєднання Польщі до Європейського Союзу у 2004 в результаті відіграло значну роль у цьому зростанні.

  • Збільшення прямих іноземних інвестицій (ПІІ): Членство в ЄС зробило Польщу привабливою для іноземних інвесторів, що призвело до припливу капіталу в країну.
  • Доступ до ринків ЄС: Польща отримала доступ до величезного єдиного ринку ЄС, що полегшило торгівлю і дозволило польському бізнесу розширити свою діяльність.
  • Фонди ЄС: Польща стала значним бенефіціаром структурних фондів ЄС та фондів згуртування, які використовувалися для фінансування інфраструктурних проектів, досліджень і розробок та інших ключових галузей економіки.
  • Модернізація та реформи: Процес вступу до ЄС вимагав від Польщі проведення значних економічних та інституційних реформ, які покращили управління, зміцнили інституції та покращили бізнес-середовище.

Перелічені переваги в тому числі доступні українському бізнесу. Ви стаєте ближче до ринків інших європейських країн, працюєте в рамках законодавства ЄС та в інвестиційно-привабливій державі.

Повертаємось до нашої практики.

Ми відкрили рахунок в банку Santander. До речі, він локалізований українською мовою, тому його сервіси зручні саме для українських бухгалтерів. Топовий світовий банк знає, що для роботи з клієнтом потрібно розмовляти його мовою.

QuoteЗалежно від вашої моделі, ви можете найняти місцевий персонал, перевести працівників з України або поєднати обидва варіанти. Пам'ятайте, що будь-яким працівникам з-поза меж ЄС може знадобитися дозвіл на роботу.

Скажу точно — поляки краще розуміють місцеву специфіку ведення бізнесу та культуру. Комунікація з клієнтом чи підрядником — це не лише мова, це також розуміння контексту, на який впливає культура. Місцеві свята, історія міста та держави, гастрономія.

Люди, які виросли «в одному районі», швидше порозуміються та підпишуть контракт. Бухгалтери, офіс-менеджери та менеджери з продажу бажано мають бути місцевими людьми. Також наймання місцевих працівників може спростити деякі юридичні аспекти. Наприклад, вам не потрібно буде мати справу з дозволами на роботу, які часто потрібні для громадян країн, що не є членами ЄС.

Загалом, відкриття компанії в Польщі — це не найбільша проблема у вашому житті.

Ми поки формуємо свою успішну історію бізнесу в Польщі. В Україні у нас близько 500 b2b клієнтів, а в Польщі ми ще йдемо до цього показника. Головне — що ми стали міжнародною компанією і не тільки врятували наш бізнес в Україні (де у нас тільки в штаті 60 співробітників, а загалом більше 500 людей), але вийшли на експорт в ЄС.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора