Викладачі однієї з найвідоміших бізнес-шкіл розповідатимуть читачам про те, що таке бізнес та як він працює.
Про те, що таке лідерство, розповідає викладачка та академічний директор Единбурзької бізнес-школи в Україні, професор Наталія Кривда.
Попередні лекції:
Новини та діджитал. Що таке маркетинг та які його сучасні виклики
Головні цілі та фактори впливу. Що вивчають макро- та мікроекономіка
Ресурси, час та вартість. Що для початку треба знати про фінанси
Якщо ви подивитеся на порядок денний економічних форумів останнього часу, послухаєте, що обговорюють зрілі лідери світу, ви побачите, що сьогодні основний акцент робиться на розвиткові людського капіталу.
Ми мусимо говорити про те, що сьогодні ключову роль у лідерстві відіграють, не повірите, послідовники, люди, які йдуть за лідерами, які виконують роботу та, власне, запроваджують основні зміни у дійсність. Рухають країни, організації, команди вперед.
На тому, що технології йдуть вперед, але ми як людство, ми як організації, ми як особистості можемо не встигати за цим рухом. Тема лідерства в організаціях сьогодні — одна з ключових в усіх програмах бізнес-шкіл, і, в першу чергу, в програмі Единбурзької бізнес-школи.
Постгероїчна епоха і сукупна лідерська функція
Лідерство – надзвичайно тендітна тема. Наразі почалася епоха постгероїчного лідерства. Герої, які стояли на пагорбі а їхнє волосся майоріло на вітрі, і вони вели за собою великі команди, сьогодні йдуть з авансцени.
Ми мусимо говорити про те, що сьогодні ключову роль у лідерстві відіграють, не повірите, послідовники, люди, які йдуть за лідерами, які виконують роботу та, власне, запроваджують основні зміни у дійсність. Рухають країни, організації, команди вперед.
Сьогодні йдеться про лідерські команди, про те, що сукупна лідерська функція має розвиватися та вирощуватися зсередини організації. Акцентуймося на розвиткові команд. Чи ви є лідером невеликої команди, лідером великої організації чи лідером цілої країни, — необхідність працювати з командою, необхідність разом проходити певні стадії розвитку цієї команди та виконувати різні дії по відношенню до своєї команди, вирощувати її в різний спосіб – ключ до ефективного лідерства ХХІ століття.
Якісна бізнес-освіта виступає потужним каталізатором процесу зростання команд та організацій. Розвиток та виховання своїх послідовників, персональне залучення лідера у навчання людей, коучинг, демонстрація саморозвитку та каскадування знань сьогодні, напевно, найбільш питома функція лідерства.
Гендер
Актуальними є питання лідерства та гендерної політики. Чи відрізняється стиль жіночого лідерства від чоловічого? Який стиль більш ефективний? Що ми виграємо, коли лідерами великих організацій стають жінки? Серед кейсів Единбурзької бізнес школи сьогодні — активна розробка «інклюзивної моделі лідерства», де акцент робиться на підтримці інших, винищенні комунікаційних бар'єрів, на прозорості та соціальному партнерстві.
Перспективною вважається концепція «андрогінного лідерства», коли лідери, незалежно від своєї гендерної приналежності, вчаться поєднувати переваги різних типів лідерства, вчаться доповнювати один одного та досягати економічні, моральні та соціальні цілі з рівним успіхом.
Лідерство, ризики та етика
На порядку денному людства — тема моралі, етичної та відповідальної поведінки, в тому числі у прийнятті ризиків. «Етика та лідерство» — одна з актуальних, надзвичайно затребуваних тем у програмах розвитку організаційного лідерства та організаційної поведінки у кирикюлумах бізнес-шкіл.
Питання лідерства сьогодні – серед ключових тем в обговоренні ризиків, їхнього колективного та індивідуального прийняття. У світі, який безкінечно змінюється і де, власне, зміни і є єдиною константою, виконання лідерської функції має бути таким, яке передбачає обчислення, зважування та прийняття ризиків.
На порядку денному людства — тема моралі, етичної та відповідальної поведінки, в тому числі у прийнятті ризиків. «Етика та лідерство» — одна з актуальних, надзвичайно затребуваних тем у програмах розвитку організаційного лідерства та організаційної поведінки у курикулумах бізнес-шкіл. Як лідер має робити вибір, чиї інтереси він має брати до уваги в першу чергу — інтереси стейкхолдерів процесів, інтереси власників бізнесу, інтереси суспільства, і як знаходити баланс?
Відповідь на питання, заради кого/чого ти працюєш, є однією з ключових відповідей, які всі ми маємо давати собі.
Я думаю, що однією з ключових тем лідерства сьогодні є лідерство по відношенню до себе. Послідовність, чесність, цілісність того, яка людина по відношенню до себе та по відношенню до світу – важлива ознака ефективного лідерства та надзвичайно важлива цінність для сучасного світу.
Нові затребувані стратегії лідерства
Найскладніше у стратегічному лідерстві в наш час – вміння породжувати сенси, вміння знаходити таку інтегративну, спільну та суспільну мудрість, яка дозволить всім нам — і командам, і організаціям, і країнам — вибудувати ясне, прозоре та щасливе майбутнє.
Однією з перспективних сцен, які сьогодні точно є на авансцені, – наприклад, тема розподіленого лідерства та лідерства як сопродюсерства.
Сьогодні неможливо залишатись один на один з проблемами. Сьогодні твої підлеглі перестають бути твоїми підлеглими, вони стають твоїми соратниками, партнерами, сопродюсерами спільного успіху. У країні, в якій волонтерський рух став одним з найбільш серйозних громадських рухів останнього часу, лідерство у волонтерських організаціях сьогодні теж надзвичайно затребуване.
Сьогодні твої підлеглі перестають бути твоїми підлеглими, вони стають твоїми соратниками, партнерами, сопродюсерами спільного успіху.
Лідерство як служіння – це тема, яка сьогодні хвилює найбільші інтелектуальні установи. І це тема, яка розглядається в межах програми Единбурзької бізнес-школи. Лідерство як служіння, лідерство як можливість зробити спільний світ кращим. Лідерство як надзвичайно важливий інструмент перебудови і самої особистості, і своєї організації, і країни в цілому.
Лідери залежать від культурної конструкції
Вкрай цікава та перспективна тема – тема кроскультурного лідерства. Національні, регіональні культури різняться між собою. І стиль лідерства в організаціях в таких різних національних культурах буде точно відрізнятись один від одного.
Ще наприкінці ХХ століття Герд Хофстеде, нідерландський дослідник, здійснив масштабне дослідження та запропонував гіпотезу, що національні культури розрізняються між собою за цілим рядом критеріїв чи характеристик. Такими є запобігання невизначеності, фемінність чи маскулінність, індивідуалізм чи колективізм, дистанція влади. Пізніше до списку додали такі характеристики, як асертивність та орієнтацію на людей чи на результат. Характеристики культури визначають лідерські якості та організаційні практики, отже культура формує стиль лідерства.
Національна культура може перемагати культуру корпоративну. Це варто знати тим, хто працює в міжнародних середовищах та мультинаціональних компаніях, працює з іноземними партнерами чи колегами.
Ефективний лідер має дослуховуватись до вимог та особливостей національної культури чи пропонувати свою корпоративну культуру? Де знайти той баланс між цінностями, носієм яких ти є, і цінностями, які пропонуються тією чи іншою національною культурою?
Національна культура може перемагати культуру корпоративну. Це варто знати тим, хто працює в міжнародних середовищах та мультинаціональних компаніях, працює з іноземними партнерами чи колегами.
Дослуховування до таких потреб часу, як гендерний егалітаризм, відповідальне та стале споживання, питома необхідність розвитку людського капіталу, дотримання власної лідерської цілісності, виважене прийняття ризиків — складові частини ефективної лідерської стратегії сьогодні, водночас, успішне лідерство — запорука майбутнього.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора