Викладачі найвідомішого бІзнес-університету розповідатимуть читачам про те, що таке економіка та як вона працює.
Про те, що таке фінанси, розповідає директор академії Deloitte та викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан.
Попередні лекції:

Новини та діджитал. Що таке маркетинг та які його сучасні виклики
Головні цілі та фактори впливу. Що вивчають макро- та мікроекономіка
Коли ми кажемо «фінанси та фінансист», дуже багато людей розуміють абсолютно різні речі. Коли людина працює бухгалтером, вона теж фінансист. Банкір, який працює в банку, є фінансистом. Трейдер, який торгує акціями на біржі, також є фінансистом.
Тому це — дуже широке поняття, яке охоплює дуже багато галузей. Але я хотів би сказати декілька слів саме про класичні корпоративні фінанси як окрему бізнес-дисципліну, а також про те, для чого це знання потрібне підприємцям та управлінцям.
Прибуток — не головне
Щоб краще пояснити концепцію фінансів, дозвольте сформулювати таке запитання: що є головною метою будь-якої компанії? Більшість читачів дадуть відповідь, що головною метою будь-якої компанії є заробіток певного прибутку. Насправді це не так.
Прибуток – це важлива справа. Кожна успішна компанія має бути прибутковою. Але основною метою, головною метою будь-якої компанії є створення вартості. Люди, які керують компаніями, менеджери повинні працювати на те, щоб компанія з року в рік ставала якомога дорожчою.
Як виміряти цю вартість? Добре, якщо акції компанії торгуються на біржі. Тоді вартість компанії визначає ринок. Але навіть, якщо компанія не торгується на біржі, то все одно є багато способів визначення її вартості.
Врешті-решт, бізнеси купуються та продаються. І хороший бізнес, де управлінці добре робили свою справу, можна продати задорого, чого не скажеш про бізнеси, які не мають вартості, або їхня вартість низька.
Як створюється вартість? Це одне з основних питань, що вивчаються в курсі фінансів. Ви можете створити вартість, тільки інвестуючи в реальні проєкти.
Як обрати вартісні проєкти
Тут постає дуже важливе питання: як визначити на початковому етапі, які проєкти перспективні, які створюють вартість для вашої компанії, які роблять акціонерів багатшими, а які зменшуватимуть вартість та з'їдатимуть акціонерний капітал.
Саме для цього існують фінанси, існує багато різних механізмів моделювання. Бо коли ми говоримо про фінанси, ми намагаємося певним чином заглянути в майбутнє.
Ми плануємо якийсь бізнес, хочемо розрахувати, які інвестиції нам необхідно зробити сьогодні, моделюємо грошові потоки, які ми зможемо отримати. Перед нами у процесі моделювання завжди постає важливе питання: чи переважать ті грошові потоки, які ми отримуємо у майбутньому, ті інвестиції, які ми зробимо сьогодні?
Водночас було б неправильно порівнювати гроші, які ми заробимо завтра, з тими грошима, які ми інвестуємо вже сьогодні. Бо однією з основних концепцій корпоративних фінансів є так звана вартість грошей у часі.
Певно, ви погодитесь із цим на практиці. Бо ті $100, які людина заробляла 20 років тому, і ті $100, які людина заробляє сьогодні — це різні гроші. На жаль, я не можу порівнювати у гривнях, бо цінність гривні змінювалась багато разів за останні 20 років. Але навіть з такою валютою, як долар, ми бачимо, що вартість стабільних валют змінюється з часом.
Ресурси та час
Суттю фінансів є перерозподіл ресурсів у часі. Що це означає? Коли ви створюєте якийсь бізнес, ви інвестуєте гроші сьогодні, для того щоб отримати більше грошей завтра.
Ці принципи моделювання, фінансового моделювання, ми вивчаємо в курсі фінансів. Є багато інвестиційних критеріїв, які застосовуються для того, щоб з'ясувати, чи варто інвестувати в якийсь бізнес, чи не варто.
Фінансове моделювання – це наша спроба заглянути в майбутнє. Робити це за допомогою фінансового моделювання набагато ефективніше і абсолютно точно менш затратно, аніж перевіряти концепцію вашого бізнесу – чи правильна вона, чи ні на практиці.
Тому перед тим, як ви плануєте робити якусь значну інвестицію, не полінуйтесь та приділіть трошки уваги фінансовому моделюванню, яке може вас зберегти від непотрібних втрат.
Фінансові ринки
Коли говоримо про фінанси, неможливо не згадати про фінансові ринки. Бо саме суть фінансів, про яку я згадав (перерозподіл фінансів у часі), відбувається за допомогою фінансових ринків.
Що таке фінансові ринки? Це і грошові ринки, і ринки цінних паперів, де торгуються акції, облігації, зокрема українські боргові зобов'язання. Ринки відіграють величезну роль у житті не тільки підприємців, але й у житті кожного пересічного громадянина.
Бо фінансові ринки, крім головної функції, – перерозподілу ресурсів у часі – мають величезне інформаційне значення. З фінансових ринків ми дізнаємось про справедливі ринкові курси валют, про ринкові відсоткові ставки.
Нам не треба сидіти вдома та вирахувати ці величини. Достатньо пройти вулицею, і ти вже знаєш, який курс валют склався на сьогодні. Коли ми аналізуємо те, що відбувається на світових ринках, на глобальних фінансових ринках, ми також можемо за допомогою цієї інформації прогнозувати те, що чекає світ, і те, що чекає бізнес в майбутньому.
Ми можемо прогнозувати початок фінансових криз та періоди економічного зростання. Тому значимість та важливість фінансових ринків для життя пересічної людини, і бізнесмена зокрема, підприємця, дуже важко переоцінити.