Класифікація житла застаріла і потребує якісного перегляду. Для цього насамперед нам всім потрібна чесність, прозорі уніфіковані правила «перепису» і достатня експертиза та незаангажованість тих, хто візьметься за цю справу.
Я переконана, що новий класифікатор потрібен усім: ринку, покупцям, владі. Хаос і непевність ще нікому не була на руку. А ми зараз спостерігаємо, як кожен девелопер називає і позиціонує свій проєкт як йому заманеться.
Щойно ми всі подивимось об’єктивно на ситуацію та будемо відвертими один з одним – ринок частково самоочиститься.
А покупець просто не розуміє, чому інколи комфорт-клас пропонує кращу інфраструктуру, ніж деякі проєкти бізнес-класу.
Або з якого переляку ЖК із проїзним двором, відкритою територією, бідним набором інфраструктурних рішень позиціонують як комфорті? Я вже не кажу про енергоефективні рішення в будівництві, матеріали та технології.
Класифікація житла — це про чесність. Щойно ми всі подивимось об’єктивно на ситуацію та будемо відвертими один з одним – ринок частково самоочиститься.
- Читайте також: Чому вигідно інвестувати у коворкінги
Раніше критеріями поділу на класи були технології будівництва: основний матеріал (цегла, блок, монолітний бетон, панель, монолітний залізобетонний каркас тощо), матеріали обробки (синтетичні чи натуральні, тобто камінь), архітектурні рішення (тип скління, тип та форма будівлі, фасадні рішення тощо), обробка та дизайн місць загального користування, кількість квартир на поверсі, щільність забудови, кількість будинків, комунікації, комерція на перших поверхах (це була межа бажань торгово-побутової інфраструктури), рішення з парковкою, закрита чи відкрита територія, благоустрій, площа квартир, співвідношення 1,2,3-кімнатних квартир в проєктах, середня площа кімнати, середня площа квартири, висота стелі.
- Читайте також: Що заважає будівельній галузі в Україні
Сьогодні, безумовно, треба додати до критеріїв оцінки окремо концепцію житла та проєкту, використання енергоефективних рішень в будівництві та для території (розумні ліхтарі), використання технологічних рішень (розумні будинки, дрони-охоронці, відеонагляд території та персональні ключі доступу тощо). Також важливою складовою оцінки є мікс нерухомості: які типи, окрім житла, є в проєкті, загальні інфраструктурні рішення (зони для відпочинку, дитячі та спортивні майданчики, бігові та пішохідні доріжки, арт-об’єкти, публічні простори), інфраструктурні рішення підвищенного комфорту (загальноосвітня школа в складі проєкту, спортклуб з бассейном), сервісні рішення (консьєрж-сервіс і його обов’язки, експлуатуюча компанія та її обов’язки, додаткові сервіси для мешканців тощо).
Єдина класифікація — це про загальноприйняті правила гри і перший крок до прозорого ринку. Якщо нам вдасться найближчим часом вичистити ці Авгієві стайні – буде чудово.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора