На мою суто особисту думку, всі питання щодо будівельної галузі — до людського фактору, відсутності прозорих правил гри на ринку і слабо розвинутої законодавчої бази у сфері нерухомості.
По-перше, ринок у нас дещо хаотичний. Простіше кажучи, будують як хочуть, обмежуючись лише здоровим глуздом або його відсутністю і містобудівними нормами. І то не завжди. Мислять здебільшого вузько і з позиції, як побудувати більше і вичавити з ділянки, яка дорого коштує, по максимуму.
- Читайте також: Чому вигідно інвестувати у коворкинги
Ситуація стала змінюватися останнім часом завдяки саме покупцеві. Той нарешті зрозумів, що типові багатоповерхівки з мізерною інфраструктурою не вирішують головне завдання — створити комфортний стиль життя в сучасному місті, і почав голосувати грошима за цікаві архітектурні проєкти, самобутні концепції, багатофункціональну інфраструктуру і наявність додаткових сервісів.
Тут же нагодилися і зміни до ДБН: «блакитні» та «зелені» лінії, кухні-ніші, коефіцієнт паркувальних місць — загалом усе те, що розвинені ринки вважають нормою.
Ринок так швидко розвивається, що фахівців, особливо вузької спрямованості, на всіх не вистачає.
Деякі будівельні компанії, про це варто говорити вголос, намагаються задавати тон і нав'язують свій стандарт. У них є обличчя, їхні проєкти знані та цікаві. Бо девелопер закладає у кошторис розробку концепції, розвиток інфраструктури комплексу та району — до 20% від кошторису проєкту, що дорівнює сотням мільйонів гривень.
Так діють, насамперед, «Інтергал-Буд», Saga Development, «К. А. Н. Девелопмент», ENSO, Edelburg Development. Ось така модель мені подобається: в ній закладена основа — соціальна орієнтація будівельного бізнесу. Хочете заробити — думайте про людей. Більше думаєте про людей, їхні потреби і нужди — більше заробіток.
По-друге, хаосомна законодавча база. Зауважте, я не вживаю слово «ідеальна» або «досконала», бо вважаю, що досягти ідеалу в умовах одвічної боротьби приватного капіталу, адміністративного інтересу і слабкого голосу міста, про яке згадують в останню чергу, вкрай складно.
- Читайте також: Купувати квартиру зараз чи відкласти до літа
Ми вже почали змінюватись, безліч хороших ініціатив — єдина електронна система у сфері будівництва, закон про протидію рейдерству, перезапуск ДАБІ — запустили останнім часом.
Далі потрібно сфокусувати увагу на виробленні механізму взаємодії будівельної та фінансової сфери — це важливо не тільки для запуску іпотеки, але й для проєктного фінансування в майбутньому. Дуже сподіваюся, що ми коли-небудь дійдемо до цієї моделі. Забудовник бере позику, будує, продає, а потім повертає банку гроші.
Хороший монолітник уже може спокійно заробити в Україні $2 тис. на місяць.
По-третє, експертиза та людський ресурс. Ринок так швидко розвивається, що фахівців, особливо вузької спрямованості, на всіх не вистачає. Девелопери починають один у одного хантити, ображатися, сваритися, потім знову миритися.
З кадрами робітничих спеціальностей усе ще гірше. Потрібно реанімувати освітні проєкти, а краще запустити з нуля, розробивши сучасні методологічні підходи до профтехосвіти.
Читайте також: Чи є шанс у дешевої іпотеки в Україні
А також створити умови та забезпечити соцпідтримку від держави і бізнесу: гідні стипендії, оплата праці, соціальні гарантії. Хороший монолітник уже може спокійно заробити в Україні $2 тис. на місяць. Головне — любити те, чим займаєшся.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора