Я скажу крамольну річ, але зниження облікової ставки — не принципове для відродження іпотеки. Банкам потрібні довгі гроші, а значить — вигідна ставка НБУ за їх позиками, надійний захист кредитора і гарантія платоспроможності позичальника.
Останнім важливо розуміти, що новий раунд банкопаду чи економічна криза не поховає надії на своє житло й енну суму в доларах.
Звідси спрощена модель доступної іпотеки: перегляд своєї кредитної політики НБУ, готовність фінсектора та наявність довгих грошей для позик, готовність забудовників і розуміння соціальної відповідальності, платоспроможність позичальників.
Чи добре це – скорочення облікової ставки в цьому питанні?
Звісно, по-своєму це впливає. Тому що зменшення ставки зазвичай стає драйвером ділової активності, тому що веде до зниження процентних ставок за кредитами для фізичних та юридичних осіб.
І тут назріває питання: чи готовий наш ринок нерухомості морально до такої відповідальності?
Дешеві кредити — гроші в економіці. Крім того, зниження відсотків за короткостроковими депозитами, яке неминуче в умовах низької облікової ставки НБУ, розверне частину інвесторів від банків до забудовників.
І тут назріває питання: чи готовий наш ринок нерухомості морально до такої відповідальності? Тому що другий «Укрбуд» навряд чи галузь переживе з такими мінімальними втратами.
Покупець і так зараз не поспішає вносити гроші у відділи продажів, оскільки ризики потрапити в довгобуд йому видаються надзвичайно реальними. Саме тому вкрай важливо забудовникам виробити свій механізм фінансової звітності перед покупцями. Хочете продавати — робіть це відкрито. Розкажіть, скільки грошей у проєкті з власної кишені, скільки — позики у покупців.
Не треба порожніх обіцянок щодо термінів здачі – говоріть правду.
Доцільно починати новий ЖК, коли у вас є щонайменше 60% всього кошторису проєкту, а також фінансова подушка на випадок непередбачених обставин. Не треба порожніх обіцянок щодо термінів здачі або замовчування будь-яких проблем з уповільненням темпів будівництва. Говоріть правду. Виставляйте динаміку з майданчиків у звітах щомісяця і підтверджуйте фото і видеофактами.
Якщо, скажімо, на будівництві не вистачає робочих рук, і через це в заявлені темпи забудовник може не вкластися – треба прямо заявити про це.
Закритість і невміння вести чесний діалог з покупцем — заклятий ворог усіх українських девелоперів.
Закритість і невміння вести чесний діалог з покупцем — заклятий ворог усіх українських девелоперів.
Повертаючись до іпотеки, нагадаю, що у нас поки що не підготовлена законодавча база та чіткий механізм захисту кредиторів, позичальників та забудовників, а також немає розуміння правил і зобов'язань, які слід виконати кожному учаснику процесу.
За порушення закону має бути доцільне покарання, яке надалі б захистило ринок доступної іпотеки та всіх його учасників.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора