Чи є шанс у дешевої іпотеки в Україні

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Я скажу крамольну річ, але зниження облікової ставки — не принципове для відродження іпотеки. Банкам потрібні довгі гроші, а значить — вигідна ставка НБУ за їх позиками, надійний захист кредитора і гарантія платоспроможності позичальника.


Останнім важливо розуміти, що новий раунд банкопаду чи економічна криза не поховає надії на своє житло й енну суму в доларах.

Звідси спрощена модель доступної іпотеки: перегляд своєї кредитної політики НБУ, готовність фінсектора та наявність довгих грошей для позик, готовність забудовників і розуміння соціальної відповідальності, платоспроможність позичальників.

Telegram Logo

Чи добре це – скорочення облікової ставки в цьому питанні?

Звісно, по-своєму це впливає. Тому що зменшення ставки зазвичай стає драйвером ділової активності, тому що веде до зниження процентних ставок за кредитами для фізичних та юридичних осіб.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!
І тут назріває питання: чи готовий наш ринок нерухомості морально до такої відповідальності?

Дешеві кредити — гроші в економіці. Крім того, зниження відсотків за короткостроковими депозитами, яке неминуче в умовах низької облікової ставки НБУ, розверне частину інвесторів від банків до забудовників.

І тут назріває питання: чи готовий наш ринок нерухомості морально до такої відповідальності? Тому що другий «Укрбуд» навряд чи галузь переживе з такими мінімальними втратами.

Покупець і так зараз не поспішає вносити гроші у відділи продажів, оскільки ризики потрапити в довгобуд йому видаються надзвичайно реальними. Саме тому вкрай важливо забудовникам виробити свій механізм фінансової звітності перед покупцями. Хочете продавати — робіть це відкрито. Розкажіть, скільки грошей у проєкті з власної кишені, скільки — позики у покупців.

Не треба порожніх обіцянок щодо термінів здачі – говоріть правду.

Доцільно починати новий ЖК, коли у вас є щонайменше 60% всього кошторису проєкту, а також фінансова подушка на випадок непередбачених обставин. Не треба порожніх обіцянок щодо термінів здачі або замовчування будь-яких проблем з уповільненням темпів будівництва. Говоріть правду. Виставляйте динаміку з майданчиків у звітах щомісяця і підтверджуйте фото і видеофактами.

Якщо, скажімо, на будівництві не вистачає робочих рук, і через це в заявлені темпи забудовник може не вкластися – треба прямо заявити про це.

Закритість і невміння вести чесний діалог з покупцем — заклятий ворог усіх українських девелоперів.

Закритість і невміння вести чесний діалог з покупцем — заклятий ворог усіх українських девелоперів.

Повертаючись до іпотеки, нагадаю, що у нас поки що не підготовлена законодавча база та чіткий механізм захисту кредиторів, позичальників та забудовників, а також немає розуміння правил і зобов'язань, які слід виконати кожному учаснику процесу.

За порушення закону має бути доцільне покарання, яке надалі б захистило ринок доступної іпотеки та всіх його учасників.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини