Facebook Pixel

Найпопулярніші лелеки України: як зараз живуть «багатодітні батьки» Одарка та Грицик

Грицик та Одарка – пара лелек із села Леляки на Полтавщині, яка вже кілька років поспіль є улюбленцями тисяч глядачів з усієї України та навіть з-за кордону. Завдяки онлайн-камері, встановленій біля їхнього гнізда, спостерігати за життям цієї пташиної родини можна у режимі реального часу.

Цьогоріч історія Грицика та Одарки знову викликала резонанс, адже вони не лише повернулися додому після зимівлі, а й успішно пережили непрості погодні умови: сніг, морози, вітер та зливи. І навіть більше – стали багатодітними батьками, оскільки в їхньому гнізді вилупилися усі п’ять пташенят, що є рідкістю навіть для лелек.

Лелеки Одарка та Грицько, скріншот

Лелеки Одарка та Грицько, скріншот

У березні першою до гнізда повернулася самиця, яку називають Одаркою. Згодом до неї приєднався самець. Деякі орнітологи припускають, що цього року Грицик може бути іншим птахом, оскільки визначити особу лелеки без кільця або чипа практично неможливо. Проте для вірних шанувальників це не стало проблемою: глядачі продовжують вважати його тим самим Грициком, який роками будував гніздо та виховував пташенят разом із Одаркою.

Перші яйця з’явилися наприкінці березня, а повна кладка склала п’ять штук – останнє яйце самиця відклала 8 квітня. Уже на початку травня сталося диво: 6 травня о 23:16 вилупилося перше пташеня. Протягом наступних двох із половиною діб на світ з’явилися ще чотири – останнє вилупилося 9 травня о 15:05. Усі п’ятеро пташенят з’явилися живими та активними, що стало приємною несподіванкою навіть для досвідчених орнітологів. У природних умовах виживаність усіх пташенят із кладки – явище дуже рідкісне. За цією подією в прямому ефірі спостерігали тисячі людей.

Лелеки Одарка та Грицько, скріншот

Лелеки Одарка та Грицько, скріншот

Лелеки Одарка та Грицько, скріншот

Лелеки Одарка та Грицько, скріншот

Глядачі, які постійно слідкують за трансляцією на YouTube-каналі «Лелека Грицько», традиційно дали пташенятам імена. Цього року їх назвали Міннехаха, Ірпінь, Джесіка, Лесик та Катря.

Під час дощів, вітрів і нічних морозів, які трималися ще в середині весни, дорослі птахи прикривали своїх малюків крилами, обігрівали їх тілом і приносили їжу. У раціоні лелек традиційно – дощові черв’яки, жаби, вужі, комахи та дрібні гризуни. Батьки «працювали» по черзі: один сидів у гнізді, інший літав за їжею. Особливо вразило глядачів те, як турботливо й терпляче птахи ставляться до своїх малюків: підкладають їм корм, прибирають гніздо та навіть допомагають їм вправлятись у перших рухах.

Інтерес до цієї пари щороку зростає. Онлайн-спостереження дає змогу не лише отримати естетичне задоволення, а й краще зрозуміти життя лелек, їхню поведінку, звички, виклики, з якими вони стикаються в умовах дикої природи, що стає дедалі менш безпечною для диких птахів через зміну клімату, вирубки лісів та хімізацію полів.

Очікується, що вже у другій половині липня або на початку серпня пташенята зможуть вилетіти з гнізда.

Подякувати 🎉