Фото: колаж The Page
До Венедіктової та Баканова було багато питань ще до повномасштабної війни
З чим повʼязано усунення від роботи голови СБУ Івана Баканова та Генпрокурорки України Ірини Венедіктової? Чи можуть ці рішення стосуватися процесу призначення керівника САП?
Думаю, ці усунення від посади як кадрове рішення назрівали ще до повномасштабно-воєнних часів.
Наскільки мені відомо, плани замінити й Баканова на посаді керівника СБУ, і Венедіктову як Генпрокурорку були ще до великої війни, тобто до 24 лютого.
Війна лише відтермінувала в часі ці плани, але врешті-решт додала й нових причин для такого кадрового рішення.
Зрадники навколо голови СБУ
Щодо Баканова — це більш очевидно і явно повʼязано з кадровими помилками, які виявила війна. Я маю на увазі й втечу заступника голови СБУ Андрія Наумова (був затриманий 10 червня 2022 року в Сербії, виїхав з України в ніч на 24 лютого — The Page), і проблеми з деякими керівниками територіальних управлінь — хтось виявився зрадником, хтось просто дуже слабким, і цих людей треба було поміняти.
Тригером для усунення Баканова стала справа Олега Кулініча (ексначальника управління Служби безепки України в АРК, якого затримали 16 липня за підозрою в держзраді — The Page).
Мені здається, вона емоційно вплинула на Володимира Зеленського: усе-таки йдеться про Службу безпеки України, яка має виконувати контррозвідувальні функції. Під час війни це критично важливо. А тут виявляється, що на високих посадах поруч із главою СБУ працює російський агент.
Думаю, це стало останньою краплею, яка змусила Зеленського піти на цей вимушений і фактично кризовий крок. Але іншого виходу не було. До того ж ще в червні з'явилися чутки й навіть були публікації про можливе звільнення Баканова. Питання це обговорювалося — сам Зеленський, коментуючи можливі усунення, сказав, що буде проведено аудит і після цього ухвалюватиметься остаточне рішення.
Аудит проти Венедиктової
Схоже, цей аудит спрацював не тільки проти Баканова, але й проти Венедіктової. Щодо Венедіктової були питання, було певне невдоволення її роботою, і, схоже, під час війни претензії до її роботи накопичилися.
Вона пішла, мені здається, за компанію з Бакановим, але претензій до неї теж було чимало, і те, що сформулював президент щодо того, що колаборанти та зрадники були в обох структурах, — це лише формальна підстава.
А так — претензії більш серйозні: щодо Баканова це насамперед кадрові помилки, щодо Венедіктової — тут, найімовірніше, кількість претензій перейшла в якість, і це зумовило необхідність хоча б тимчасового її усунення. Далі — питання часу, коли вже буде можливість поміняти остаточно.
Вибори та новий голова САП
Щодо того, що ці рішення мають якийсь стосунок до початку передвиборчої кампанії Зеленського (таку думку висловив, наприклад, головред Цензор.нет Юрій Бутусов — The Page), то яка може бути передвиборча кампанія? Нагадаю: поки йде війна, поки в нас воєнний стан, ні про які вибори не йдеться з погляду самої можливості.
Виборчі кампанії не починають тоді, коли не знають, коли саме буде можливість для виборів. Найближчі вибори у нас у жовтні 2023 року — парламентські. Більш як за рік до виборів ніхто виборчих кампаній не починає.
Щодо звʼязку відсторонень із призначенням голови САП — тут звʼязок може бути, найімовірніше, за лінією прокуратури, бо представники ГПУ, я так розумію, мали стосунок до організації роботи комісії з призначення нового керівника САП. Можливо, там були якісь претензії.
Подивимося далі, як це питання буде розв'язуватися, наскільки все-таки вдастся завершити конкурс з обрання керівника. Але я вважаю, що там річ не тільки в прокуратурі, там більше проблемних моментів.
Звʼязок тимчасових керівників із Татаровим
Є ще проблема, про яку говорять і Юрій Бутусов, і Віталій Шабунін: чи є звʼязок з Олегом Татаровим, заступником глави Офісу президента, заступників, що виконуватимуть обовʼязки Венедіктової та Баканова (окремі медійники та громадські діячі називають їх людьми Татарова — The Page).
Мені здається, що все-таки головні причини цих кадрових рішень — це серйозні претензії до роботи й Баканова, і Венедіктової. Призначення виконувачів обовʼязків — суто функціональне, адже йдеться про перших заступників.
Саме вони й мають виконувати обовʼязки, допоки не призначено нових керівника Служби безпеки та Генпрокурора. Це суто функціональне рішення. Люди ці мають, я так розумію, добрі або непогані стосунки з Татаровим, але свою карʼєру вони робили не завдяки йому.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора