Facebook Pixel

Головна помилка українських забудовників під час війни

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Війна, як би цинічно та жорстко це не звучало, якнайкраще показує, хто ким є. Це стосується не тільки людей та їхніх особистих якостей, але й великого бізнесу. Український ринок нерухомості переживає 10-бальний шторм, і далеко не всі компанії з нього вигребуть. І ось чому.

Але спочатку розставимо крапки над «і». Теза про порожній ринок і відсутність покупця, яку періодично можна почути в публічному просторі, не тільки помилкова, але й шкідлива. Покупець з грошима на ринку є, ба більше — є навіть інвестор. Безперечно, про обсяги довоєнного попиту в Києві не йдеться, тим не менш вже зараз ми говоримо про відновлення в межах 25% від довоєнного рівня.

Щоправда, далеко не всі ці відсотки конвертуються в реальні угоди. І справа тут не в падінні доходів населення, яке вдарило по ринку цілком передбачувано і закономірно, а в доволі абсурдній позиції наших девелоперів, яку я називаю «перечекати до кращих часів», а вже потім не імітувати бурхливу діяльність, а реально займатись безпосередньо своєю справою — будувати житло.

Спочатку ці кращі часи мали настати після 9 травня, потім після Дня Незалежності, а дехто взагалі вирішив дочекатись остаточної перемоги. Причини цілком зрозумілі: безпека будівельників на майданчиках, загроза прильотів, порушення логістичних ланцюжків і проблема з будівельними матеріалами, брак кваліфікованих будівельників, які пішли в лави ЗСУ.

Однак, будемо відверті, це нові реалії, в яких поки що нам доводиться жити. Жити та відбудовувати країну, платити податки та підтримувати армію. І поки малий та середній бізнес що є сили тягнуть на собі й економічний, й волонтерський фронт, будівельний бізнес в Києві зайняв вичікувальну позицію.

Це при тому, що економічний мультиплікатор житлового будівництва, нагадаю, становить щонайменше 6 грн ВВП. Навіть зараз. Спорудження житла задіює понад 40 споріднених галузей, а це надходження в податки, робочі місця та зарплати людям.

І, як на мене, найголовніший аргумент — потреба в житлі та виконання зобов’язань перед інвесторами, які вклали гроші в квадрати ще до війни. Вони чекають ключі від квартири.

Маємо вже декілька прецендентів, коли на словах будівництво відновлено, а по факту крани висять. Є три причини, чому так стається.

  • По-перше, об’єктивні фактори на кшталт перелаштування бізнес-процесів, формування нових ланцюжків, перепідписання контрактів з контрагентами на постачання будівельних матеріалів і поступове виведення на майданчик будівельників. Є проєкти, в яких залишилось лише 30% робочих, а є ті, кому пощастило зберегти до 80% будівельників. Все індивідуально.

Плюс не треба забувати, що певний час майданчики стояли, їх не консервували, а отже, потрібен ретельний технічний аудит. Це важливий етап, який займає певний час. Повірте, коли девелопер зробить це сумлінно, у виграші залишаться всі, навіть якщо доведеться перенести фінальні терміни.

  • Друга причина — фінансові проблеми. Це той випадок, коли за картонним фасадом ховалась бездонна діра. До війни компанія пилососила гроші інвесторів, вкидала в котловани, але не сформувала стратегічних запасів в достатній мірі, щоб у випадку нульових продажів виконувати зобов’язання перед тими, хто придбав у них квартири.

Без фінансового аудиту, безперечно, складно робити висновки, але знаючи внутрішню кухню багатьох девелоперів, бачу щонайменше два претенденти в цю категорію із відомих компаній. Це ті випадки, коли проєктів більше, ніж фінансової спроможності їх довести до ладу. Не виключаю, що на нас чекає падіння і вихід вкрай амбіційних гравців.

  • І врешті, третя причина простою — відсутність вмотивованого пояснення, чому компанія не працює. Це може бути емоційне заціпеніння власників, які досі не можуть прийняти реальність, спроба перечекати в надії, що ось-ось настане перемога і, врешті, повне нерозуміння, куди і як рухатись далі. Все це проблеми, які загрожують перетворитись на початок кінця вашої компанії.

Адже будь-який девелопер, враховуючи реалії довоєнного ринку нерухомості України, має невиконані зобов’язання перед попередніми інвесторами та має завершити будівництво. Ба більше — індикатором наразі для нових покупців є як раз динаміка будівництва, причому не номінальна, а фактична.

Якщо взяти за основу факт, що лише понад 60% ЖК, за даними ЛУН, поновили роботи в Україні після 24 лютого, то виникає закономірне питання: що роблять решта 40%? І головне — хто з компаній в яку категорію потрапляє?

Девелоперам час прийняти реальність: досить чекати слушного часу, час починати працювати на відбудову країни вже зараз. Що це означає? Передусім, перелаштування бізнес-процесів і логістичних ланцюжків під нові реалії. Далі — аудит, пошук кваліфікованих кадрів, запуск робіт на майданчиках. І врешті — здорова комунікація із інвесторами. Чіткі та зрозумілі відповіді: коли відновлюються реальні роботи? Коли будуть ключі по заверешних роботах? Що заважає будувати швидше?

В шторм вигребе лише той, хто сумлінно робить справу на своєму місці та не приховує правду.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]