Facebook Pixel

В Україні можуть припинити продавати квартири до завершення будівельних робіт

Українські забудовники можуть відмовитися продавати квартири до завершення будівництва через фінансові проблеми й неможливість визначити об’єктивну ціну квадратного метра та рівень прибутку девелоперів.

Про це в коментарів The Page заявив співзасновник і керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.

На переконання експерта, наслідки війни фактично змусять девелоперів поступово відмовитися від продажу квартир на етапі будівництва. Натомість усі зусилля компаніям доведеться спрямувати на залучення достатнього фінансування, дотримання строків будівництва, втілення нових форм інвестування. Ними можуть стати, наприклад, Фонди інвестування в нерухомість (ФІНи).

За словами фахівця, сьогодні навіть порівняне поновлення будівельних робіт на майданчиках країни не дає змогу визначити головні економічні параметри проєктів.

Quote«Зараз можна говорити, що первинний ринок перебуває в стадії «хірургічного» перезавантаження. «Старого» первинного ринку більше немає», — наголосив він.

На переконання Семенцова, з-поміж чинників, що спричинили докорінні зміни на первинному ринку після трьох місяців війни, стали:

  • відсутність покупців-інвесторів, готових вкладати кошти в недобудований об’єкт (обмежені фінансові можливості потенційних інвесторів через складнощі з веденням бізнесу, необхідність жити поза межами країни або рідного міста);
  • дефіцит будматеріалів і відсутність налагоджених нових логістичних ланцюжків для їхнього постачання;
  • брак достатнього обсягу власних коштів девелоперів для повноцінного зведення ЖК, неможливість залучення банківських кредитів і ускладнений пошук співінвесторів в об'єктах готовністю понад 40%, у яких реалізовано вже понад 40 — 50% квартир;
  • знищено механізм розтермінування, за допомогою якого, наприклад у 2021 році, реалізовувалося понад 55% всіх квартир;
  • дефіцит кваліфікованих будівельників і загальний брак робочої сили;
  • непрогнозованість війни — відсутність 100% гарантій безпеки та перспектив завершення не лише активних бойових дій, а й ракетних обстрілів,
  • важка економічна ситуація в країні та реальна інфляція.

З огляду на ці чинники зараз фактично неможливо визначити об’єктивну ціну квадратного метра та рівень прибутку девелоперів, вважає експерт.

Ціни на будматеріали, за даними девелоперів, з березня до травня зросли в середньому на 15 — 20%. Не виключено, що в подальші місяці вони можуть підвищитися ще не менш як на 10%. Зростання вартості будівельних матеріалів на 15 — 20% теоретично додає до вартості квадратного метра, залежно від обсягів і складності будівництва, від 5% до 10%, пояснив Семенцов.

Quote«З огляду на те, що зведення ЖК триває в середньому до двох років і прибуток зазвичай розраховується на етапі планування комплексу, більшість девелоперів фактично опинилися в «пастці невизначеності», що робить вкладання коштів на етапі будівництва досить ризикованим», — вважає експерт.

Раніше об'єкти, що зводилися в Україні, здебільшого були розраховані на поступове залучення фінансування від продажів, а основне будівництво велося власним коштом девелоперів у розмірі до 50% загальної вартості проєкту.

Quote«Тепер українським девелоперським компаніям доведеться змінювати власні бізнес-процеси, залучаючи до реалізації проєктів співінвесторів, змінювати концепції ЖК, диверсифікувати власні ризики, розвиваючи в складі ЖК інші формати нерухомості», — підсумував Володимир Семенцов.
Подякувати 🎉