20 січня у швейцарському Давосі закінчується 53-й Всесвітній економічний форум (ВЕФ). Упродовж п'яти днів 2700 офіційних учасників зробили десятки доповідей, провели сотні дискусій, презентацій, конференцій. На таких форумах не укладаються угоди, не підписуються договори. Їхнім головним результатом фактично стають знакові висловлювання впливових осіб. В огляді – усе найважливіше у сфері економіки, про що йшлося в Давосі.
Найгарячіші теми Давоса-2023
Напередодні форуму було заявлено, що його головною темою стане «Співпраця у фрагментованому світі». Пандемія, торговельні війни та інші події, включно з війною в Україні, поступово рухають світ у бік деглобалізації. На цьому тлі віцепрем'єр КНР Лю Хе запрошував іноземних інвесторів для перезапуску економіки своєї країни, що сповільнилася через COVID-19, а глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн засуджувала політику протекціонізму, яку проводять США та Китай, що негативно впливає на виробництво у ЄС.
«Я боюся, що всі ми ходимо, як уві сні. Прокидайтеся!» – так Кристаліна Георгієва, директорка-розпорядниця МВФ, закликала світову еліту бути пильними, оскільки «неперевершений за широтою» перелік небезпек тисне на світових лідерів.
Рецесія, схоже, охопить увесь світ, країни все більше покладаються на вугілля за умов дефіциту енергоносіїв, а вартість обслуговування боргу стрімко зростає. За словами Георгієвої, зараз є ризики втягнути «світ туди, де ми всі станемо біднішими й будемо в меншій безпеці».
У Давосі розкритикували позицію США
Офіційна участь США на ВЕФ-2023 була скромною. Білий дім представляли міністр праці, директор національної розвідки та торговий представник. Ніхто з них не виступив із програмними доповідями.
Проте політика США була в центрі багатьох розмов у швейцарських горах – особливо закон про клімат і податки («закон про зниження інфляції»), який президент Джозеф Байден підписав у серпні 2022 року. Головна ідея закону – виробництва для «чистої» енергетики мають розміщуватися в США, а уряд їх субсидуватиме та забезпечуватиме пільгами.
План Байдена щодо субсидування чистої енергії є небезпечним, він ризикує спонукати світ до протекціонізму, заявив міністр бізнесу Великої Британії Грант Шаппс.
«Закон про зниження інфляції в США важливий, але він спричиняє головний біль, оскільки має протекціоністський характер, – сказав прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс. – Є способи обійти його з погляду реалізації, але в якийсь момент Європа замислиться про відповідальність за захист власної промислової бази».
Американський сенатор Джо Манчин намагався запевнити опонентів у тому, що багатомільярдний план енергетичних субсидій, покликаний розпалити зелену революцію в США, не призначений для того, аби зашкодити союзникам. «Немає жодного наміру заподіяти шкоду комусь із наших союзників, навпаки, ми хочемо дати їм впевненість у тому, що завжди будемо поруч», – сказав він.
Боротьба зі змінами клімату поки що не дає результату
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн не лише критикувала протекціоністський закон США, а й представила аналогічний європейський промисловий план «Зелений курс», який має сприяти залученню субсидій і допомогти ЄС стати кліматично нейтральним до 2050 року. Вона заявила, що ЄС на 98% залежить від Китаю в питанні зелених технологій, зокрема у сфері постачання рідкісноземельних елементів, але має намір подолати цю «монополію».
«Ми знаємо, що в нас є невелике вікно для інвестицій у чисті технології та інновації, щоб посісти провідні позиції до того, як економіка викопного палива застаріє», — заявила фон дер Ляєн.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш укотре закликав захистити планету від зміни клімату, щоб покласти край «нашій руйнівній війні проти природи».
За словами Джосу Джона Імаза, генерального директора Repsol, найбільшої нафтогазової компанії в Іспанії та однієї з найбільших у Латинській Америці, Європі не вдається перейти до чистішої економіки, оскільки вона вже зробила помилки з погляду безпеки постачань і надмірної залежності від Росії. «Ми дуже раді сказати про те, що скорочуємо викиди. Але те, що ми робимо, у багатьох випадках це просто замітати проблеми під килим. Ми експортуємо «брудні» галузі промисловості, робочі місця та викиди до інших частин світу», – вважає Імаз.
Інфляція залишається найбільшим ризиком для світової економіки
Глобальна інфляція, ймовірно, досягла піка, але деякі з «найліпших компонентів», як-от сектор послуг, у деяких країнах усе ще мають тенденцію до зростання, сказала Гіта Гопінат, перша заступниця директора МВФ. Вона вважає, що 2023 рік буде важким. Однак нові прогнози МВФ щодо світової економіки, які мають бути опубліковано наприкінці січня, будуть «на рівні того, що ми опублікували в жовтні».
Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що його непокоїть інфляція в поєднанні з перспективами низького зростання у Європі. Потрібно скоротити державні запозичення — в Італії, Франції та інших країнах вони все ще надто високі. «Ми не хочемо, щоб Європа стала чимось на кшталт музею, куди ви ходите через гарні місця, – додав він. – Це має бути місце зростання, інновацій і промислової бази».
Президент Європейського центрального банку (ЄЦБ) Крістін Лагард заявила, що інфляція залишається надто високою, пообіцявши, що політики не послаблять своїх зусиль щодо повернення зростання цін до цільового рівня 2%.
Головний виконавчий директор Deutsche Bank Крістіан Севінг підтримав зусилля ЄЦБ, назвавши зростання споживчих цін «отрутою» для економіки, і сказав, що його не турбує будь-яке потенційне посилення, оскільки він, як і раніше, вважає інфляцію найбільшим ризиком.
Що говорили в Давосі про реформи в енергетиці
«Наступна зима може бути складнішою. Ми маємо просувати набагато більше відновлюваних джерел енергії. І окремі країни мають подумати про перехід на атомну енергетику, економію природного газу та спроби отримати більше газу з Норвегії, США, Азербайджану та інших країн», – заявив Фатіх Біроль, директор Міжнародного енергетичного агентства.
«Ми маємо диверсифікувати джерела енергії. Протягом тривалого часу Європа залежала від того, від чого вони залежали... час Європі, Америці та іншим шукати ресурси в Африці», – вважає Самія Сулуху Хассан, президент Танзанії.
«Ми не відмовимося він нафти та газу, поки в нас не буде чогось кращого», — запевнив сенатор Джо Манчін.
Що в Давосі говорили про Ілона Маска та високі технології
Американський бізнесмен Ілон Маск заявив, що відмовився від участі в давоському форумі, бо на ВЕФ йому «до біса нудно». Проте, за словами керівника відділу медіакомунікацій форуму, востаннє запрошення на ВЕФ Маску надсилали у 2015 році.
«Час Дикого Заходу минув», – попередила Маска віцепрезидентка Європейської комісії з цінностей і прозорості Віра Юрова на тлі дискусій про купівлю ним Twitter. Вона сказала, що платформа зіткнеться із санкціями, якщо не відповідатиме новим онлайн-правилам ЄС.
«У нас буде закон про цифрові послуги (DSA). У нас буде зведення правил як частина цього законодавства, – сказала Юрова. – Після того як пан Маск прийшов у Twitter зі своїм «абсолютизмом свободи слова», ми також стали захисниками свободи слова».
Пакет нових законів, включно з DSA та Законом про цифрові ринки (DMA), парламент ЄС ухвалив у жовтні 2022 року. Очікується, що він набуде чинності наприкінці цього року.
Відповідно до нової нормативно-правової бази, спрямованої на захист прав онлайн-користувачів і видалення незаконного контенту або дезінформації, платформи може бути оштрафовано на суму до 6% їхнього річного доходу, якщо регулювальні органи ЄС виявлять, що вони порушують правила.