
Всесвітній економічний форум у 2023 році. Фото: Jason Alden / Bloomberg
Наступного тижня на швейцарському гірськолижному курорті Давосі зберуться щонайменше 2700 політиків, керівників, інвесторів, банкірів та науковців. Там з 16 по 20 січня відбудуться 53-і щорічні збори Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). Головна тема форуму – «Співпраця у фрагментованому світі». Він пройде на тлі численних побоювань, починаючи від війни в Україні та закінчуючи побоюваннями, що глобальна рецесія насувається на тлі зростання вартості життя. Крім того, не зникають побоювання щодо зміни клімату.
«У нас є ризик виникнення полікризи, тому що так багато речей відбувається одночасно, – сказав Bloomberg Саадія Західі, керуючий директор форуму. – Лідери стикаються із кризовим часом, до якого вони потенційно не готові».
Хто візьме участь у Давосі-2023
У форумі візьме участь делегація уряду України.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц єдиний із лідерів «Великої сімки» (G7) підтвердив свою очну участь. Також виступить віцепрем'єр КНР Лю Хе.
Візьмуть участь і інші політичні важкоатлети, включаючи глав Європейського союзу, НАТО, Фінляндії, Греції, Іспанії, Філіппін, ПАР та Південної Кореї.
США направляють міністра праці Марті Уолша, торгового представника Кетрін Тай та директора Федерального бюро розслідувань Крістофера Рея.
У заході візьмуть участь щонайменше 100 мільярдерів. Більшість із них родом із США, серед них Лоуренс Фінк із BlackRock та Стів Шварцман із Blackstone. Також будуть мільярдери з Індії та Саудівської Аравії.
Уолл-Стріт буде добре представлена: головний виконавчий директор JPMorgan Джеймі Даймон, Девід Соломон із Goldman Sachs Group та Джейн Фрейзер із Citigroup, а також їхні колеги з Bank of America, Morgan Stanley, UBS Group та Deutsche Bank.
Жодних представників Росії та російських олігархів не буде. Колись вони допомагали фінансувати вечірки та зовнішню рекламу в Давосі, але тепер їхня участь у ВЕФ заморожена через санкції.
Основні питання для обговорення на ВЕФ-2023
Економічні перспективи
Щорічний звіт ВЕФ про глобальні ризики, що ґрунтується на опитуванні, проведеному форумом, показав, що загроза рецесії, криза вартості життя та зростаюча боргова криза домінуватимуть у прогнозах на наступні два роки.
Світовий банк цього тижня знизив прогнози зростання більшості країн і регіонів і попередив, що нові несприятливі події можуть призвести до рецесії світової економіки.
"Ми живемо в епоху багатьох потрясінь, – сказав Кеннет Рогофф, професор Гарвардського університету. – Можливо, ми перебуваємо в поворотному моменті для світової економіки».
Проте, тепла європейська зима і відкриття Китаю після Covid Zero дали надії фінансовим ринкам на м'яку посадку.
Працівники можуть натрапляти на труднощі у 2023 році після того, як минулого року ринки праці продемонстрували надзвичайну стійкість. Інші теми в Давосі включають перспективи глобалізації, продовольчої безпеки та ланцюжків постачання, а також ризики поворотних моментів у сфері нерухомості та боргового тягаря.
Політичні тертя
Війна Росії в Україні та її перспективи, ймовірно, домінуватимуть у політичних дискусіях.
США та Китай все ще намагаються вибудувати нові відносини, стикаючись при цьому на такі теми, як торгівля та виробництво напівпровідників.
Наскільки успішно Сі Цзіньпін поверне КНР до нормального життя після карантину через пандемію, також буде гарячою темою через її глобальні наслідки.
Обговорюватиметься і те, як багато країн використовують торгові та регулюючі інструменти (а в деяких випадках і військову підтримку) для досягнення геополітичних цілей та впливу.
Постпандемія
Світ був захоплений зненацька на початку 2020 року, коли почав поширюватися коронавірус. Тепер він хоче винести уроки. Виступлять генеральні директори компаній – виробників вакцин Moderna і Pfizer, а одна панель буде присвячена тому, як швидко можуть бути створені вакцини наступного разу, коли вибухне пандемія.
Майбутнє ринку праці також у центрі уваги. Чи повернуться люди до офісу, а також зростання популярності «тихого звільнення» та чотириденного робочого тижня – ось ті теми, які турбують керівників бізнесу.
ESG та зміна клімату
ESG (Environmental, Social and Governance) – стійкий підхід до діяльності з погляду екології, соціальних питань та корпоративного управління.
Глобальне потепління тривалий час було постійною темою в Давосі, і цей рік нічим не відрізняється. Чотири основні ризики наступного десятиліття, згадані у звіті напередодні відкриття форуму, безпосередньо пов'язані зі зміною клімату. Усі, крім одного, у топ-10 мали непрямі зв'язки із потеплінням на планеті.
Клімат згадується на порядку денному ВЕФ-2023 частіше, ніж енергетика та геополітика разом узяті.
Навпаки, абревіатура «Екологія, соціальна відповідальність та управління» (ESG) згадується лише один раз. Падаючі ринки, посилення державного регулювання щодо стандартів з цього питання та політична реакція в деяких колах роблять цю тему складною для обговорення у 2023 році.
Спостерігачі зазначають, що розмови про кліматичні проблеми можуть бути способом уникнути конфронтації. Учасники форуму здебільшого згодні з тим, що технологічні рішення та капіталізм можуть знайти вихід із кризи.
Глобальні ризики 2023 року
Загроза рецесії, кризи вартості життя і боргової кризи, що росте, домінуватимуть у світовій економіці в найближчі два роки. Такі висновки можна зробити після аналізу підсумків опитування, проведеного ВЕФ,
У Звіті про глобальні ризики передбачається, що країни не мають перепочинку, оскільки вони борються з «енергетичною, інфляційною, продовольчою кризою та кризою безпеки».
Майже сім із десяти респондентів вважають, що найближчим часом характеризуватиметься нестабільністю економіки та численними потрясіннями, тоді як п'ята частина з них побоюється «катастрофічних результатів» протягом десятиліття.
Дослідження показало, що найбезпосереднішим ризиком є криза вартості життя, тоді як найбільші довгострокові загрози, як і раніше, пов'язані з кліматом.
Найбільш серйозні ризики у перспективі найближчих 2-х років
- Криза вартості життя
- Стихійні лиха та екстремальні погодні явища
- Геоекономічне протистояння
- Нездатність пом'якшити наслідки зміни клімату
- Руйнування соціальної згуртованості та соціальна поляризація
- Інциденти з великомасштабними екологічними збитками
- Нездатність адаптуватися до зміни клімату
- Широко поширена кіберзлочинність та відсутність кібербезпеки
- Криза природних ресурсів
- Великомасштабна вимушена міграція
Найбільш серйозні ризики у перспективі найближчих 10-і років
- Нездатність пом'якшити зміну клімату
- Невдача адаптації до зміни клімату
- Стихійні лиха та екстремальні погодні явища
- Втрата біорізноманіття та колапс екосистеми
- Масштабна вимушена міграція
- Криза природних ресурсів
- Руйнування соціальної згуртованості та соціальна поляризація
- Широко поширена кіберзлочинність та кібербезпека
- Геоекономічне протистояння
- Інциденти з великомасштабними екологічними збитками