Видобуток літію на солончаку в Болівії
Росія може домовитися з Болівією про співробітництво у розробленні родовищ літію. Ця американська країна має найбільші у світі запаси металу, який зараз широко застосовується в багатьох сферах: електроніці, металургії, медицині, ядерній енергетиці тощо.
У такий спосіб Путін готує «нову сировинну пастку» для Заходу. Про це йдеться в матеріалі німецької газети Die Welt.
Болівія має найбільші у світі розвідані запаси літію. Наразі влада країни шукає партнерів, щоб видобувати метал, запаси якого оцінюються у 21 млн тонн.
РФ є головним претендентом на перемогу в тендері, стверджує Die Welt. Якщо вона отримає право на розроблення болівійського літію, то Захід опиниться «у ще одній залежності від Москви».
Офіційно ні Росія, ні Болівія повідомлення про можливу угоду не коментують.
Власний видобуток літію в Росії не ведеться
За даними з відкритих джерел, власний видобуток літію в Росії було повністю втрачено після розпаду СРСР. Однак у 2017 році там запустили експериментальну установку, яка дає змогу видобувати літій із бідних руд із невеликими витратами.
https://thepage.ua/news/rossiya-depositphotos-gospromnadzor-ogranicheniya
У квітні цього року посадовець із Мінпромторгу РФ говорив про можливий дефіцит літієвої сировини у РФ. «У Росії відсутній видобуток літієвої сировини, вона надходить у вигляді карбонату літію з Чилі, Аргентини, Китаю та Болівії. Зараз відвантаження з Чилі та Аргентини призупинено, можливість отримувати сировину є лише з Болівії», – сказав він.
«Переробні потужності в нас є, але якщо не буде сировини, то може бути дуже велика проблема в забезпеченні власних потреб у літій-іонних акумуляторах», — додав чиновник.
Запаси літію в Росії, за інформацією Мінпромторгу, становлять 260 тис. тонн, прогнозні ресурси – 1 млн тонн. Усі вони зосереджені в рудних родовищах, але видобуток ними не ведеться.
Що таке літій
Літій займає третю клітину (після водню та гелію) в Періодичній системі елементів Менделєєва. Це дуже легкий сріблясто-білий лужний метал, м'який і пластичний — м'якіший за свинець.
Основний центр його видобутку – так званий Літієвий трикутник, до якого входять території Болівії, Чилі та Аргентини. Там зосереджено 70% усіх відомих світових запасів літію, а дві третини з них – болівійські. Великими виробниками літію також є Австралія та Китай.
Видобуток літію в Болівії
Літій застосовується в металургії, ядерних реакторах, медицині, електроніці, під час регенерації кисню, консервування продуктів, виготовлення косметики. У піротехніці його використовують для фарбування вогнів у червоний колір.
Особливої значущості літій набув після початку масового виробництва літій-іонних акумуляторів, які зараз застосовуються не лише практично в усіх смартфонах і ноутбуках, а й електромобілях.
Варіантів отримання літію лише три: витяг зі сподуменового або лепідолітового концентратів, із соляних озер або з підземних вод.
Світовий ринок літію
Різкий стрибок світового попиту на літій стався у 2016 – 2017 роках, коли в Китаї стало швидко розширюватися використання електромобілів. Це призвело до підвищення цін на літій і збільшення постачання матеріалів на його основі.
У 2018 – 2020 роках відбулося падіння цін на літій, що несприятливо позначилося на підприємствах із видобутку літієвої сировини: їхня рентабельність суттєво зменшилася, частину потужностей було законсервовано. Негативний внесок зробила й пандемія коронавірусу, що почалася у 2020 році.
У другій половині 2020 року ситуація стала кардинально покращуватися: почався ажіотажний попит на електромобілі, який тривав у 2021 році.
Це призвело до нового зростання цін на літій. Тенденція триває й у 2022 році, стимулюючи запуск нових проєктів із видобутку літієвої сировини.
За оцінками Benchmark Mineral Intelligence, у 2022 році світовий попит на літій складе 600 тис. тонн, а у 2030 році – 2,4 млн тонн. Капітальні вкладення у видобуток та перероблення літієвих руд і солей у зазначений період можуть досягти $42 млрд.