Facebook Pixel

Bloomberg: Росія допустила дефолт — що сталося та що очікується

Росія допустила дефолт суверенного боргу в іноземній валюті в ніч на 27 червня, повідомило Bloomberg. Агентство зазначає, що дефолт за зовнішніми зобов'язаннями стався вперше з 1918 року. Москва заперечує, що припустилася дефолту.

Наприкінці дня 26 червня закінчився 30-денний пільговий період із виплати приблизно $100 млн прострочених платежів за держоблігаціями. Закінчення цього пільгового періоду є подією дефолту, вважає агентство.

Хоча гроші було надіслано вчасно, до отримувачів вони не дійшли через запроваджені Заходом санкції. США в травні не продовжили ліцензію, яка дозволяла РФ обслуговувати зовнішній борг.

Які можливі наслідки дефолту

«Це похмурий маркер швидкого перетворення країни на економічного, фінансового та політичного ізгоя», — пише Bloomberg. Єврооблігації країни торгуються на проблемних рівнях із початку березня, валютні резерви центрального банку залишаються замороженими, а найбільші банки відокремлені від світової фінансової системи.

Динаміка вартості суверенних облігацій РФ

kotirovki-obligatsiy.jpg

Але з огляду на збитки, уже завдані економіці та ринкам, дефолт поки що носить переважно символічний характер і мало що означає для росіян, які переживають двозначну інфляцію та найгірший економічний спад за останні роки, зазначає агентство.

Що буде після прострочення платежів

Згідно з процедурою, про дефолт емітента мають оголосити міжнародні рейтингові агенції. Але європейські санкції призвели до того, що вони взагалі відкликали рейтинги російських компаній і суверенні рейтинги РФ. Згідно з проспектом емісії облігацій, пільговий період для яких минув 26 червня, власники можуть відкликати їх самі, якщо власники 25% облігацій, що перебувають в обігу, згодні з тим, що сталася «подія дефолту».

Але інвесторам не треба діяти негайно, вони можуть надати перевагу стеженню за перебігом війни, сподіваючись на те, що санкції зрештою буде пом'якшено. Час може бути на їхньому боці, адже згідно з облігаційними документами, вимоги стають недійсними лише через три роки з дати платежу.

«Власники облігацій здебільшого дотримуватимуться вичікувальної тактики», – вважає Такахіде Кіучі, економіст Дослідницького інституту Nomura в Токіо.

Виплати за зовнішнім боргом РФ у 2022 році

vyplaty-po-vneshnemu-dolgu-rf.jpg

Як на подію дефолту реагують у Росії

Міністр фінансів РФ Антон Сілуанов назвав ситуацію «фарсом», адже від експорту енергоносіїв до державної скарбниці зараз надходять мільярди доларів на тиждень. Він повторив, що країна має кошти й бажання платити.

«Кожен може заявити будь-що, – сказав Сілуанов. – Але будь-хто, хто розуміє, що відбувається, знає, що це аж ніяк не дефолт».

Декілька днів тому Путін увів нові правила, згідно з якими зобов'язання Росії щодо валютних облігацій виконуються після перерахування відповідної суми в рублях місцевому платіжному агенту.

Відповідно до цих правил Міністерство фінансів 23 і 24 червня зробило відсоткові платежі на суму приблизно $400 млн у рублях. Однак жоден із випусків облігацій не містить умов, що допускають розрахунки в місцевій валюті.

Поки що незрозуміло, чи використовуватимуть інвестори новий інструмент і чи дозволять їм санкції взагалі репатріювати гроші, зазначає Bloomberg.

За словами Сілуанова, кредиторам не має особливого сенсу домагатися оголошення дефолту через суд, оскільки Росія не відмовилася від свого суверенного імунітету, до того ж жоден іноземний суд не має необхідної юрисдикції.

«Якщо ми зрештою дійдемо до того, що будуть затребувані дипломатичні активи, то це рівносильно розриву дипломатичних відносин і вступу в прямий конфлікт, — сказав він. – І це помістить нас в інший світ із зовсім іншими правилами. У цьому випадку ми мали б реагувати інакше – і не законними каналами».

Чому це важливо – думка з України

Заступник виконавчого директора від України в Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован вважає, що факт дефолту доводить, що попри «фортецю», яку росіяни собі будували, міжнародні санкції таки працюють. Фактично Росію відключено від зовнішніх ринків капіталу, найважливіших банківських систем (кореспондентських банків, клірингових систем, депозитаріїв) і рейтингових агентств. Це унеможливило платежі за зовнішніми боргами, і Росія потрапила в стан дефолту.

Мінфін РФ скаржиться, що все це інспірація Заходу і що вони хочуть заплатити, але не можуть. Рашкован пише: «Якщо провести аналогію, це як бачити, що на ваших очах руйнується будинок або банк, у якому були всі ваші гроші, і водночас говорити кредиторам: «Я міг би повернути вам гроші, але не можу дістатися свого будинку чи банку». Так і в Росії — їхня фінансова система руйнується, і всі міжнародні кредитори це зараз бачать».

Він наголошує, що дефолт зазвичай закриває для країни вихід на зовнішні ринки на багато років. «Хтось може сказати, що Росія його й не має після початку війни. Це правда, але дефолт призводить до того, що повернутися на цивілізований фінансовий ринок навіть після війни їм буде дуже важко, особливо з огляду на те, що світові інвестиційні банки, рейтингові агенції та аудиторські компанії «Великої четвірки» теж пішли з їхнього ринку й не скоро повернуться. Коли після зміни режиму в Росії та виплат повоєнних репарацій Україні інфраструктуру фондового ринку почнуть відновлювати, на це підуть роки, і Росія почне свій шлях зі сміттєвого статусу свого боргу».

«Цікаво буде подивитися, як західні інвестори вимагатимуть від Росії оплати за дефолтними боргами. Є ймовірність, що кредитори захочуть найняти юристів і зрозуміти, як використовувати для оплати активи російського центробанку, які зараз заморожені в США та Європі. Для України це буде дуже добре, коли ще одним ворогом Росії стане впливовий міжнародний фінансовий бізнес», – зазначив Рашкован.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉