Facebook Pixel

Що таке ефективна та номінальна дохідність від цінних паперів

Інвестори та підприємці часто оперують терміном «дохідність», коли говорять про цінні папери. У цьому випадку мається на увазі, скільки заробить інвестор, якщо купить цінний папір, утримає його до погашення, а потім поверне вкладену суму з відсотками. Як її визначають, розповідає The Page.

Як визначається ціна цінного паперу

Українське розуміння дохідності співпадає з англійським фінансовим терміном «yield». Він використовується для цінних паперів: облігацій, акцій, інвестицій в нерухомість, конвертованих облігацій (облігації, які можна обміняти на акції цього підприємства).

Зазвичай під дохідністю розуміється обсяг коштів, який поверне інвестор після вкладення у фінансовий інструмент. Сюди входить як ціна цінного паперу, так і обсяг капіталу, який повертається у вигляді відсотків: дивіденди, купонний дохід, додаткові відсотки разом з вкладеним капіталом. Багато що залежить, чи дохід від цінного паперу буде інвестуватися заново, чи зніматися.

Залежно від інструменту рахувати дохідність можна по-різному.

Номінальна та ефективна дохідності: що вони означають

Основний фінансовий інструмент для інвестицій в Україні – облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Для облігацій найважливішим показником є YTM – з англійської Yield to maturity. Це дохідність до погашення, яку в українських реаліях можуть називати ще ефективною дохідністю. Формула складається з великої кількості змінних.

Quote«YTM показує дохідність річних інвестора, який купує облігацію по сьогоднішній ціні й отримує всі передбачені платежі, включно з погашенням», – пояснює Михайло Демків, фінансовий аналітик ICU.

YTM також враховує, що всі купонні доходи будуть реінвестовані – тобто далі будуть накопичуватися на інвестиційному рахунку. При цьому це основний показник, коли інвестори порівнюють можливості вкладення навіть в різні облігації.

На контрасті з цим існує номінальна дохідність – це показник відсоткової ставки за цінним папером, який зазначений в описі активу. Наприклад, однорічні ОВДП мають 16% ставки – отже номінально інвестор може отримати 16% від вкладених заощаджень. Проте номінальна ставка не враховує режим виплати купонів – це просто вказування обіцяного відсотка за цінним папером.

Залежно від цінного паперу купони можуть виплачуватися по-різному.

Quote«Купони за облігаціями у нас виплачуються двічі на рік, купони за корпоративними облігаціями – щомісяця чи щоквартально. Якщо ви реінвестуєте дохід в нові цінні папери замість виводити його, загальна дохідність збільшується», – пояснив The Page президент групи «УНІВЕР» Тарас Козак.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉