З початку року уповноважена держкомісія переглянула вже понад половину інструментів держрегулювання органів центральної влади. Ця робота є новою хвилею «боротьби за дерегуляцію економіки», що почалася у 2015 році, коли було ухвалено спеціальний закон № 191-VIII. Цьогорічну кампанію від попередніх відрізняє системний підхід влади до проблеми й те, що про неї не забувають уже п'ять місяців.
зібрало інформацію про те, що відбувалося у 2023 році у сфері дерегуляції та що обіцяли чиновники.
Дерегуляція бізнесу в січні 2023 року
Кабмін 13 січня створив Міжвідомчу робочу групу (МРГ) для прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності. Співголовами групи є міністр економіки та міністр цифрової трансформації. До роботи групи залучають представників Офісу ефективного регулювання, Центру економічного відновлення, Центру економічної стратегії, EasyBusiness, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», USAID/UK aid проєкту «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».
За словами першого віцепрем'єра – міністерки економіки Юлії Свириденко, під час аналізу нормативно-правового поля виявили приблизно 1 тис. інструментів державного регулювання: дозволів – 528, ліцензій – 224, погоджень – 157, висновків — 145, свідоцтв – 121, декларацій – 55, повідомлень – 42, посвідчень – 23. Їх потрібно переглянути.
На першому засіданні МРГ 26 січня запропонували скасувати 47% ліцензій і дозволів у тих сферах, де політику формує Міністерство економіки. Майже половину з них ліквідують, а решту осучаснять.
Уряд 31 січня ухвалив план заходів, який дасть змогу спростити або вдосконалити майже 40 процедур і умов провадження підприємницької діяльності. З-поміж запропонованих до удосконалення норм – практики в системі керування автобусними пасажирськими перевезеннями. Запропоновано спростити процедуру отримання доступу до об'єктів будівництва, транспорту та електроенергетики для розміщення інфраструктури комунікаційних мереж. Удосконалять санітарні норми для перукарень, спростять процедури оформлення акта готовності об'єкта будівництва, збільшать періодичність водійських медоглядів тощо.
Дерегуляція бізнесу в лютому 2023 року
МРГ 10 лютого рекомендувала скасувати 45% інструментів держрегулювання у сферах компетенції Мінприроди. Ще майже 45% інструментів – ліцензій, дозволів, погоджень тощо — запропонували осучаснити.
«Ми залишаємо ті інструменти, що відповідають нормам Європейського Союзу, враховують сучасні світові тренди у сфері захисту довкілля та клімату, відповідають вимогам «зеленого переходу» чи потрібні для захисту суспільних інтересів», – наголосила Свириденко.
Рекомендували скасувати погодження договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом; технологічного проєкту повернення супутніх вод нафтогазових родовищ до підземних горизонтів; меж зон санітарної охорони водних об'єктів.
Як з'ясувалося, чверть інструментів, які пропонують скасувати, дублюють оцінку впливу на довкілля. Частина їх застаріла, деякі просто втратили актуальність. За певними дозволами з моменту їхньої появи взагалі жодного разу не зверталися.
Передбачається, що скасування та оптимізація чинних регуляторних інструментів суттєво знизять витрати бізнесу. Наприклад, ініційовано зміни ДБН і порядку затвердження проєктів будівництва та проведення їхньої експертизи. Це дасть змогу заощадити до 400 тис. грн — саме стільки коштує розроблення розділу «Оцінка впливів на довкілля».
Дерегуляція бізнесу в березні 2023 року
У сфері авіації, автомобільних доріг, безпеки на транспорті, залізниці, зв'язку, судноплавства, туризму запропонували скасувати або осучаснити майже третину інструментів державного регулювання. Відповідне рішення МРГ ухвалила 2 березня. Група проаналізувала приблизно 150 інструментів, що перебувають у компетенції Мінінфраструктури.
Кабінет міністрів 14 березня скасував необхідність погодження з Держрезервом видавання Міністерством економіки ліцензій на імпорт в Україну тростинного цукру в межах тарифної квоти.
Комітет Верховної Ради з економічного розвитку 16 березня рекомендував до розгляду парламентом урядовий законопроєкт № 5837 щодо основних засад державного нагляду (контролю). Цей документ лежав у Раді без руху із серпня 2021 року. «Ключова ідея проєкту – переорієнтувати систему нагляду з карально-репресивної, якою вона фактично є сьогодні, на превентивну та ризик-орієнтовану», – зазначила Юлія Свириденко.
У разі ухвалення законопроєкту введуть:
- добровільне страхування цивільної відповідальності діяльності підприємців;
- добровільний аудит діяльності підприємців як запобіжний захід;
- відповідальність керівника органу контролю за недотримання підлеглими процедурних вимог, дисциплінарну відповідальність посадових осіб органу контролю.
МРГ 16 березня рекомендувала скасувати 49% інструментів державного регулювання у сферах компетенції Міністерства охорони здоров'я. Ще 25% інструментів – ліцензій, дозволів, погоджень тощо — запропонували осучаснити. Загалом проаналізували 90 чинних інструментів держрегулювання.
До скасування рекомендували, зокрема:
- низку висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо різноманітних сфер діяльності;
- дозвіл на виробництво, перероблення та реалізацію харчових продуктів і харчових добавок, предметів гігієни та санітарії, косметично-парфумерних виробів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, товарів побутової хімії та дитячого асортименту;
- погодження схем передпроєктної документації щодо районного планування та забудови населених пунктів, курортів тощо.
Крім того, рекомендували скасувати застарілі та неактуальні інструменти, наприклад:
- атестаційно-експертний висновок, що підтверджує наявність в особи цілительських здібностей;
- дозвіл на заняття народною медициною (цілительством);
- дозвіл на використання нової добавки.
Кабінет міністрів 17 березня скасував:
- видавання контрольних марок на розповсюдження екземплярів аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних. Йдеться про голограми, без яких роздрібний продаж компакт-дисків було заборонено;
- висновок щодо технічної неможливості знешкодження та утилізації шкідливих речовин, відходів виробництва та стічних вод;
- висновок про те, що товари, які використовуються для виробництва біологічних видів палива, не виробляються та не мають аналогів в Україні.
«Деякі інструменти, якими досі змушені керуватися й органи влади, і бізнес, виявилися походженням мало не з часів СРСР. Досі діють «тимчасові положення», ухвалені на початку 90-х, коли ні ринкової економіки, ні відповідної нормативно-правової бази ще не було. Тому ми їх скасуємо», – пояснила Свириденко.
Верховна Рада 27 березня ухвалила закон, який скасовує ліцензування діяльності посередників у міжнародному працевлаштуванні та замінює його на заявний принцип. Державним органам контролю та нагляду залишено право на перевірку таких компаній.
МРГ 30 березня рекомендувала скасувати 14% інструментів у сфері компетенції Міністерства культури, 38% – Міністерства освіти, 40% – Держагентства з питань кіно.
Рекомендується скасувати:
- ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері позашкільної освіти;
- свідоцтво про державну реєстрацію технологічного парку;
- дозвіл на застосування металошукачів чи іншого пошукового обладнання на об'єктах культурної спадщини.
Дерегуляція бізнесу в квітні 2023 року
МРГ 7 квітня розглянула приблизно 40 інструментів державного регулювання у сфері компетенції Міненерго та НКРЕКП. Більшість із них рекомендують оптимізувати та оцифрувати. Особливу увагу приділили спрощенню процедур приєднання компаній і громадян до електричних і газових мереж. За підсумками обговорення вирішили додатково опрацювати питання, пов'язані з процедурами приєднання, та підготувати пропозиції щодо комплексного розв'язання проблеми.
Мінекономіки 7 квітня скасувало надання довідки з бази даних про наукові метрологічні центри, метрологічні центри та перевірочні лабораторії, уповноважені на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки.
З січня МРГ розглянула 553 інструменти державного регулювання господарської діяльності — майже половину із запланованого обсягу. З них 30% рекомендували скасувати, 70% підлягають оптимізації: оновленню, переведенню в цифрову форму. Такі дані Юлія Свириденко навела 12 квітня.
За її словами, уряд працює над оптимізацією регуляторних інструментів, перетворенням державного контролю на сервісну систему (законопроєкт № 5837), а також над створенням законодавчих основ для поширення саморегулювання бізнесу (№ 4221).
Не менш як 10% інструментів держрегулювання, що перебувають у компетенції Нацкомісії у сферах електронної комунікації, радіочастотного спектру й поштового зв'язку та Держспецзв'язку й захисту інформації, потрібно скасувати, решту – осучаснити. Таке рішення МРГ ухвалила 20 квітня.
З-поміж іншого порекомендували скасувати дозвіл на ввезення в Україну радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв і і дозвіл на їхню реалізацію.
Декілька інструментів рекомендують спростити та оцифрувати, деякі інструменти – замість ліцензування перевести на принцип повідомлень:
- діяльність щодо оцінки захищеності інформації;
- діяльність із виявлення закладних пристроїв;
- діяльність із розроблення та складання технічної документації, виробництва криптосистем і засобів криптографічного захисту інформації.
Дерегуляція бізнесу в травні 2023 року
МРГ вивчила інструменти держрегулювання у сферах компетенцій Фонду державного майна, міністерств юстиції та аграрної політики (у частині земельних питань). 1 травня вона рекомендувала скасувати 17% інструментів, що стосуються земельних питань. Інші інструменти мають намір переробити.
Пропонується скасувати:
- висновок Держземагентства щодо можливості експорту картографічної інформації;
- дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;
- виписку з Держреєстру сертифікованих інженерів-геодезистів та інженерів-землеупорядників.
Також рекомендували скасувати 25% і осучаснити 75% інструментів, якими займається Фонд держмайна. Необхідно оптимізувати 62% інструментів у сфері компетенцій Мін'юсту.
Кабмін 2 травня вніс зміни до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспорту. Тепер у разі перереєстрації транспортних засобів (крім перереєстрації дітьми, подружжям, батьками власника) може бути збережено старі номерні знаки.
Також скасували обов'язковість отримання транзитних номерних знаків, обов'язковість нотаріального завірення доручення на реєстрацію авто, паперові бланки актів приймання/передачі для автовиробників.