Facebook Pixel

«єОселя» розширюється: ветерани війни можуть скористатися пільговою іпотекою

Наприкінці 2023 року Кабінет Міністрів розширив програму пільгової іпотеки «єОселя» для ветеранів, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю через війну та членів їхніх сімей. Вони зможуть купити житло у будинках не старше 10 років після введенні в експлуатацію – у Києві та без обмежень часу введення в експлуатацію в інших регіонах.

Як ветерани можуть взяти іпотеку «єОселя» та як відбувається цей процес, The Page запитав у Анжеліки Зборошенко, керівниці управління комунікацій «Укрфінжитла» – компанії, яка управляє урядовою програмою пільгових іпотечних кредитів.

Як було до ухвалення змін – чи могли ветерани придбати житло через «єОселю»?

«єОселя під 7%» стала доступною для ветеранів, учасників бойових дій та членів їхніх сімей ще з 1 серпня 2023 року. До того програма працювала лише під 3% для представників окремих професій: військовослужбовців ЗСУ за контрактом та силовиків, медиків, педагогів та науковців. Сьогодні у нас вже є 25 ветеранів, які придбали своє житло завдяки «єОселі».

Під кінець минулого року Кабмін ухвалив ще кілька важливих змін в програму. Вони розширюють вибір житла для ветеранів, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів їхніх сімей.

Вони зможуть придбати квартиру під 7% річних:

  • у Києві та обласних центрах – у будинках до 10 років;
  • в інших населених пунктах – без обмежень за часом введення в експлуатацію.

Також крім квартир можна буде обрати і приватний будинок за тими самими вимогами, що й квартири. Але розрахункова площа будинків на 10 кв. м більша – стартує від 62,5 кв. м на одну особу + 21 кв. м на кожного наступного члена сімʼї.

Раніше їм, як і іншим учасникам масової іпотеки, були доступні лише квартири в будинках, яким не більше трьох років.

За вашими оцінками, на скільки збільшить кількість позичальників нове розширення програми?

Масова іпотека запрацювала з серпня 2023 року. Станом на січень 2024-го ми маємо 1056 позичальників «єОселі» під 7%. Більшість із них – громадяни, які не мають власного житла або захотіли покращити його умови. Є 70 родин ВПО і вже згадані 25 ветеранів.

Ми очікуємо, що сегмент позичальників під 7% зростатиме, адже тепер ветерани і УБД матимуть більше вибору житла. Крім того, у програму «заходять» нові забудовники. Банки хоч і не великими темпами, але здійснюють акредитацію для участі в програмі обʼєктів, що будуються. Ми розраховуємо, що «єОселя» у 2024 році активніше працюватиме на первинці.

Інфографіку надала The Page пресслужба «Укрфінжитла».

Інфографіку надала The Page пресслужба «Укрфінжитла».

Чи можуть скористатися «єОселею» мобілізовані військовослужбовці та військовослужбовці-контрактники?

Окрім ветеранів та внутрішньо переміщених осіб, «єОселя» під 7% доступна й іншим категоріям українців, які не мають власного житла або воно менше за нормативну площу. Тому якщо у власності мобілізованого військовослужбовця немає квартири або вона менша за 52,5 кв. м на одного, плюс додаткові 21 метр на кожного наступного члена сім’ї, він або вона може подати заявку на участь у програмі.

Тобто станом на сьогодні «єОселя» доступна як для військовослужбовців-контрактників, так і для мобілізованих, які підпадатимуть під категорію учасників бойових дій. Різниця в тому, що для перших ставка компенсується до рівня 3% річних. Вимоги до житла для цих категорій однакові.

Як оформити «єОселю» через банки? Які документи потрібно надати, щоб отримати позику?

Заявку можна подати в мобільному застосунку «Дія» в розділі «Послуги». Кандидатам необхідно зробити шість кроків:

  1. Заповнити заявку в «Дії» та обрати банки з-поміж семи, або податись одразу в усі.
  2. Отримати від банків попередні пропозиції іпотеки.
  3. Обрати та прийняти найкращу для себе пропозицію.
  4. Знайти квартиру, яка відповідає всім умовам програми.
  5. Надати банку всі необхідні документи.
  6. Укласти необхідні договори.

«Дія» підтягне автоматично дані про доходи та житло у вашій власності. Подача заявки займає дві хвилини. Протягом максимум доби кандидати отримають пропозиції від банків. Після цього з ними зв’яжеться менеджер банку, який розповість про всі наступні кроки для придбання житла.

Наразі є сім банків-партнерів «єОселі»: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Скай Банк, Сенс Банк та банк «Глобус».

Чим особлива ця програма? Чи залежить компенсація ставки від державного бюджету?

Ця державна програма дає можливість кожному придбати власне житло на дуже вигідних умовах. Ми працюємо через банки. «Укрфінжитло» кредитує населення через банки-агенти одразу із фіксованою ставкою, тобто жодного відношення до бюджету України чи компенсації немає.

Умови програми незмінні: це 20% від вартості житла першого внеску, 3% окремим категоріям (військовослужбовці ЗСУ за контрактом та силовики, медики, педагоги та науковці), 7% – базова відсоткова ставка, до 20 років максимального терміну кредитування.

Як банки ухвалюють рішення про іпотечний кредит?

Банки перевіряють кредитні історії позичальників, платоспроможність і таке інше. Далі приймають рішення – на яких умовах та на який термін в межах програми готові прокредитувати клієнта. Саме з банком людина підписує кредитну угоду, складає графік платежів і узгоджує всі технічні моменти. Тобто це, по суті, звична кредитна процедура, просто держава зробила її зручною і цифровою через «Дію».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉