До завершення опалювального сезону орендні ставки на квартири в Києві й інших містах України залишатимуться незмінними. Активне зростання цін на оренду в I півріччі 2022 року почнеться лише з березня.
Затишшя цін у сегменті оренди на початку року буде спричинене сезонним фактором. Як зазначила в коментарі очільниця Київського міського відділення Асоціації фахівців з нерухомості України Олена Гайдамаха, період зростання вартості оренди можливий не раніше кінця березня — початку квітня, і він буде пов’язаний із суттєвим зростанням попиту.
«До квітня, до початку нового ділового сезону, вартість оренди залишатиметься більш-менш сталою. У цей період незначні цінові коливання — до 1 — 2% — можливі лише у 10 — 15% орендованого житла», — вважає Олена Гайдамаха.
Тож вартість оренди впродовж квітня — червня може зрости до 10% — це буде спричинено активністю потенційних орендарів.
«Завершення опалювального сезону стане каталізатором до активізації потенційних орендарів. До цього варто додати традиційний сезонний чинник: саме з другої половини березня міграційні процеси значно посилюються. Однак можливе здорожчання вартості оренди відбуватиметься без різких стрибків — у II кварталі щомісячне збільшення вартості оренди не буде більшим за 3 — 5%», — наголосила Гайдамаха.
За її даними, починаючи з II кварталу, як і в останні три роки, понад 60 — 65% попиту на оренду київського житла буде сконцентровано в сегменті квартир площею 35 — 50 кв. м переважно в радянських будинках, розташованих у місцях із вдалим транспортним сполученням.
«Традиційно більшість орендарів шукатимуть невеликі квартири за відносно прийнятну ціну. І через зростання попиту найбільша цінова динаміка можлива саме на такий тип житла», — розповіла Олена Гайдамаха.
Орендні ставки в Києві:
1-кімнатні:
- від 7 — 8 тис. грн у будинках 60 — 70-х у спальних масивах;
- від 25 — 27 тис. грн у будинках 2010 — 2020 років у центрі.
2-кімнатні:
- від 10 тис. грн у будинках 60 — 70-х років у спальних масивах;
- від 40 тис. грн у будинках 2010 — 2020 років у центрі.
3-кімнатні: від 18 тис. грн і вище.
Ситуація в Україні: попит на економжитло
Ціни загалом в Україні будуть дещо стриманими. За даними АФНУ, у сегменті оренди житла в I кварталі 2022 року ціни триматимуться на рівні жовтня 2021 року.
«Сегмент оренди є найчутливішим до будь-яких соціально-економічних і пандемічних змін. Тому наразі будь-які прогнози можуть спиратися винятково на ситуацію, що склалася зараз. Пожвавлення в сегменті оренди можливе не раніше березня — квітня. Проте вартість найму квартир буде формуватися з огляду на рівень попиту», — розповів президент АФНУ Юрій Піта.
На його думку, у разі збереження відносно стабільної ситуації в Україні, з квітня по червень зростання попиту в сегменті оренди квартир можливе в межах 10 — 15%, що й вплине на цінову кон’юнктуру — оренда в такому разі зросте на 10%.
Проте експерт не виключає, що попит на популярніші квартири площею до 50 кв. м може зрости до 20%, а це відповідно позначиться на цінах.