Facebook Pixel

Геть хрущовки! Як КМДА хоче оновити застаріле житло

Андрій Рижиков
СEO і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution

КМДА розпочала розроблення проєкту комплексної реконструкції застарілого житла. Допоможе їй у цьому Інститут урбаністики. В адміністрації заявляють, що проаналізували нормативну базу, міжнародний досвід, механізми фінансування й уже готові перші два етапи, у яких визначено основні кроки, які є необхідними для початку реалізації проєкту.

Далі планується інвентаризація старого житла в столиці, а вже після затвердження характеристик і кордонів кварталів для реновації, черговості й способів здійснення реконструкції проєкт програми винесуть на розгляд Київради.

Дійсно, є проблема, яка з кожним роком тільки загострюються, і є бажання її якось розв'язати, але на виході отримуємо тільки законопроєкти та програми, які не можна реалізувати, – інвесторам невигідно, а в держави для реалізації таких масштабних проєктів немає ні грошей, ні досвіду. Реконструювати парочку окремих хрущовок – це справді реально, але нам потрібне комплексне рішення.

Глобально сьогодні є дві перешкоди: юридична (як це організувати в такому масштабі) і технічна. Я 17 років прожив у хрущовці й, знаючи сучасні вимоги ДБН до мінімальної якості житла, чудово розумію: для того, щоб їх виконати, потрібно провести глибоку реконструкцію. А хто за це заплатить?

Багато хто чомусь вважає, що запросто відбити витрати можна завдяки прибудованим або надбудованим площам. Але в першому випадку ми часто маємо й без того досить щільну забудову, що не дає можливості піти таким шляхом, а надбудувати можна один-два поверхи, адже все, що вище, – це вже приставні колони та будівництво фактично так званої хатинки на курячих ніжках, а це шалені гроші. Зробити нормальну реконструкцію за три копійки не вийде, бо реконструкція завжди є дорожчою за нове будівництво.

Глобальне питання, яке я завжди ставлю тим, хто хоче реконструювати житло з розширенням: припустимо, знизу залишилися колишні мешканці, зверху щось надбудували, нехай навіть у комфортному плануванні, але який сенс жити в цьому кварталі, якщо за такі самі гроші можна купити квартиру в сучасному житловому комплексі, де є вся інфраструктура, благоустрій і інші блага?

Єдиний шлях, який я бачу, – «китайський». Держава примусово всіх відселяє в нові квартири, а земля під застарілим житловим фондом через аукціон передається інвестору, який готовий вкласти в неї гроші, час і ресурси, щоб створити по-справжньому якісний проєкт.

І, до речі, не обов'язково чисте житло – у сучасних реаліях будувати потрібно тільки БФК (багатофункціональні комплекси — The Page). Виглядає фантазійно? Але всі ці законопроєкти та програми є ще більш фантазійними – просто почитайте на дозвіллі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора