Оголошення жорстких обмежувальних заходів у країні може призвести до зниження цін на орендну плату за квартири на 30 — 40%. Про це заявив президент Асоціації фахівців із нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта.
Цінова ситуація в різних категоріях житла залежатиме насамперед від тривалості жорсткого карантину. Та як засвідчив попередній карантин, сегмент оренди найчутливіше реагує не лише на соціально-економічні, а й «пандемічні» зміни.
«Очевидно, що в умовах локдауну різко зменшиться попит, що вплине на орендні ціни. Проте, як і на первинному, вторинному ринках, після закінчення локдауну ціни поволі вирівняються до вересневих показників», — зазначив Піта.
За даними АФНУ, у вересні в сегменті оренди житла в найбільших містах України попит був реалізований більш як на 90%, відповідно майже остаточно сформувалася ціна на найближчі 2 — 3 місяці.
За підсумками вересня, середнє зростання цін на оренду житла становить 5 — 10% залежно від міста, локації, технічного стану будинку, якості ремонту.
Найбільше зростання — до 10% — зафіксоване у Києві, Львові, Харкові, Одесі та Дніпрі. В інших обласних центрах збільшення вартості оренди не перевищило 5%.
Якщо локдауну не буде, до кінця року ціни на оренду не будуть суттєво зростати.
«Малогабаритне житло радянської забудови, що користується попитом у 60 — 65% винаймачів, може зрости в ціні не більше 2 — 3% і переважно за рахунок появи на ринку нових об’єктів — передчасно звільнених орендарями квартир», — наголосив фахівець.
Цінова «вилка» на однокімнатні квартири у Києві, залежно від метражу, локації може становити від 4,5 до 6 тисяч гривень на вторинному ринку – саме такі варіанти користуються попитом. У новобудовах оренда затягне від 8 до 12 тисяч.
Двокімнатне помешкання наразі можна зняти за 8 — 9 тисяч гривень у будинках радянського типу, і за 15 — 18 тисяч гривень – у нових будинках.
За даними асоціації, ціни в регіонах можуть бути вдвічі нижчими, ніж столичні.
Ще одним фактором, який, на думку фахівця, може вплинути на ціноутворення – підвищення комунальних тарифів, зокрема зростання вартості опалення.
«Є певна цінова межа, вище якої ціни на оренду не можуть зростати. Витрати на комірне не мають перевищувати 30% вартості місячної оренди квартири. Проте в опалювальний сезон у старих радянських будинках комунальні витрати наймачів житла сягнуть 40 — 50% ціни оренди житла, що може спричинити відтік орендарів та зниження вартості оренди на 10 — 15%», — наголосив він.
За словами Піти, наразі зростання цін на оренду все одно залишається помірним, за півтора року плата все ще не сягла позначок допандемійного періоду.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також