Європа готується до меншої ролі США в НАТО: що зміниться
Американські дипломати на чолі з головою Держдепу Марко Рубіо запевняють європейців, що президент Дональд Трамп залишається відданим членству в НАТО і статті 5 про взаємну оборону. Проте багато європейських столиць нервують через те, що Білий дім може вирішити швидко скоротити кількість своїх військ чи техніки або відмовитися від виконання спільних завдань НАТО.
Сполучені Штати, які витрачають на оборону більше, ніж усі інші члени НАТО разом узяті, є незамінним гарантом безпеки Європи.
Тому, за даними Financial Times, найбільші держави Європи розробляють плани щодо взяття на себе більшої відповідальності за оборону, зокрема вони пропонуватимуть Трампу керований перехід обов’язків упродовж наступних п’яти-десяти років.
The Page переповідає, що відбувається за лаштунками європейської безпеки та НАТО.
Європа буде більше відповідати за власну безпеку
Головним меседжем багатьох промов Дональда Трампа до європейців ще з першої каденції була потреба більше витрачати на власну оборону. Він не раз погрожував не захищати країни НАТО, якщо вони не витрачатимуть хоча б 3%, а часом згадував і про 5% від власного ВВП на оборону.
Так само показово президент США нахвалював Польщу, яка витрачатиме 4,7% цього року та планує збільшити цей показник до 5%.
Відомий історик і письменник Ніл Фергсон підкреслює, що тут адміністрація Трампа досягла успіху. Європейські країни почали переозброєння, що точно є плюсом як для США, так і для Європи, бо Штати вже не мають змоги бути присутніми всюди і хочуть концентруватись на протидії Китаю.
Про це говорив і військовий аналітик Ігаль Левін в інтерв’ю The Page: «Європейські держави звикли жити під «американською парасолькою», у своєрідному «теплому супі» безпеки». Проте ці часи невпинно йдуть в історію.
Військовослужбовці США в Європі в 2022 році. Фото: Міноборони США
Європа поступово стане більш незалежною від США
За даними FT, такі обговорення Європи та США є спробою уникнути хаосу, який може спричинити односторонній вихід США з НАТО.
За словами чотирьох європейських посадовців, до неформальних, але структурованих дискусій залучені Велика Британія, Франція, Німеччина та країни Північної Європи. Їхня мета – розробити план передання фінансового та військового тягаря європейським столицям і представити його США напередодні щорічного саміту лідерів НАТО, що відбудеться у Гаазі в червні.
У пропозиції будуть закладені чіткі зобов’язання щодо збільшення витрат на оборону та розбудови військових можливостей Європи, щоб переконати Трампа погодитися на поступову передачу обов’язків і дати США змогу більше зосередитися на Азії.
Німеччина, Франція та Велика Британія почали збільшувати витрати на оборону або пришвидшили вже заплановане їхнє підвищення, тоді як ЄС запустив неймовірні до цього ініціативи на €800 млрд для своїх членів з метою стимулювання ОПК.
За оцінками європейських посадовців, підвищене фінансування впродовж п’яти-десяти років дозволить наростити обороноздатність Європи до рівня, що дасть змогу замінити більшість американських функцій, за винятком ядерного стримування.
Що буде з НАТО далі
Одна з ключових баз США в Німеччині USAG Ansbach (United States Army Garrison Ansbach) — гарнізон армії США, розташований у місті Ансбах, Німеччина. Фото: Армія США
Деякі європейські країни не хочуть брати участь у переговорах про розподіл навантаження, побоюючись, що це може підштовхнути США до прискореного виведення військ. Вони вважають, що, попри жорстку риторику, Трамп не має наміру суттєво змінювати присутність США в Європі. Інші ж сумніваються, що його адміністрація взагалі погодиться на структурований процес через її непередбачувану політику.
Посадовці вказують FT на регулярні дискусії, які очолюють Франція та Велика Британія, щодо створення «коаліції охочих» для підтримки України у війні проти росії та інвестування в європейську оборону. Ці переговори між понад десятком європейських держав не передбачають залучення США.
Чиновники НАТО стверджують, що збереження альянсу без або з мінімальною участю США буде набагато простішим, ніж створення нової структури. Це дозволить уникнути складнощів із відтворенням або переговорами щодо чинних військових планів захисту континенту, цілей у сфері обороноздатності, командної структури та статті 5.
Нагадаємо, що станом на початок 2025 року близько 84 тис. солдатів армії США перебували на території країн Європи. Найбільше в Німеччині – 39 тис. Протягом повномасштабної війни загальна чисельність військ США коливалася від приблизно 75 тис. до 105 тис. військовослужбовців.