Держсекретар США Марко Рубіо наголошує пресі, що зустріч делегацій США та України в Саудівській Аравії 11 березня має допомогти з’ясувати, які поступки можуть бути можливими в межах руху до припинення вогню з росією.
Рубіо зазначив, що США хочуть, щоб Україна продемонструвала чітку відданість дипломатичному вирішенню війни, а потенційна угода щодо корисних копалин не буде головною темою обговорення на зустрічі сьогодні. За його словами, США прагнуть досягти «конкретної угоди» щодо цього питання, що вимагатиме подальших переговорів.
переповідає, який алгоритм мирних переговорів бачить держсекретар США.
Про що говоритимуть американська та українська делегації в Саудавській Аравії
«Ми не будемо сидіти в кімнаті та малювати лінії на карті, а просто отримаємо загальне уявлення про те, які поступки для них можливі і що вони хочуть натомість», — сказав Марко Рубіо журналістам дорогою до Джидди 10 березня. «А потім з’ясуємо позицію росії щодо цього. Це дасть нам досить чітке розуміння того, наскільки великі між нами розбіжності».
Варто зазначити, що цього разу держсекретар США говорив насамперед про бажання досягнути припинення вогню (ceasefire), а не кінцевий мир.
Рубіо зазначив, що він не має сталої позиції перед переговорами, а США зараз «більше в режимі слухання, ніж у режимі говоріння».
Українська делегація сподівається на певне пом’якшення тиску, насамперед відновлення військової допомоги та надання розвідувальних даних з боку США. За словами Рубіо, це призупинення відбулося, бо Україна не була віддана мирним переговорам. Він додав, що це «те, що я сподіваюся вирішити».

Володимир Зеленський і голова Саудівської Аравії принц Мухаммед ібн Салман провели переговори щодо можливостей заврешення війни та участі в цьому Саудівської Аравії 10 березня за день до зустрічей делегацій США та України. Фото: Зеленський
Спецпредставник Трампа поїде на зустріч з путіним
Наразі, за словами Рубіо, не заплановано жодної зустрічі між Трампом і путіним, але президент США готовий до неї. Проте, за даними ЗМІ, Трамп цього тижня відправляє свого спецпосланця на Близькому Сході Стіва Віткоффа до Москви для зустрічі з президентом росії. Віткофф вже брав участь у переговорах із росіянами в Ер-Ріяді та літав до Москви, а сьогодні буде у складі американської делегації також.
Рубіо підкреслив, що будь-яке остаточне врегулювання обов’язково включатиме й європейців. Він підтримує контакт із Великою Британією та Францією щодо переговорів у Джидді. Це можна розцінювати як прогрес, тому що ще кілька тижнів тому американські представники заявляли, що Європі немає місця за столом переговорів.
Нагадаємо, що приблизно так само відбувались переговори щодо Зернового коридору. Тоді ООН та Туреччини були медіаторами, а росія та Україна висловлювали свої думки і вимоги щодо угоди, проте не вели прямих переговорів. Згодом ООН та Туреччина виступили гарантами виконання цієї угоди, забезпечуючи моніторинг та координацію руху суден.