За опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке проводили 16-22 травня і 20-25 червня 2024 року, 32% українців готові на деякі поступки росії заради досягнення миру.
Однак більшість громадян впевнені, що головними цілями росії в Україні є фізичне знищення української нації, її асиміляція та перетворення на росіян.
Проте президент КМІС Володимир Паніотто в коментарі назвав кілька важливих умов, на які варто зважати.
За яких умов українці готові поступитись територіями рф
Динаміка досліджень КМІС показує, що із початку 2024 року частка українців, які готові прийняти переговори з рф зі здачею конкретно неназваних територій, значно зросла: з 19% у грудні 2023-го до 32% у травні 2024 року.
57% громадян готові підтримати збереження контролю росії над окупованими територіями Донецької і Луганської областей та Криму в одному зі сценаріїв закінчення війни.
Найбільше поступки окупантам підтримують у південній та східній частинах України.
Для експерименту КМІС створив три варіанти можливих домовленостей і попросив озвучити ставлення щодо них.
Пакет №1:
- росія зберігає контроль над усіма окупованими зараз територіями;
- Україна відмовляється від вступу до НАТО;
- Україна стає членом Європейського союзу та отримує від Заходу все необхідне фінансування для відбудови.
Пакет №2:
- хоча Україна офіційно цього не визнає, але росія зберігає контроль над окупованими територіями Запорізької, Херсонської, Донецької, Луганської областей та Криму;
- Україна стає членом НАТО та має справжні гарантії безпеки;
- Україна стає членом Європейського союзу та отримує від Заходу все необхідне фінансування для відбудови.
Пакет №3:
- хоча Україна офіційно цього не визнає, але росія зберігає контроль над окупованими територіями Донецької і Луганської областей та Криму;
- Україна повертає контроль над Запорізькою і Херсонською областями в повних межах;
- Україна стає членом НАТО та має справжні гарантії безпеки;
- Україна стає членом Європейського союзу та отримує від Заходу все необхідне фінансування для відбудови.
Найбільше опитаних підтримали останній варіант – 57%, попри це більшість людей вибрали це, не як легкий вибір (легко готові на поступки лише 20%), а важкий (37%). Та навіть такий варіант 33% людей назвали неприйнятним.
Найменше опитані підтримують перший пакет (38%, із яких тільки для 8% це був би легкий вибір).
За словами Володимира Паніотто, кількість тих, хто готовий на поступки, може значно коливатися, бо все залежить від конкретних варіантів і внутрішнього стану держави. Фактично всі, для кого варіант відповіді є важким, можуть змінити свою думку в обидва боки.
Також він згадав, що останній пакет дещо нагадує «формулу миру» від Бориса Джонсона, де передбачається вихід України на кордони до 24.02.2022 та можливість подальшого вступу України до ЄС та НАТО. Тому підтримка цього варіанту серед українців може бути цілком реальною.
Що головне для українців у перемовинах із рф
Президент КМІС каже, що для українців є вкрай важливими гарантії безпеки, а саме неповторення нападу росії на Україну. У цьому опитуванні вони розглядали це, як вступ до НАТО із реальними гарантіями безпеки. Тільки тоді українці готові на поступки та завершення війни.
«Близько 70% українців готові виносити війну стільки, скільки потрібно. Ставлення до росії з часом тільки погіршується. Люди звикли жити у вільній країні, для них просто жах опинитись у росії, тому вони готові на поступки тільки за вагомих гарантій безпеки», – стверджує Володимир Паніотто в коментарі .
Також він підкреслює, що попри песимістичність і агресивну риторику деяких авторів у фейсбуці, українці продовжують вірити в перемогу, потребу боротися та захищати власну країну.
Детальніше про висновки КМІС щодо суспільних настроїв незабаром читайте в інтерв’ю Володимира Паніотто .