Як суспільство відреагувало на угоду про надра США та України
Україна та США підписали угоду про надра на міжурядовому рівні. Тепер її чекає ратифікація українським парламентом. Сторони домовилися про створення спільного Інвестиційного фонду реконструкції, який спрямовуватиме міжнародні капіталовкладення у ключові галузі, зокрема, в енергетику, видобувну промисловість і інфраструктуру. Внеском США можуть бути, зокрема, нові постачання зброї для ЗСУ.
«Ця угода чітко сигналізує росії, що адміністрація Трампа віддана мирному процесу, зосередженому на вільній, суверенній та квітучій Україні в довгостроковій перспективі», – заявив Скотт Бессент, міністр фінансів США.
В Україні вже почалося обговорення нової угоди. The Page зібрав думки політиків, бізнесменів і лідерів думок.
https://thepage.ua/ua/economy/yaki-kopalini-ukrayini-privertayut-uvagu-investoriv
Що відомо про підписану США та Україною угоду про надра наразі
Варто зазначити, що наразі точний текст угоди не опублікований, але, за словами інсайдерів, він має з’явитися найближчим часом у Верховній Раді України, яка його ратифікуватиме. Натепер відомо наступне:
- суверенітет і ресурси: усі природні ресурси залишаються власністю України. Держава самостійно вирішує, що і де видобувати;
- спільне управління: інвестиційний фонд (50/50), без переваги жодної зі сторін, рішення ухвалюються спільно;
- жодних боргів і приватизації: угода не передбачає кредитів чи боргових зобов’язань за минулу допомогу від США, а державні компанії (як-от «Енергоатом» і «Укрнафта») залишаються у власності України;
- джерела фінансування: фонд поповнюється лише за рахунок нових ліцензій на видобуток, чинні контракти не зачіпаються. Американці залучатимуть до фонду нові кошти та технології. Доходи Фонду не оподатковуватимуться ані в Україні, ані в США;
- конституційність і євроінтеграція: угода не суперечить Конституції та не змінює проєвропейський курс України; для її запуску потрібні мінімальні зміни до законодавства.
Угода про рідкісноземи від 28 лютого була кращою або не гіршою
Міністр економіки України Юлія Свириденко і міністр фінансів США Скотт Бессент під час підписання угоди. Фото: Юлія Свириденко
Критики влади підкреслюють, що, за їхніми даними, угода фактично відповідає тексту, який Володимир Зеленський і Дональд Трамп мали підписати 28 лютого 2025-го. Проте тоді президент України заговорив про потребу надання гарантій безпеки, через що сталася справжня сварка в Овальному кабінеті. Нинішня угода так і не передбачає жодних гарантій безпеки.
«Коли Зеленський пропонував США можливість видобувати українські природні ресурси, то казав, що Україна отримає чіткі гарантії безпеки. Але їх щось немає в цій угоді. Дивна ситуація. Угода підписана, а гарантій немає. Виходить, що ми не отримали те, заради чого і була ініційована угода та Зеленський приїхав 28 лютого у Білий дім. Мдя... Мистецтво угоди у виконанні «найвеличнішого політичного діяча сучасності» вражає. А як бикував, а як обіцяв та бив себе п'яткою у груди!» – написав близький до «Європейської Солідарності» блогер Борислав Береза.
Приблизно з такими ж меседжами на угоду про надра відреагували й інші лідери думок, що пов’язані з Петром Порошенком або партією «ЄС».
Більш стриманим, але схожим у своїх оцінках є Ярослав Железняк, депутат від партії «Голос», який раніше оприлюднив минулу версію проєкту угоди, що мало суспільний розголос. Він також зауважив, що Зеленський обіцяв гарантії безпеки.
«Варіант, який був у прямому сенсі на столі 28 лютого перед тією зустріччю у Овальному кабінеті, був кращим. Поточна версія – не зрада (як була друга версія від 23.03, яку я злив у паблік), але прям і перемоги тут великої не бачу. В цілому: героїчно випетляли з проблеми, яку так само рядом абсолютно непродуманих заяв і обіцянок партнерам собі і створили», – написав Железняк.
Він додає, що найближчі дати для ратифікації угоди парламентом – це 13-15 травня. Також, за його твердженням, це лише перша частина угоди. Далі – підписання договору між U.S. International Development Finance Corporation та Агентством від України і узгодження технічних питань.
«Так, це точно не «зрада». Норм угода, треба було підписувати. Деякі моменти реально позитивно здивували, – написав Сергій Сидоренко, головний редактор «Європейської правди», який вже ознайомився з текстом фінальної угоди. – Ні, це ще не «перемога». Попереду фіналізація переговорів по додатковій, нібито «технічній» угоді, у яку винесли також політичні моменти. Так, американці кажуть нам, що ці положення, нібито, вже узгоджені. Але досвід переговорів з США останніх місяців дає всі підстави не казати «гоп», доки не перескочили».
«Перемога» чи принаймні успішна угода
Міністр економіки України Юлія Свириденко і міністр фінансів США Скотт Бессент 30 квітня у Вашингтоні
Колишній міністр економіки України Тимофій Мілованов, який відкрито симпатизує чинній владі, вважає, що ця редакція угоди є успіхом. Він зазначає, що вже встиг ознайомитися з повним текстом.
«Це величезна політична і дипломатична перемога для України! Вона дає Трампу внутрішню політичну перемогу, і через це більш позитивне ставлення до України. Україна змогла захистити свої інтереси в цій угоді! Всі драконівські бажання іншої сторони, попри шалений тиск, який собі складно уявити, були скасовані. І угода виглядає справедливою. Вона також відкриває можливість для нової військової допомоги Україні від США», – написав Мілованов у Facebook.
Представники бізнесу поки що особливо угоду не коментували. Деякі просто подякували за неї. Відомий бізнесмен Карл Волох вважає, що за умови виконання угода може стати справжнім поштовхом до інвестицій в Україну:
- сигнал для інвесторів: реалізація угоди стане «позитивним сигналом іншим інвесторам», що вкладати в Україну безпечно й перспективно;
- політична вигода для США: документ – одна з небагатьох перемог Трампа в перші 100 днів на посту президента. За його словами, прибутки від угоди «перекриють усі витрати на допомогу Україні», що спрощує йому політичне обґрунтування подальшої підтримки.
Економіст Роман Шеремета фактично погоджується з написаним вище та підкреслює, що завдяки зусиллям української сторони договір перетворився із «здирницької пропозиції на збалансовану угоду про майбутню спільну співпрацю».
Можливо, ображеним залишився голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. За інформацією Железняка, він досі не бачив угоди. Сам Гетманцев написав: «Закликаю всіх: як зрадофілів, так і співаків дифірамбів угоді зі США про надра, повернутися до арій після її детального вивчення. Текст необхідно проаналізувати передусім з юридичної точки зору, відповідності Конституції та паритету прав та обовʼязків сторін».
Роздратування Гетманцева можна зрозуміти, якщо враховувати, що депутати Верховної Ради виявилися найменш поінформованими про реальний хід перемовин щодо долі корисних копалин держави і навіть не отримали текст документа.