Як Індія торгує з росією та допомагає Україні
Нещодавно вперше в історії незалежної України прем’єр Індії відвідав Київ. Попри доволі стриману реакцію медіа за підсумками візиту Нарендри Моді, його можна назвати ключовим за кількома ознаками.
Індія – п'ята країна світу за ВВП ($3,7 трлн), проте за ВВП на особу вона тримається на рівні Конго, Кот-д'Івуару, Нікарагуа, Узбекистану, Бангладешу. За паритетом купівельної спроможності – третя країна світу після США та Китаю. Але за даними різних індексів, від 10% до 50% індійців живуть за межею бідності.
Тому сучасна Індія – справжня країна контрастів і величезних можливостей, світових інвестицій і нещадної корупції. Аби краще зрозуміти, чим живе країна та який вплив має, The Page поспілкувався з Наталією Плаксієнко-Бутирською, яка довго вивчає Індію та була запрошеною на події за участі Нарендри Моді у Києві.
Нарендра Моді у Києві: чому це історична подія
Під час зустрічі Нарендри Моді ви були поруч з прем’єром Індії, також прослухали всі виступи та заяви. Що було найважливішим?
Візит був досить таки коротким, дев’ятигодинним. Але задля нього Україна пройшла дуже багато етапів у відносинах з Індією за 2,5 року. Починаючи з того, що у нас рік не було посла та відносин політичного характеру.
Важливо розуміти, що в індійську делегацію разом із Моді входили радник з безпеки, це важлива особа у його оточенні, міністр закордонних справ, заступник міністра закордонних справ з питань Європи. Це підкреслює серйозність візиту.
Володимир Зеленський і Нарендра Моді під час зустрічі 23 серпня. Фото: ОП
Індійські ЗМІ, наприклад, підкреслюють, що це чималий вчинок для їхнього лідера – поїхати в країну, яка перебуває у стані війни, добиратися поїздом, ну і привезти з собою таку делегацію. Це потужний сигнал.
Маємо пам’ятати, що візиту передувало відвідування росії. Під час нього росія ще й обстріляла Україну – це репутаційно серйозно позначається на іміджі прем'єр-міністра Моді. У відповідь він, рятуючи певним чином ситуацію, намагаючись збалансувати свою позицію, показати, що він не є на боці війни, їде до Києва.
Але важливо, що це відбулося. Такий візит дає можливість прокомунікувати війну. Ба більше, Зеленський не приховував:
- критику стосовно індійських закупівель російської нафти;
- бажання, аби Індія активніше підтримувала Україну;
- підписала комюніке Формули миру;
- допомогла з промоцією української формули на Глобальному Півдні.
Взагалі несподівано він запропонував Моді прийняти на своїй території глобальний саміт миру, тобто взяти на себе більш широку дипломатичну роль у тому, щоб допомогти Україні в досягненні миру.
Українські медіа не побачили в цьому візиті чогось особливого, можливо, через незначну кількість підписаних документів. Проте ви стверджуєте протилежне?
Ми не повинні перебільшувати очікування. Перший меседж, з яким приїхав прем'єр-міністр Моді, – підтримка миру. Цим він частково заперечив свою нейтральність.
Він привіз із собою мобільні пункти надання першої допомоги, Індія вже відправила Україні 16 гуманітарних вантажів. Було підписано меморандум про надання грантів на $10 млн. Це крок до реконструкції України. Індійські компанії говорять про можливість долучитись до цього, до того ж вони брали участь у реконструкції Афганістану, тому мають певний досвід.
Якими речами українського ВПК зацікавлена Індія (відео)
Чому Індія не підписалась під українською Формулою миру
Володимир Зеленський та Нарендра Моді під час вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок російської агресії. Фото: ОП
Важливою частиною переговорів була Формула миру. В ній Індія бере участь, проте не підписується під останнім комюніке, яке передбачає цілком нейтральні продовольчу та ядерну безпеку разом із обміном всіх військовополонених. Що тут відбувається?
Індія виступає за переговори та діалог, проте між двома сторонами. Тобто вони не хочуть бути посередником, а вважають, що Україна та росія між собою мають знайти рішення, як це робить Індія в конфліктах із Китаєм і Пакистаном.
Я думаю, що це все-таки має дипломатичне коріння, яке нам з вами не зрозуміле до кінця. Проте країни-непідписанти намагаються зберегти свої відносини з росією за рахунок тверджень про свою нейтральність.
З усім тим, для Індії не є принциповою участі росії, як для Китаю, який під цим приводом проігнорував останній саміт. Індія готова брати участь у наших самітах, попри те, що вона наголошує, що дві сторони повинні бути присутні. З їхньої точки зору, якесь наближення до рішення можливе тільки так, а не через треті сторони.
Індія не ставить палиці в колеса українській формулі своїми пропозиціями, як це робить Китай, тому це набагато більш перспективний союзник для України серед лідерів Глобального Півдня, де домінує рф.
У Києві був початок. Це можливість пояснювати та продовжити цей діалог, тому що президент Зеленський отримав запрошення до Індії. А це вже про більш активну політичну комунікацію, яка у нас довгий час була відсутня.
Індія – росія – Глобальний Південь: чому Україна програла цей регіон
Приблизно 35% сирої нафти в Індії є російською. Майже вся індійська нафта є імпортною, в країни серйозна залежність від енергоносіїв. Це робить росію важливим партнером, але росія – четверта країна в індійському імпорті за грошовим еквівалентом, звідки йде вкрай потрібне вугілля та дорогоцінні метали. Наскільки великим є вплив росії на Індію?
Як це пояснює Індія: Європа, відмовившись від російських ресурсів, почала брати значну частку нафти з Перської затоки – до цього індійського постачальника. Індія змушена була шукати собі інше дешеве джерело нафти, і тут з’явилася росія, яка із великою знижкою почала продавати ресурси Індії та Китаю через втрату європейського ринку.
Світовий ринок частково змінив свою структуру. Очевидно, що при якомусь великому бажанні відрізати геть росію, можливо, але це ударить по цінах, що для Індії критично.
Останні місяц імпорт сирої нафти з росії в Індію тільки росте й досяг 40%
У грудні 2023-го я була з адвокатським візитом в Індії, де ми багато зустрічалися з індійськими експертами, говорили про війну, про наше ставлення, про підтримку Індії. І ми для себе зауважили, що вплив росії там дійсно великий – як інформаційний, так і економічний.
Також росія приватизувала ті зв'язки, які відбувались між Індією та Радянським Союзом, до складу якого входила і Україна. І, власне кажучи, всі здобутки, які позитивно були сприйняті в Індії. Радянський Союз був на боці Індії під час її воєн проти Пакистану. Ця пам'ять дуже серйозно впливала на двосторонні відносини весь цей час.
Проте ми почули від Нарендри Моді в Києві, що він підтримує суверенітет, територіальну цілісність України, підтримує статут ООН. Це важливий сигнал. Відповідно, нам хотілося більш жорсткої реакції відносно росії, принаймні дотримання санкцій. Але там знаходить місце дешева позасанкційна нафта.
Індія поступово відходить від росії
Ми бачимо, що поставки російської зброї до Індії значно скоротились і там все більше з’являється виробів західних ВПК. Так само у сфері безпеки та геополітичного спрямування. Це чітка тенденція?
Вони вважають себе досить потужною окремою цивілізацією, яка має право вибирати і комунікувати з різними країнами. На сьогоднішній день зовнішня політика Індії базується на багатоприєднаності, тобто на взаємодії з різними країнами. Зараз головний безпековий партнер Індії – не росія, а США, хоча Штатам не подобається дружба росії та Індії.
Тут є проблема індійської школи: вони мають зовнішньополітичний стереотип, що їм потрібно дуже тісно триматися за росію, щоб росія не стала близькою Китаю. Це давня їхня стратегія. Проте зараз у їхніх політичних колах є усвідомлення того, що рф поступово впадає в залежність від Китаю. Тому щодо цього питання більше немає впевненості. Відбувається поступове перекалібрування зовнішньої політики до Заходу, уважніше ставлення до ЄС та увага до Східної Європи, її можливостей і пропозицій.
Також в Індії спостерігають за тим, як проявляють себе російські системи у війні проти України, як західна зброя протистоїть російській. Є усвідомлення, що західна зброя таки має перевагу.
Під час візиту Нарендри Моді в Польщу обговорювалась військово-технічна співпраця. Польща, до прикладу, могла б допомогти з ремонтом старої радянської зброї, що становить залежність Індії від РФ, позаяк свого часу мала радянське озброєння та вивела його із вжитку, тож могла б заповнити нішу з обслуговування індійського озброєння, тому що вона вільна.
Індія чітко розуміє, що її головний ворог – КНР, із якою вони мають відкриту територіальну суперечку. Є розуміння, що немає гарантії, що росія, будучи залежною від Китаю, не буде постачати йому більше зброї. Чи навіть певності, на чий бік стане росія у разі конфлікту між Китаєм та Індією. В Індії відбувається переосмислення підходів.
Проте вони є країною, що розвивається, що залежить серйозно від досягнення кращого рівня життя, тому користь, яку вони отримують від російської нафти, переробляючи, перепродаючи її, зокрема, європейським країнам з серйозною маржею, є національним інтересом Індії.
Як продаж зброї Пакистану в 2000-х вплинув на відносини з Індією (відео)
Україна недостатньо уваги приділяла країнам Глобального Півдня всі роки незалежності
Чому наші позиції слабкі на Глобальному Півдні?
Підтримка вибудовується постійним, сталим діалогом. А ми з огляду на різні політичні події, на історичні фактори, на важкі 30 років нашого становлення, не допрацьовували з багатьма країнами на політичному, дипломатичному рівні.
Ми не приділяли достатньо уваги, на відміну від росії, Азії, Африці, Латинській Америці. Навіть порівняйте: у російських посольствах працює близько 100 людей у невеличких країнах. До прикладу, у Північній Кореї до коронавірусу в посольстві рф працювало 180 людей.
Це діти, школа, бібліотека, культурні центри, Окрім звичайних посольств, працює ще «россотрудничество» та існує багато іншої взаємодії. Просування російської культури у світі було частиною політики рф. Ми досі бачимо, як люди чіпляються за все російське у сфері культури у світі.
Формальний Глобальний Південь на мапі
Якщо ми візьмемо наше посольство, на величезну Індію ми маємо зо 5 дипломатів. Ще декілька членів адміністрації. При цьому вони ще покривають Непал, Бангладеш, Мальдіви.
Коли ми шукаємо причину, чому нас не підтримують, варто пам’ятати про це також. У нас не було навіть жодного сталого діалогу з цими країнами.
Як тихо конфліктують Індія та Китай
Є організація БРІКС, яка більше імітує бурхливу діяльність, ніж реально щось робить. Але навіть так Індія є членом БРІКС разом із своїм фактично екзистенційним опонентом Китаєм. Як це пояснити?
Ця організація виникла ще у 2006 році. Тоді, нагадаю, «Великої двадцятки» (G-20), де присутня й Індія, не було. До клубу «Великої сімки» (G-7) її ще не брали, тому незахідні країни мали певну образу.
Вони створили групу, де можуть мати голос, політичні дивіденди. Але дійсно ця група дуже довгий час була тільки місцем, де періодично зустрічались країни, і якогось економічного вибуху не відбулося, як це пророчили американські економісти на початку 2000-х.
Зараз це більше прокитайське об’єднання, тому що КНР має значно більші за росію потуги в усьому. Проте вдвох із рф вони намагаються створити на основі БРІКС альтернативу західній фінансовій системі.
Для Індії ця організація особливого інтересу не становить на сьогодні, але вона дає можливість взаємодіяти економічно з країнами, які до неї входять, і Індія не втрачає такої можливості. Для неї більш важливою є «Велика двадцятка», де Індії вдалося проявити себе. Тому що минулого року вона приймала саміт G-20.
Тобто попри багато розбіжностей у поглядах Індії та США особливо щодо росії, китайська загроза є ключовим чинником у все більшому зближенні із Заходом Індії, яка колись була ображена на історії європейської експлуатації субконтиненту?
Так, Індія намагається зараз перекалібрувати свою зовнішню політику з огляду на те, що Китай став надто потужним. Вона усвідомлює, що їй потрібна підтримка Заходу, Сполучених Штатів у питаннях безпеки.
Вона почала активно взаємодіяти з азійськими демократіями, наприклад, це і двостороння взаємодія з Японією, Австралією, Південною Кореєю. Це взаємодія і в рамках QUAD – чотиристоронній діалог з питань безпеки, неформальний стратегічний форум між США, Японією, Індією та Австралією.
Індія, до речі, дуже обережна. Тому що QUAD – з точки зору США, організація, яка б стала певним протиставленням Китаю. Їм би хотілося, щоб вона була потужніша у своїй дії. Але і через Індію, зокрема, QUAD має обмежені можливості. Радше вони будуть говорити про якісь природні катаклізми, ніж відкрито про протистояння з КНР.
Індія не хоче бути країною, яка сама викликає конфлікт з Китаєм. Тобто, з одного боку, посилювати себе взаємодією, з іншого – не викликати конфлікт.
Нарендру Моді постійно запрошують на саміти G7. Для країни відкриваються двері західного світу із задоволенням. Це не тільки інвестиції, а й міжнародне визнання.
Все-таки для Заходу Індія більш прийнятна як країна, яка буде представляти голос Глобального Півдня, ніж Китай, який серйозно намагається впливати на всю Африку та Латинську Америку через насамперед платформу «Один пояс – один шлях».
Індія сама намагається багато робити, аби стати лідером Глобального Півдня. Під час саміту G-20 в Індію на її запрошення долучився Африканський Союз. 17 серпня 2024 року вони влаштовували саміт країн Глобального Півдня, куди підкреслено не запросили Китай.