Як дрон Гербера змінює тактику атак росіян
Наприкінці липня 2024 року над Україною почали літати нові російські дрони. Спочатку їх охрестили «Шахедом для бідних» або «молодшим братом Шахеда», проте, як виявилось згодом, це далеко від правди.
Дрон «Гербера», хоч візуально і нагадує пофарбований у чорний колір Shahed-136, який росіяни називають «Герань-2», але його начинка геть інша. Проте це не заважає дрону завдавати клопоту українським ППО та навіть змінити тактику росіян у їхніх нічних атаках на Україну.
Що таке БПЛА «Гербера» та як він вплинув на тривалість повітряних тривог, розбирався The Page.
Як дрон «Гербера» змінив тактику росіян
«Гербера – це фанера з мотором, яка має всередині металевий шар замість бойового навантаження», – коротко описує суть цього російського дрона Анатолій Храпчинський, CEO компанії з виробництва РЕБ та авіаексперт.
БПЛА Гербера на фото
Він підкреслює, що останнім часом Повітряні сили інформують, що ворог використовує «БпЛА типу «Shahed» та дрони невстановленого типу». Часто під цим формулюванням мається на увазі саме «Гербера». Дрон виготовлений з дешевих матеріалів, як-от пінопласт і фанера. Всередині встановлені системи управління, навігації, акумулятори та 4G-модем, часто БПЛА не має бойової частини.
В ударних версіях для наведення використовують телевізійну камеру середньої якості, а керування здійснюється вручну, як у FPV-дронів.
Як ворог змінив тактику нападів БПЛА на Україну
«Вони це роблять, щоб ввести в оману наші радіолокатори, які бачать «Герберу», як велику, потужну, «жирну» ціль, а насправді це маленьке крило з двигуном на кшталт «Шахеда», яке може кружляти областями. Своєю чергою, це призводить до суттєвого навантаження на протиповітряну оборону», – каже Храпчинський.
Також він підтверджує, що багато таких «Гербер» і дронів на кшталт неї взагалі не мають бойового навантаження, тобто створені суто для того, аби бути подразнювачами для радарів і мобільних груп ППО. Тож імітація нападу цими дронами формує постійне фізичне навантаження на ППО.
Технічні характеристики БПЛА Гербера
Часто такі цілі стають «локаційно втраченими». Це означає, що вони просто зникають – падають в полях чи повертаються у білорусь або в росію.
Навіщо росіяни шлють в Україну «порожні» БПЛА
Храпчинський пояснює, що головна проблема таких дронів саме в тому, що за звуком вони доволі вдало імітують «Шахеди» і випромінюються на засобах радіолокації, як ударні БПЛА. Тобто ППО фіксують їх, як загрозу, хоча насправді вони такими і не є, але не реагувати на такі цілі неможливо, адже іншого разу на їхньому місці можуть бути справжні «Шахеди».
«Гербера» – це технологічне рішення. Ворог виробляє велику кількість фанери з мотором, яка просто летить і від вітру падає, саме для відволікання сил ППО», – каже авіаексперт.
Зібрати такий «фанерний дрон», за словами Храпчинського, можна на 3D-принтері, потрібен тільки мотор, ціна якого складає $3-5 тис.