Facebook Pixel

Росія розробляє у Китаї нові ударні безпілотники – Reuters

Путіну показують нові безпілотники

Путіну показують нові безпілотники

РФ запустила в Китаї програму розробки та виробництва ударних безпілотників великої дальності для використання у війні проти України, повідомило Reuters з посиланням на два джерела з європейської розвідувальної агенції та документи, вивчені агентством.

«Купол», дочірнє підприємство російської державної збройової компанії «Алмаз-Антей», розробило та провело льотні випробування нової моделі безпілотника під назвою «Гарпія-3» («Г3») у Китаї за допомогою місцевих фахівців. Про це йдеться у звіті, який «Купол» направив до Міністерства оборони РФ на початку цього року з описом своєї роботи.

Пізніше «Купол» повідомило міністерство оборони, що воно здатне виробляти безпілотники, включаючи «Г3», у великих масштабах на заводі в Китаї.

Міністерство закордонних справ Китаю повідомило Reuters, що не знає про такий проєкт, додавши, що Пекін вживає суворих заходів контролю за експортом дронів або безпілотних літальних апаратів (БПЛА).

Семюел Бендетт, старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки, сказав, що Пекін не поспішає піддаватися міжнародним санкціям за допомогу військовій машині Москви. Він сказав, що потрібно більше інформації, щоб встановити, що Китай розміщує виробництво російських військових безпілотників.

Рада національної безпеки Білого дому заявила, що глибоко стурбована повідомленням Reuters про програму безпілотників, яка, за його словами, є прикладом надання китайською компанією смертоносної допомоги російській фірмі, яка перебуває під санкціями США.

Білий дім не бачив ознак того, що китайський уряд був поінформований про відповідні транзакції, але Китай несе відповідальність за те, щоб компанії не надавали Росії летальної допомоги для використання її військовими, додав його представник.

На питання про повідомлення Reuters представник НАТО відповів електронною поштою: «Ці повідомлення викликають глибоке занепокоєння, і союзники консультуються з цього питання».

Відповідно до повідомлень, що надійшли до Міністерства оборони Росії з «Купола», який потрапив під санкції США у грудні 2023 року, «Г3» може пролетіти близько 2000 км із корисним навантаженням 50 кг. Зразки «Г3» та деяких інших моделей безпілотників, вироблених у Китаї, були доставлені на «Купол» до Росії для подальших випробувань за участю китайських експертів.

«Купол» отримав сім військових безпілотників китайського виробництва, включаючи два «Г3», у своїй штаб-квартирі в Іжевську, згідно з двома окремими документами, вивченими Reuters.

Обидва джерела у розвідці заявили, що постачання зразків безпілотників у «Купол» стало першим конкретним доказом, який виявило їхнє агентство, що ці БПЛА, вироблені в Китаї, поставлялися до Росії з початку повномасштабної війни в Україні у лютому 2022 року.

Reuters не вдалося з'ясувати, чи дало міністерство оборони РФ згоду на початок запропонованого серійного виробництва.

Раніше у вересні МЗС Китаю заявило про відсутність міжнародних обмежень на торгівлю Китаю з Росією, відповідаючи на повідомлення Reuters про те, що «Купол» розпочав виробництво в Росії далекого військового безпілотника «Гарпія-А1» з використанням китайських двигунів та деталей.

Нові документи свідчать, що державна компанія «Купол» пішла далі, закупивши готові БПЛА в Китаї.

Девід Олбрайт, який очолює дослідницьку групу Інституту науки та міжнародної безпеки, повідомив, що «Купол» може обійти західні санкції проти Росії, створивши виробничий об'єкт у Китаї, де він зможе отримати доступ до передових чипів та експертних знань.

Згідно зі звітами «Купола», «Г3» є вдосконаленою версією безпілотника «Гарпія-A1». Він був перероблений китайськими фахівцями.

«Купол» заявив, що протягом восьми місяців проєкт у Китаї буде готовий до виробництва розробленого в Китаї ударного БПЛА REM 1 із корисним навантаженням 400 кг. Два європейські розвідувальні джерела заявили, що ця система буде схожа на американський безпілотник Reaper.

В окремому документі, з яким ознайомилося Reuters, розкриваються плани компаній «Купол», «ТСК Вектор» та «Редлепус» щодо створення спільного російсько-китайського центру досліджень та виробництва безпілотників в особливій економічній зоні Кашгар у китайській провінції Сіньцзян.

У документі йдеться, що «база передових досліджень та виробництва БПЛА» площею 80 гектарів зможе виробляти 800 дронів на рік. Терміни введення її в експлуатацію не вказані.

Подякувати 🎉