В Україні триває 55-й день війни проти російських окупантів. зібрало новини у сфері бізнесу, політики та економіки, які допоможуть дізнатися більше про ситуацію в країні, яка вже майже два місяці бореться за своє право на існування.
Головними подіями цього дня стали:
- керівництво РФ віддало наказ зрівняти із землею завод «Азовсталь» у Маріуполі. Аудіоперехоплення розмови про такий наказ виклала Служба безпеки України. Окупантів не стримує те, що на цьому заводі знайшли прихисток мешканці міста, зокрема багато дітей.
- Громадяни України знову можуть перетнути кордон за внутрішнім паспортом. Раніше Держприкордонслужба вирішила, що для виїзду за кордон (є винятки) знову потрібен закордонний паспорт. Це спричинило невдоволення з огляду на важку ситуацію з масовим виїздом людей у воєнний час.
Зрештою ДПСУ повідомила, що для виїзду можна знову використовувати тільки внутрішній паспорт. Водночас українців попередили, що закордонний паспорт може виявитися необхідним уже під час перебування за межами України, тому тим, у кого є така можливість, радять оформити його до виїзду.
- Депутати Київської міської ради пропонують демонтувати 60 пам'ятників і меморіальних об'єктів, що є частиною спадщини СРСР. Ініціаторами такого проєкту рішення виступили депутатки Аліна Михайлова та Ксенія Семенова.
Якщо рішення затвердять, пам’ятні знаки мають демонтувати впродовж 60 днів і передати на зберігання до райдержадміністрацій для майбутнього музею тоталітаризму.
У списку, до прикладу, є:
- зображення Володимира Леніна на обеліску «Місто-герой Київ» на проспекті Перемоги;
- герб СРСР на щиті скульптури «Батьківщина-мати»;
- пам’ятник генералу Ватутіну;
- памʼятник Миколі Щорсу;
- памʼятник Зої Космодем'янській;
- памʼятник Олександру Пушкіну;
- радянський танк на проспекті Перемоги.
Політика
- Японія передасть Україні певну кількість дронів. Крім того, Київ отримає від Токіо маски та костюми ядерного, біологічного та хімічного захисту, повідомили в Міноборони України.
«Боротьба українців за свою країну все ще триває, тому Міноборони й надалі надаватиме максимальну підтримку Україні», — заявили японці.
- У Молдові набув чинності закон, що забороняє використовувати георгіївську стрічку, а також знаки Z і V — документ підписала президентка Молдови Мая Санду.
Лідерка країни закликала молдавських політиків утриматися від спекуляцій і провокацій із цього приводу. За порушення заборони фізичним особам загрожує штраф $250 – 500, юридичним особам і держслужбовцям – штраф $500 – 1000.
- Премʼєр Великої Британії Борис Джонсон анонсував передання Україні броньованих ракетних установок Stormer, чиї 17 ракет Starstreak можуть штурмувати російські літаки та гелікоптери на низькій висоті, пише The Sun.
Експерти назвали їх «найкращим комплектом», переданим Україні будь-якою західною державою. 13-тонні високотехнологічні пускові установки можуть відправити до Києва вже за кілька днів. Для управління потрібен екіпаж із трьох осіб: водій, командир і навідник.
«Вони дадуть змогу армії президента Володимира Зеленського прискорюватися до 80 км на годину, вести обстріли, а потім швидко йти», — пише видання.
Полковник Річард Кемп, колишній командувач британськими військами в Афганістані, попередив:
«Ця новина розлютить Москву, яка вже погрожує відплатою Заходу, особливо Британії, за постачання зброї».
Економіка
- Національний банк 19 квітня затвердив Основні принципи грошово-кредитної політики на період воєнного стану.
Як повідомляється в документі центробанку, НБУ з-поміж іншого:
- Зобов'язується повернутися до режиму інфляційного таргетування з рухомим курсоутворенням.
- Фінансуватиме лише критичні витрати уряду.
- Зберігатиме власну інституційну, фінансову та операційну незалежність.
- Активно протидіятиме агресії Росії на фінансовому фронті.
- Сприятиме розв'язанню проблем українських біженців.
- Підтримуватиме взаємодію з урядом для сприяння залученню зовнішнього фінансування та запровадження реформ в Україні.
- Податковий орган Великої Британії HMRC оголосив про намір скасувати статус Московської фондової біржі MOEX. Про це повідомив сайт уряду Британії.
Таке рішення означає, що інвестори не зможуть отримати доступ до податкових пільг у Великій Британії в разі торгівлі цінними паперами на MOEX, однак наявні інвестиції буде захищено.
«Оскільки ми й далі ізолюємо Росію у відповідь на їхню незаконну війну з Україною, скасування визнаного статусу Московської фондової біржі дає чіткий сигнал: нових інвестицій у Росію немає», — підкреслила міністерка фінансів казначейства Люсі Фрейзер.
Британці також пояснили, що таке рішення пов'язано з обмеженнями, які РФ наклала на іноземних інвесторів.
Бізнес
- Starlink готується відкрити офіс в Україні. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Він зазначив, що на сьогодні понад 10 тис. станцій допомагають ЗСУ бути на зв'язку й реалізовувати спеціальні операції, але вже скоро ця технологія стане доступною для всіх українців. Перед тим мають пройти необхідні процедури з атестації, вимірювань і надання частот.
- Німецький виробник косметики та побутової хімії Henkel іде з території РФ. Як йдеться в пресрелізі компанії, таке рішення було ухвалено на тлі поточних воєнних подій в Україні.
«Henkel засуджує війну Росії проти України та насильство щодо невинних мирних жителів. Нашим пріоритетом залишається зробити все можливе, щоб підтримати колег в Україні», – сказав генеральний директор компанії Карстен Кнобель.
Наразі в московії діють 11 підприємств Henkel. Компанія з-поміж іншого є власником таких брендів, як-от Persil, Bref, «Ласка», Losk, Fa, Taft, «Момент», Ceresit тощо.
Контекст.
- Ми вже писали про нове в хроніці економічної війни світу проти Росії станом на 19 квітня.
- Крім того, висвітлювало бойові втрати російських загарбників на 19 квітня 2022 року.