Західні ЗМІ продовжують писати про війну в Україні: 16-18 квітня медіа висвітлювали те, як Берлін спалює мости дружби з москвою, тоді як у мирні перемовини між Києвом та рф вже ніхто не вірить.
Тим часом є питання щодо того, наскільки США несвідомо чи свідомо підігрують росії, коли аж надто обережничають із воєнною допомогою Україні, все ще сподіваючись схилити обидві сторони війни до «компромісу», який нараз навряд чи можливий.
пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 52-54-й день активного російського вторгнення.
Німеччина спалює мости: нова ера безпеки

Фото: Wikipedia
CNN повідомляє, що війна змушує Німеччину спалювати мости з росією. Видання зазначає, що каятися в історичних помилках — «національне хобі» в Німеччині, але навіть за німецькими мірками переоцінка цінностей Берліна щодо рф є вражаючою.
З моменту вторгнення в Україну багато німецьких політиків публічно визнали, що неправильно зрозуміли Володимира Путіна. Навіть президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр вибачився, заявивши, що було помилкою використовувати торгівлю та енергію для наведення мостів із москвою.
«Це гірке визнання того, що протягом 30 років ми наголошували на діалозі та співпраці з росією, — каже представник із закордонних справ СДПН, партії Штайнмайєра, Нільс Шмід. — Це не спрацювало. Ось чому ми вступили у нову еру європейської безпеки».
Ця нова ера була названа Zeitenwende, або «поворотним моментом», — так її визначив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Травми України, що привласнив кремль

Фото: Wikipedia
За правління Путіна офіційна російська політика намагалася монополізувати пам'ять про Другу світову війну для двосторонніх німецько-російських відносин, визнав Шмід.
Це зробило частину німецького суспільства сліпими до страждань українців під час війни. Наразі ж з’явилося більше усвідомлення травм України, яких вона зазнала при нацистах.
Но Німеччини залишилися питання. Наприклад, BBC цитує Клаудію Майор, спеціалістку з оборони SWP, Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки:
«Наші партнери дивляться на нас і кажуть: добре, ви робите Zeitenwende, але що ви робите на практиці? Санкції ми вводимо несміливо, а зброю поставляємо неохоче».
Тим не менш, повільно, але Берлін рухається до ембарго на енергоносії та запевняє, що готовий надіслати Києву будь-яку зброю. Але є твердження, що деякі міністерства зв’язані бюрократією.
Переговори Києва та Москви: глухий глухий кут

Sky News цитує британського військового експерта лорда Річарда Даннатта, колишнього начальника генштабу, за словами якого, мирні переговори зараз навряд чи спрацюють.
«Раніше були дуже обґрунтовані надії, що обидві сторони усвідомлюють, що жодна не досягне своїх військових цілей дуже швидко, і що під час переговорів може бути досягнуто якоїсь форми припинення вогню, яка приведе до мирної угоди», — сказав він.
Даннант зазначив, що як Україна, так і росія понесли багато втрат, аби швидко здатися. Тоді як Київ готовий боротися за себе до останнього, Путін хоче бодай якогось успіху, аби показати це росіянам.
Також Лорд Даннатт відмітив, що обстріли росією «вздовж та впоперек» України за останні кілька днів знаменують собою початок нової операції з досягнення своїх цілей, і цього разу вони «ретельно підготувалися».
РФ поки зосередиться на Сході

Фото: mrpl.city
Зараз необхідно зосередитися на ймовірному серйозному нападі росії зі сходу, що просуватиметься на захід, щоб закріпити за собою дві області — Луганську та Донецьку, зазначає аналітик.
«Обстріли, про які останніми днями широко повідомлялося по всій Україні, слід розглядати як попередню частину цієї операції перед початком наземного наступу на Схід», — підкреслив він.
За словами експерта, обстріл має дві мети: одна — підірвати волю українського народу, а інша — обстріляти військові склади, щоб завадити Україні відбити атаку зі Сходу, тобто розм'якшити оборону.
Це наступ ретельно підготовлений, на відміну від «безсистемного» первісного наступу на Київ із півночі, а вже після операції на Сході рф може спробувати рухатися далі на Захід, вважає Даннант.
Росія хоче судитися за свої активи

Фото: Wikipedia
The Guardian повідомляє про дві фінансові новини з росії, і обидві пов'язані із впливом санкцій, застосованих до країни.
Так, голова Центрального банку Ельвіра Набіулліна заявила, що кремль планує порушити судові позови через блокування золота, валюти та активів російських резидентів.
Вона додал, що такий крок необхідно буде ретельно продумати та юридично обґрунтувати.
Наразі, за даними Reuters, іноземні санкції заморозили близько $300 млрд із приблизно $640 млрд, які росія мала у своїх золотовалютних резервах, коли розпочала вторгнення в Україну 24 лютого.
Мер Москви Сергій Собянін заявив, що близько 200 тис. людей ризикують втратити роботу в місті через те, що іноземні компанії припинили свою діяльність або вирішили залишити російський ринок.
Кремль: Україна «часто змінює позицію»

Фото: Getty Images
Reuters повідомляє, що кремль у понеділок, 18 квітня, звинуватив Україну у постійній зміні своєї позиції з питань, які вже були погоджені на мирних переговорах.
«Контакти на експертному рівні продовжуються в рамках переговорного процесу», — заявив офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков.
Українська сторона не є послідовною в тих пунктах, які вже були узгоджені, стверджує він:
«Вона часто змінює свою позицію, і динаміка переговорного процесу залишає бажати кращого».
Тут варто нагадати, що в перших вимогах до мирної угоди рф все були «денацифікація», «демілітаризація» та повалення влади в Києві, тому не дивно, що Україна вичікує, поки умови миру будуть схожі на адекватну позицію, а не імперські вологі сни Путіна.
Це вже не рахуючи того, що погоджені гуманітарні коридори обстрілюють, і вірити будь-якій домовленості з боку рф немає сенсу.
Зброї Україні дають недостатньо

Фото: Max Levin
CBS News розмірковує, чи буде достатньо зброї, що її передали США Україні. Від протитанкових ракет Джавелін до бронежилетів — американські військові відправили в Україну близько $13 млн зброї та спорядження. Але чи достатньо цього?
«Як і раніше, не здається, що ми робимо все можливе, щоб перемогти», — каже колишній командувач армії США в Європі, генерал у відставці Бен Ходжес.
За його словами, підтримка США України є надто обережною:
«Ми перебільшили ймовірність так званої Третьої світової війни настільки, що приймаємо політичні рішення, засновані на перебільшеному страху», — сказав Ходжес.
Мова йде про страх спровокувати людину, яка має у своєму розпорядженні тисячі одиниць ядерної зброї та готова навмисно бомбити мирних жителів у спробі добитися того, що вона могла б назвати перемогою.
Ходжес підкреслює, що росія перейшла до цього середньовічного підходу до руйнування міст, тому, що в якийсь момент хтось сказав:
«Заради бога, будь ласка, перестаньте вбивати цих мирних жителів. Давайте перейдемо до компромісної угоди».
А це саме те, чого хочуть росіяни: «компромісної угоди». Минулого тижня Росія знову попередила, що постачання зброї зі США може призвести до непередбачуваних наслідків.
Повітряний міст для Маріуполя

Фото: mrpl.city
Попри погрози рф, адміністрація Байдена посилила підтримку України за допомогою 18 гаубиць та 40 тис. артилерійських снарядів. Новий пакет військової допомоги також включає 200 бронетранспортерів.
Відставний армійський полковник Річард Хукер, який служив у 82-й повітряно-десантній дивізії, відповідаючи на питання, чи надовго вистачить 40 тис. зарядів, визнав:
«Я сказав би, це тижні, а не місяці. Це буде корисно, але я б не сказав, що це змінить правила гри».
Колишній командувач військ США та НАТО в Європі генерал у відставці Філіп Брідлав заявив, що допомога Заходу не змогла врятувати Маріуполь:
«Війська здаються, бо їм не вистачило продовольства та патронів — найпростіших речей. Ми маємо переконатися, що ці речі доставляються на фронт, де йдуть бойові дії».
Брідлав згадав Берлінський повітряний міст, коли Йосип Сталін ввів сухопутну блокаду навколо Берліна, а США використали масоване перекидання повітрям.
На питання, чи не будуть літаки постачання США, які залетять у повітряний простір України, атаковані росіянами, Брідлав відповів:
«Звісно, будуть. Ми пішли на такий самий ризик у випадку із Берлінському повітряним мостом, чи не так? Я вважаю, що прямо зараз ми акумулюємо ризик, нічого не роблячи. Я не вірю в безризиковий вихід. Нам потрібно, щоби українці виграли цю боротьбу».
Замість післямови. Незважаючи на те, що Німеччина потроху прозріває щодо своєї дружби з росією, а московію охоплює криза через санкції Заходу, аж так, що вона хоче судитися за арештовані резерви, Україна залишається у дуже складній воєнній ситуації.
Мирні перемовини очікувано сповзли у ще більш глухий кут. Але той факт, що США, які мають дуже великі можливості з підтримки України озброєнням для перемоги над рф, зовсім не поспішають та надто обережні з допомогою Києву, аж ніяк не малює радісних перспектив.
Було б спасінням отримати реальну силу хоча б для деблокування таких міст, як Маріуполь, де кількість жертв війни може сягати навіть не десятки, а сотні тисяч цивільних життів.
Звісно, українці використовують всю можливу зброю для боротьби з ворогом, що більш ретельно підготувався до другої хвилі наступу, але будь-яка перемога дістається нам надто високою ціною. Україна бореться за своє право на існування вже 54 доби.