У Держдепі США натякають, що Україні потрібно щось робити з темпами мобілізації чи зменшувати мобілізаційний вік до 18 років.
Метью Міллер, речник Держдепу, 9 грудня заявив, що США готові підготувати нових українських солдатів і забезпечити їх необхідним озброєнням, якщо Україна мобілізує більше людей.
У відповідь президент України Володимир Зеленський вкотре негативно висловився щодо такої ініціативи: «Ми не повинні компенсувати брак обладнання й підготовки молодістю солдатів». Також він вкотре розкритикував недостатню допомогу для України: «Метою повинно бути збереження якомога більшої кількості життів, а не збереження зброї на складах».
Високопоставлені представники США вже не вперше говорять про можливість зниження призовного віку в Україні. розповідає, чи може це змінити ситуацію з мобілізацією.
Чому США кажуть про зниження мобілізаційного віку в Україні
«У нас були розмови з урядом України про ситуацію з безпекою, з якою вона стикається на сході. Зрештою, рішення про склад своїх Збройних сил українці повинні ухвалювати самі. Ми чітко дали зрозуміти: якщо вони виставлять додаткові сили для участі в бойових діях, ми і наші союзники будемо готові прийняти ці сили і навчити їх вступати в бій», – сказав Міллер.
Його коментарі стали частиною хвилі заяв високопоставлених представників США. Держсекретар США Ентоні Блінкен 4 грудня заявив, що Україна стоїть перед «важкими рішеннями» щодо подальшої мобілізації у боротьбі з росією.
Розмови про потребу мобілізації чоловіків з 18 років почалися ще навесні 2024-го. У березні сенатор США Ліндсі Грем відвідав Київ. Тоді він сказав: «Я сподіваюся, що ті, хто має право служити в українській армії, приєднаються. Я не можу повірити, що це у 27. Ви боретеся за своє життя, тому вам слід служити — не у 25 чи 27. Нам потрібно більше людей у строю». Цікаво, що вже в серпні Грем хвалив Курську операцію та вже не згадував про пониження мобілізаційного віку.

Президент України Володимир Зеленський і сенатор США Ліндсі Грем у Києві 18 березня 2024-го. Фото: ОП
Проте представники США у своїх заявах концентруються насамперед на такій логіці: Україна бореться за своє виживання, війна потребує не тільки зброї, а й людей, але ми бачимо недокомплектацію ЗСУ. Отже, потрібно щось робити з чинними правилами мобілізації. Зрозуміло, що найпростішим виходом здається пониження мобілізаційного віку.
Якщо говорити про європейських партнерів, то вони щодо питань мобілізації публічно не висловлюються.
Чим пояснюють потребу у додатковій мобілізації до ЗСУ
За даними NYT, жодна з бригад ЗСУ не є повністю укомплектованою. Заступник командира 3 ОШБр Максим Жорін наголосив виданню, що якість особового складу останнім часом значно знизилася. Це пов'язано з тим, що нові поповнення в основному складаються з чоловіків похилого віку та з хронічними захворюваннями. Про недоукомплектованість бригад Жорін також вже кілька разів згадував у своєму ТГ-каналі.
Водночас навіть заплановані урядом 160 тис. мобілізованих зможуть забезпечити комплектацію бригад ЗСУ лише на 85%, визнав секретар РНБО Олександр Литвиненко наприкінці жовтня.
Ще в грудні 2023 року Валерій Залужний підкреслював, що ЗСУ будуть потрібні додаткові 400-500 тис. людей у 2024 році. Згодом він підкреслював, що ЗСУ потребує більш бійців для проведення ефективної ротації та можливості навчати призовників не місяць, а довше. Про схожі цифри говорив і Володимир Зеленський під час підбивання підсумків 2023-го.
Пастка демографії: чи допоможе мобілізація з 18 років
Нагадаємо, що новий закон про мобілізацію набув чинності 18 травня 2024-го. З цього часу мінімальним віком для мобілізації стали 25 років (до цього – 27). Проте якщо питання мобілізації знову обговорюється, можна припустити, що на ситуацію це значно не вплинуло.
За доволі детальним, але все ж приблизним підрахунком «Текстів», в Україні у березні 2024-го було близько 5 млн чоловіків віком 25-60 років, яких можна призвати до війська.
За іншими відкритими даними, у віці від 25 до 40 років можна мобілізувати близько 2 млн чоловіків. Тим часом, за підрахунками «Текстів», придатних до служби хлопців від 18 до 24 років – 434 тис. (без урахування студентів). Не набагато менше, за їхніми даними, було призовників 25-26 років – 273 тис.
Противники зниження мобілізаційного віку до 18 років наполягають на тому, що саме це покоління буде відбудовувати країну та намагатися врятувати демографічну ситуацію України після перемоги.

Кількість українців, які покинули країну, за розрахунками Центру економічних досліджень
Тому позиція Володимира Зеленського щодо зниження віку мобілізації може бути виправдана, однак не скасовує потребу у людях для продовження війни. Головна суперечність у цьому питанні лише одна: якщо в США кажуть, що спочатку потрібна мобілізація, а потім нададуть зброю, то Зеленський наполягає на зворотному підході.