Facebook Pixel

Сирія без Асада: росіяни втрачають військові бази, проте досі мають чим погрожувати світу

Сирійські повстанці, особливо підтримувані Туреччиною угруповання на чолі з «Гаят Тахрір аш-Шам» (ГТШ), показали путіну, що таке справжня блискавична спеціальна операція. Так вони назвали свій наступ і за кілька днів звільнили всю територію Сирії від сил диктатора Асада та його російських союзників.

Окрім контролю над місцевою нафтою та золотом, росія втратила дещо набагато важливіше – військові бази на узбережжі Середземного моря.

The Page розповідає, навіщо росії були військові бази в Сирії та чи може вона продовжувати грати у світове лідерство за допомогою військових потуг.

Що було на військових базах росіян у Сирії

Головним рятівником режиму Асада на початку громадянської війни в Сирії стали росіяни. У 2015 році путін почав офіційну інтервенцію в країну. Козирем Асада стала російська авіація, що бомбила повстанців. А для ПВК «Вагнер» Сирія стала пілотним проєктом, який вони потім масштабували на країни Африки.

Путін з лідером сирійського режиму Башаром Асадом на авіабазі Хмеймім в Латакії — 11 грудня 2017 року. Фото: Сіньхуа

Путін з лідером сирійського режиму Башаром Асадом на авіабазі Хмеймім в Латакії — 11 грудня 2017 року. Фото: Сіньхуа

У 2018 році міноборони рф заявляло, що з вересня 2015-го понад 63 тис. російських військових «отримали бойовий досвід» в країні. До відновлення громадянської війни кількість російського контингенту в Сирії оцінювалась дослідниками у 3 тис. регулярних військовослужбовців, з додатковою когортою з приблизно 2 тис. бійців ПВК, які час від часу розгортаються в країні.

Згідно з даними Центру досліджень Джусура, російські об'єкти в Сирії – це 21 база і 93 військових пункти: в Хамі, Латакії, Ель-Хасаці, Кунейтрі, Алеппо, у передмісті Дамаска, Ідлібі, Хомсі та інших містах – фактично вся Сирія була оповита російською присутністю.

Військові точки та бази Туреччини, росії, Ірану та США на території Сирії станом на 2023 рік.

Військові точки та бази Туреччини, росії, Ірану та США на території Сирії станом на 2023 рік.

База в Тартусі: російський флот на Середземному морі

База в Тартусі є єдиним середземноморським центром ремонту і поповнення ВМФ рф. Її створили ще за часів СРСР у 1971 році в рамках угоди з Сирією. Тоді база служила пунктом матеріально-технічного забезпечення радянського флоту.

З початком військової операції росії в Сирії базу модернізували, розширили, її статус підвищився до військово-морської бази повного циклу. Тобто росіяни були здатні обслуговувати, ремонтувати, заправляти кораблі та забезпечувати їх боєздатність, а також виконувати бойові завдання без необхідності повертатися до росії.

Фото зі спутника військової бази Тартус

Фото зі спутника військової бази Тартус

Після модернізації на базі могло перебувати до 2000 військових і цивільних спеціалістів, як обслуговуючий персонал, так і військові, відповідальні за забезпечення операцій. Серед її інфраструктури:

  • причали для кораблів середнього та великого класу;
  • складські приміщення для зберігання палива, боєприпасів і запчастин;
  • засоби протиповітряної оборони, в тому числі комплекси С-300 і Панцир-С1;
  • майданчики для вертольотів і засоби зв’язку.

На базі знаходилися фрегати та есмінці, оснащені «Калібрами» для ударів по об'єктах у Сирії, підводні човни з крилатими ракетами та десантні кораблі. Загалом ця техніка оцінювалася приблизно в $2 млрд.

Тартус забезпечував росію постійною присутність у Середземному морі, що дозволяло контролювати морські шляхи, демонструвати силу в регіоні та конкурувати з НАТО, зокрема з США.

Авіабаза Хмеймім: перевалочний пункт «Вагнера»

За час військової інтервенції російські ВПС здійснили понад 100 тис. бойових вильотів у сирійському небі. Робили вони це насамперед з авіабази Хмеймім, що в Латакії.

Зона ураження балістичними ракетами з комплексу Іскандер-М (до 700 км) та ракетами комплексу С-400, розгорнутими на авіабазі Хмеймім

Зона ураження балістичними ракетами з комплексу Іскандер-М (до 700 км) та ракетами комплексу С-400, розгорнутими на авіабазі Хмеймім

База була модернізована росією на початку військової інтервенції у Сирії у вересні 2015 року. Там знаходились:

  • довгі злітно-посадкові смуги, здатні приймати стратегічні бомбардувальники (Ту-22М3) та транспортні літаки (Іл-76, Ан-124);
  • ППО С-400, Панцир-С1 і Тор-М2;
  • житлові та технічні приміщення для персоналу, склади боєприпасів і палива.

Для забезпечення роботи на базі перебувало від 1000 до 3000 військових, включаючи льотний, технічний та допоміжний персонал. Москва активно використовувала місцевий аеропорт, перекидаючи з нього бійців ПВК «Вагнер» в Африку. Також «Вагнер» виконував завдання й на території Сирії. Останніми роками займався охороною стратегічних об’єктів і навчанням військових Асада.

Хмеймім був центром координації військових дій рф у Сирії, поєднуючи дії авіації, наземних військ і ПВК. Проте тепер все це втрачено. Усі кораблі росія вже евакуювала з Тартуса, за різними даними, багато літаків вже покинули Хмеймім, але на обох базах залишається багато техніки та персоналу, щодо долі яких йдуть «торги за лаштунками».

У понеділок 9 грудня кремль офіційно заявив, що поки що зарано говорити про майбутнє російських військових баз у Сирії, нібито це буде предметом обговорення з новою владою в Дамаску.

Чим ще росія може шантажувати світ

Імперські амбіції путіна знову зазнали поразки. Його реальний вплив на Близький Схід може бути підірваним, адже той же Ізраїль став посилено демонструвати дружбу з кремлем лише після інтервенції росіян в Сирію. Збільшення контактів тоді пояснювали координацією у сфері безпеки в регіоні.

Але путін досі має інші важелі впливу.

Асад приймає путіна в Сирії, 2020 рік

Асад приймає путіна в Сирії, 2020 рік

Головний козир рф – ядерна зброя. The Page вже розповідав, як путін неодноразово рухав свої «червоні лінії» у війні в Україні та загрожував світу ядерним ударом. Проте США та Європа досі серйозно ставляться до цієї погрози.

Другий аргумент – гіперзвукові ракети «Кинджал» та «Циркон», які важко збивати. До цього додаються міжконтинентальні російські ракети, що літають на 10+ тис. км. У другій половині 20 століття за часів Холодної війни саме такі ракети стали головним страхом США та СРСР. Обидві сторони боялися ядерних ударів, а щоб завдавати їх, не було обов’язковим мати військові бази поблизу території противника.

Ще один важіль впливу – атомні підводні човни з великим запасом ходу, що озброєні стратегічними ракетами.

І нарешті реальний успіх росія має в Африці. Протягом останнього десятиліття ПВК «Вагнер», а потім інші російські найманці стали головним захисником і партнером кривавих режимів континенту. За це вони отримували ексклюзивні права на видобуток золота та інших копалин. Ба більше, російські ПВК стали однією з головних причин витіснення французьких миротворців із країн Центральної Африки. Військові інструктори рф побували в ЦАР, Судані, Малі, Буркіна-Фасо, Нігерії. На відміну від французів, росіяни легко йдуть на вбивства цивільних, якщо отримують за це гроші та ресурси.

Американські аналітичні центри вкрай занепокоєні успіхом росії в Африці та намагаються вибудувати стратегію щодо регіону, на який Вашингтон довгий час дивився крізь пальці.

Тому попри втрату сирійських баз, путіну ще є де побрязкати зброєю, щоб полякати світ.

Подякувати 🎉