В деклараціях депутатів є особливо цікавий розділ — «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)». Тут декларанти розповідають про будь-які коштовні речі у власності — від каблучки з діамантом до полотна відомого художника. За допомогою аналітиків компанії YouControl в межах проєкту «Гроші депутатів» продовжує вивчати декларації народних обранців і з’ясовує, хто з депутатів накопичив найбільше дорогоцінностей, антикваріату, годинників, витворів мистецтва тощо.
Сергій Тарута
Фракція: «Батьківщина»
Кількість цінностей в декларації: 459
Досвідчений політик і бізнесмен Сергій Тарута у 2019 році пройшов до Верховної Ради України під другим номером у списку партії «Батьківщина» Юлії Тімошенко. Зокрема, він був співзасновником корпорації ІСД, стосовно якої наразі порушено справу про банкрутство. Бізнес Тарути, пов’язаний з важкою промисловістю на сході України, суттєво постраждав після початку війни в регіоні у 2014 році, а згубні наслідки повномасштабного вторгнення поки складно оцінити.
Паралельно з розвитком бізнесу і політичною кар’єрою Тарута захоплювався колекціонуванням. Щоб розвивати своє улюблене хобі, ще у 2006 році Тарута спільно з іншим колекціонером Миколою Платоновим заснував Музей історичного культурного надбання «Платар».
В період з 2005 по 2014 рік музей «Платар» активно проводив виставки в Україні та за кордоном. Як свідчить один із тодішніх анонсів, глядачів знайомили з багатою історією України від Трипільської культури, Античності, Великої Скіфії та Сарматії до Київської Русі. А у 2023-му про «Платар» згадали, коли за повідомленнями ЗМІ, частину колекції, начебто, намагались вивезти за кордон без належних документів.
В актуальній декларації Тарути можна знайти згадку про пам’ятки різних культур і часів. Є українська ікона «Покрова Пресвятої Богородиці» XVIII ст., скульптура «Наполеон» на мармуровому постаменті, горщик амфороподібний розписний, картина Айвазовського «Вітрильник», годинник камінний із статуетками жінок тощо. За окремими позиціями у довгому списку вказані тематичні колекції, як-от: бронзової скульптури (68 предметів), пейзажів (37 предметів), колекція скульптур Огюста Родена з 8 предметів, дві скульптури Олександра Архипенка тощо.
Справжня «вишенька на торті» — колекція старожитностей «Платар» з 9025 предметів. Вона є спільною власністю з Миколою Платоновим, якому, як і Таруті, належить частка 50%. Також спільно з Платоновим Тарута володіє колекцією срібла імператора Пу І зі 143 предметів.
Вадим Столар
Група: «Відновлення України»
Кількість цінностей в декларації: 118
Депутат-забудовник Вадим Столар, статки якого посіли другу сходинку у проєкті «Гроші депутатів», задекларував чимало коштовних речей. В їх числі: хутряні куртки Loro Piana, сумка зі шкіри крокодила ZILLI, кілька годинників, запонки з чорним діамантом тощо.
Проте є в декларіації Столара колекції антикваріату і творів мистецтва, як-от:
- 32 ікони XIX-XX століття;
- 50 картин сучасного мистецтва;
- 48 картин українського футуриста Давіда Бурлюка;
- кілька полотен українського видатного живописця Федора Кричевського;
- 48 картин учня Кричевського — Сергія Шишка;
- 45 картин Миколи Глущенка тощо.
Крім предметів розкоші й творів мистецтва Столар задекларував кілька колекцій вин різних країн, велосипеди і спортивний інвентар.
Федір Христенко
Позафракційний
Кількість цінностей в декларації: 94
Депутат від проросійської ОПЗЖ Федір Христенко задекларував не тільки 122,4 млн готівки у гривневому еквіваленті, а й чимало цінного рухомого майна. Cам депутат декларує 13 годинників Patek Philippe, Breguet, Rolex тощо. А його дружина Марина — 77 ювелірних виробів і годинників відомих брендів: Hermеs, Cartier, Bvlgari, van cleef & arpels тощо. У спільній власності подружжя — колекція з 24 картин ХІХ століття.
Петро Порошенко
Фракція: «Європейська солідарність»
Кількість цінностей в декларації: 89
Відомим колекціонером серед політиків є Петро Порошенко, статки якого за декларацією посіли перше місце в проєкті «Гроші депутатів» та YouControl.
Серед задекларованого цінного майна подружжя Петра і Марини Порошенків є дизайнерські меблеві гарнітури, люстри, телевізори, рояль, швейцарські наручні годинники, ювелірні прикраси, шуби, сумки, килими.
Але найцікавіша частина переліку цінностей — твори мистецтва, серед яких є полотна Айвазовського, Рєпіна, Рубенса, Ренуара тощо. У 2020 році спроба Порошенків зробити колекцію публічною закінчилася так званим «картинним скандалом». Адже Порошенко замість призначеного на 26 травня допиту в ДБР перебував на виставці художніх робіт з власної колекції в столичному національному музеї імені Івана Гончара. А слідчі вирушили на зустріч з прекрасним, щоб поцікавитися, чи не потрапили картини в Україну з-за кордону незаконно.
Вартість картин з колекції Порошенка в декларації не названа. Але раніше ЗМІ з посиланням на мистецтвознавців повідомляли, що, наприклад, картину Іллі Репіна «Козаки на Чорному морі» придбали на аукціоні Сотбіс у 1996 році за $667 тис. А інша перлина колекції — картина Івана Айвазовського «Рибацький Човен» — була продана на аукціоні Крісті у 2005 році за $1,548 млн.
Олесь Довгий
Позафракційний
Кількість цінностей в декларації: 87
Депутат Олесь Довгий, який добре запам’ятався киянам як учасник «молодої команди» ексмера Києва Леоніда Черновецького, відповідно до підрахунків YouControl, задекларував майна на $2,9 млн.
Крім улюблених серед депутатів швейцарських годинників, Олесь Довгий декларує витвори мистецтва відомих сучасних українських художників. Вартість деяких картин названа в декларації. Наприклад, картина «Віз» Анатолія Криволапа, який вважається найдорожчим сучасним українським художником, коштує 250 тис. грн.
Олександр Фельдман
Група: «Відновлення України»
Кількість цінностей в декларації: 76
Впливовий харківський бізнесмен і політик Олександр Фельдман, статки якого у декларації оцінені в $10,5 млн (№9 у проєкті «Гроші депутатів»), повідомляє про 79 цінних речей. Але за однією строкою в цьому переліку можуть стояти великі тематичні колекції. Наприклад:
- 119 творів європейського станкового олійного живопису кінця XIX — XX ст.;
- 272 мечів, шпаг, кинджалів, кортиків тощо з Європи XIV-XX ст.;
- 156 одиниць історичної вогнепальної зброї з Європи і Азії;
- 692 перстні;
- 4085 мушель морських молюсків;
- 149 скам’янілостей тощо.
Вартість більшості артефактів у декларації не вказана. Але уявлення про цінність колекції допомагають скласти кілька зразків історичної зброї із наступною задекларованою ціною:
- індійський талвар (шабля) в нефритовій оправі XVIII ст. — 13,2 млн грн;
- рушниця мисливська, Німеччина, XVI-XVII ст. — 5,5 млн грн;
- кинджал і піхви, Саудівська Аравія, перша половина ХХ ст. — 2,9 млн грн.
Для трансформації своєї приватної колекції у повноцінний музей харківський бізнесмен започаткував проєкт Feldman Family Museum. На сторінці проєкту зазначають, що особливу цінність мають колекції творів художників Паризької школи, нецке з Японії, ювелірні витвори з Індії, холодна зброя зі Сходу, а також морські мушлі.
Сергій Льовочкін
Група: «Платформа за життя та мир»
Кількість цінностей в декларації: 75
В минулому один з найвпливовіших українців, голова адміністрації президента Віктора Януковича у 2010-2014 роки, Сергій Льовочкін сьогодні не відрізняється публічністю. Відповідно до актуальної декларації, він має право на постійне проживання у Греції, де з 2014 року користується апартаментами площею 332 кв. м. Тим часом у Франції Льовочкін з 2012 року «має право безоплатного користування» будинком площею 1056 кв. м і земельною ділянкою 9387 кВ. м. Це майно Льовочкіна у Франції оформлено на юрособу, зареєстровану за кордоном, — Glorietta Investments I APS.
Тим часом задекларовані статки Льовочкіна, за підрахунками YouControl, складають лише $1,6 млн. У якості цінного рухомого майна політик декларує кілька десятків картин, скульптур та ікон, але без будь-яких деталей щодо авторства, техніки, року створення і, звісно, ціни. Крім творів мистецтва Льовочкін декларує спортивний інвентар і вогнепальну зброю — пістолет Sig-Sauer р226 та ін.
Богдан Торохтій
Група: «За майбутнє»
Кількість цінностей в декларації: 52
«Наше терпіння не вічне», — заявив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, коли влітку 2023 року ініціював виключення з фракції депутата Богдана Торохтія. Колег обурило, що під час великої війни Торохтій змінив три автівки і відпочивав за кордоном. Наразі опального «слугу» пригріли в групі «За майбутнє».
За підрахунками YouControl, Торохтій задекларував майна на $1,15 млн. Цінними речами відповідно до декларації володіє виключно дружина депутата Аліна Левченко. Про твори мистецтва мова не йде. Адже в декларації вказана шуба з соболя за 472,5 тис. грн, хрест з діамантами вартістю 812,8 тис. грн, сумка Fendi за 530 тис. грн тощо.
Цікаво, що державне підприємство «Антонов» у червні 2023 року повідомило про розірвання трудового договору з Аліною Левченко, яка була радницею генерального директора компанії. Причину звільнення не повідомили.
Константин Бондарев
Фракція: «Батьківщина»
Кількість цінностей в декларації: 51
Депутат з великим стажем Костянтин Бондарев разом із родиною декларує майна на суму $1,5 млн. Зокрема, мова йде про корпоративні права на низку компаній. У їх числі мікрофінансова організація «Веллфін». Ця фінустанова отримала штраф НБУ за порушення вимог щодо етичної поведінки у 2023 році.
У переліку цінностей серед звичних для декларацій народних обранців дорогих годинників і ювелірних прикрас звертають на себе увагу 15 коней різних порід. Власницею більшості з них є дружина депутата.
Наступна цікава строчка в декларації — колекція картин видатної української народної художниці Марії Приймаченко у кількості 78 штук. Нагадаємо, ціновий рекорд для творів Марії Примаченко — 110 тис. євро.
Григорій Суркіс
Група: «Платформа за життя та мир»
Кількість цінностей в декларації: 49
Григорій Суркіс, статки якого в проєкті «Гроші депутатів» оцінили в $22,5 млн, декларує 49 позицій цінного рухомого майна. Проте за деякими строками ховаються наступні тематичні колекції:
- камінні годинникові сети ХІХ-ХХ ст. у кількості 16 одиниць;
- колекція живопису західноєвропейських художників ХІХ ст. у кількості 36 одиниць;
- колекція живопису вітчизняних художників ХІХ ст. у кількості 52 одиниці;
- колекція живопису західноєвропейських художників ХVІІІ ст. у кількості 6 одиниць тощо.
Не обійшлося й без десятків дорогих годинників. Один із них — Rolex Dayttona — політик придбав у 2019 році за 322,7 тис. грн. Окремий рядок в декларації — сімейна бібліотека, до якої входять 1644 книги.