Facebook Pixel

«Міністрам – приготуватися». Що буде далі зі справою Андрія Пивоварського

Суд 16 березня призначив ексміністру інфраструктури Андрію Пивоварському заставу в розмірі 10 млн грн. Що буде далі з його справою та чи можна вважати адекватною заставу, призначену ВАКС (прокурори вимагали 20 млн)? Що про суть підозри для Пивоварського говорять юристи?

Досудове розслідування: що робитимуть прокурори

Як уже писало The Page, ексміністра та його колишнього заступника Володимира Шульмейстера підозрюють у спричиненні збитків державі на суму більш як $31 млн. Це було зроблено, на думку слідства, через дозвіл приватним компаніям стягувати половину ставки корабельного збору із суден у порту «Південний». Крім того, детективи та прокурори стверджують, що Пивоварський допустив лобіювання інтересів одного з власників причалів.

Пивоварський і його адвокати наполягають, що рішення пройшло погодження в усіх профільних міністерствах, було проголосовано міністрами Кабміну та врешті лише підписано ним самим. Крім того, захист вказує на явні недоліки дій САП і НАБУ на етапі досудового розслідування та судового процесу – зокрема, появу підозрюваних уже після вручення підозри, плутанину з документами та ідентичні покази свідків. Ці «факапи» помітили й у Центрі протидії корупції.

Утім, суд призначив запобіжний захід: окрім необхідності внести заставу, Пивоварський також повинен два місяці дотримуватися низки вказівок:

  • прибувати за викликом до слідчого, детектива, прокурора та суду;
  • повідомляти про зміну місця проживання, роботи;
  • повідомляти про виїзди за межі Києва та Київської області;
  • утримуватися від спілкування з низкою осіб (які мають стосунок до справи).

Поки триватимуть ці обмеження, сторона обвинувачення може провести дорозслідування справи. І хоча слідство має два місяці, строк дорозслідування можуть продовжувати, що передбачатиме допити підозрюваного, свідків, збирання нової інформації.

Колишнім міністрам – приготуватися: що говорить Пивоварський

Пивоварський підкреслює, що до того справу вже розслідували 7 років, і цього часу чомусь виявилося недостатньо. Після дорозслідування її врешті передадуть до суду по суті.

Quote«Я не знаю, скільки триватиме суд у першій інстанції, тому й не даю вам конкретної відповіді. Це залежить від дуже багатьох чинників. Можливо, пів року. Можливо, рік. Можливо, більше. Після першої інстанції, як показує практика, може бути апеляція, а потім Верховний суд. Це ще рік+», – зазначає ексміністр.

На його думку, це означає, що кожному посадовцю, який втрапить у подібну історію, потрібно буде роками доводити свою невинуватість:

Quote«У разі програшу всім міністрам усіх міністерств, які були на службі після мене, — приготуватися. Можете починати переглядати відео та паперові матеріали моєї справи як навчальні посібники», – додав він.

Розслідування довжиною 7 років: про що це говорить

Адвокатка та старша юристка Arzinger Анна Рєзнікова, коментуючи резонанс навколо справ Андрія Коболєва, Євгена Дихне та Андрія Пивоварського, нагадала The Page, що саме їх обʼєднує втілення реформ у кризовий для України період.

Кримінальне провадження в справі Пивоварського було розпочато ще влітку 2016 року, і тільки взимку 2023 року НАБУ та САП вирішили вручили підозру.

Quote«Досудове розслідування тривалістю 7 років свідчить про його неефективність. До того ж такий строк досудового розслідування не є розумним з огляду на наявні вимоги кримінального процесуального закону. Зрештою це провадження не є складним, багатоепізодним і не має великої кількості фігурантів», – зазначає Резнікова.

Звідки взялася цифра збитків $31 млн

Адвокат і юрист Arzinger Дмитро Воронцов у коментарі The Page додає, що обвинувачення фактично ґрунтується на підозрі, що Пивоварський і Шульмейстер діяли на користь групи приватних компаній і, зловживаючи службовим становищем, забезпечили ухвалення наказу № 281.

За словами Резнікової, зміни полягали в розподілі сум корабельних зборів між АМПУ та приватними компаніями, що власним коштом побудували нові причали в морських портах.

Quote«Протиправність зазначеного вище наказу сторона обвинувачення обґрунтовує належністю акваторії морського порту «Південний» і земельної ділянки в її межах українському народові, від імені якого діє держава в особі ДП «АМПУ», – говорить Резнікова.

Саме АМПУ за такою логікою мала отримати всі суми зборів, і саме в такий спосіб детективи НАБУ й визначили суму збитків $31 млн.

Виняткові застави: від Насірова до Коболєва

Дмитро Воронцов зазначає, що сума застави для підозрюваного в таких справах, де акцентується увага на особливо тяжких наслідках і зловживанні, має виходити з майнового та сімейного стану підозрюваного та інших даних про нього, а також враховувати ризики, існування яких доведе прокурор.

Водночас розмір застави не може бути свідомо непомірним, говорить юрист, адже КПК передбачає максимальну заставу за особливо тяжкі злочини в розмірі 805,2 тис. грн. Вихід за її межі має бути винятковим випадком.

Проте судова практика останніх років має вельми яскраві приклади виходу за такі межі, розповідає Воронцов:

  • справа Андрія Коболєва – 229 млн грн;
  • справа Євгена Бакуліна – 1,5 млрд грн;
  • справа Олександра Шахова – 384 млн грн;
  • справа Романа Насірова – 100 млн грн;
  • справа Ярослава Дубневича – 100 млн грн.

Шаблонний підхід до Пивоварського: чому так не треба робити

За словами Анни Резнікової, обвинувачення, вимагаючи заставу в розмірі 20 млн грн, наголошувало на таких можливих ризиках, а саме:

  • переховування підозрюваного;
  • знищення чи спотворення речей і документів, вплив на свідків, експертів і спеціалістів у цьому провадженні;
  • наявність паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
  • перебування родини за кордоном тощо.
Quote«Такі твердження є «шаблонним підходом», який використовується для обґрунтування необхідності застосування запобіжних заходів до підозрюваних, що, звісно, не відповідає вимогам закону».

За її словами, уже з публікацією повного тексту судового рішення 23 березня можна буде побачити аргументацію слідчого судді щодо визначеного Пивоварському розміру застави.

Адвокат судової практики ЮКК «Де-Юре» Владислав Мартинчук у коментарі The Page також підкреслив, що ставиться до обраної застави критично.

Quote«Я досить критично ставлюся до обраних щодо пана Пивоварського запобіжних заходів, особливо застави. Від органів слідства він наче не переховувався, а питання щодо недопущення створення ним завад для слідства було фактично вирішено забороною пану Пивоварському спілкуватися з переліком осіб, які пов’язані з кримінальним провадженням».

З огляду на це обґрунтованість застосування застави виглядає доволі сумнівною, вважає експерт. На його думку, якщо скарга на такий запобіжний захід дійде до розгляду в ЄСПЛ, той, ймовірно, стане на бік Пивоварського.

Правові наслідки справи Пивоварського

Водночас Мартинчук не вважає достатньо переконливою для ухвалення рішення про невинуватість ексміністра тезу захисту про те, що підписаний ним наказ пройшов усю процедуру погодження в Кабміні.

Quote«Водночас варто зауважити, що наказ, на мою думку, не є очевидно незаконним, а його положення прямо не суперечать чинному законодавству. Інакше кажучи, на перший погляд, принаймні формально, пан Пивоварський діяв у межах компетенції», – говорить юрист.

Тому, за його словами, у цьому кримінальному провадженні досить багато залежатиме від того, наскільки економічно обґрунтованим є встановлений наказом розмір корабельного збору та порядок його сплати.

З-поміж можливих правових наслідків справи Мартинчук називає те, що в разі визнання вини Пивоварського держава теоретично може спробувати стягнути кошти, недоотримані Адміністрацією морських портів України.

Що має зробити обвинувачення до суду

Керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Чудовський і партнери» Ігор Чудовський говорить, що застави в розмірі 10 млн грн – не рідкість, тут юридична практика знає багато випадків, і вочевидь суд вирішив, що саме така застава потрібна для забезпечення Пивоварським своїх процесуальних обов‘язків.

Проте, коментуючи суть справи, юрист підкреслює, що для доведення вини стороні обвинувачення треба довести корисний умисел зловживання владою та службовим становищем, тобто в який саме спосіб рішення колишнього міністра призвело до одержання ним або наближеними до нього особами неправомірної вигоди.

Quote«Також слідство має обґрунтувати, чому всі інстанції та відомства не помітили потенційних корупційних мотивів і ризиків спричинення збитків державі від цього рішення. Досить дивно виглядає ситуація, коли за фактично колективне рішення (хоча остаточний підпис ставив Пивоварський) відповідає одна особа», – зазначає Чудовський.
Подякувати 🎉