Facebook Pixel

ВАКС призначив заставу Пивоварському: чому прокурори та детективи здивували навіть суддю

Вищий антикорупційний суд призначив ексміністру інфраструктури Андрію Пивоварському заставу майже у 10 млн грн замість 20 млн грн, які просив обрати прокурор. Заставу він має внести протягом 5 днів.

Таким чином, суддя ВАКС Володимир Воронько частково задовольнив клопотання НАБУ та САП, повідомив центр протидії корупції. Сам Пивоварський, коментуючи рішення, написав наступне:

Quote«Попереду довгий процес розгляду справи по суті з допитами свідків, долученням документів та іншими «радощами» кримінального провадження. Так як матеріали, що йшли в якості додатків до клопотання про обрання запобіжного, були надані мені та моїм захисникам, їх зміст озвучений в судовому процесі, то й відповідно з них «знято» гриф таємності. Тому маю намір їх зробити публічними. Всі зможуть подивитись, почитати і зробити свої висновки».

У чому звинувачують ексміністра та чому він вважає підозри необгрунтованими?

Гроші для приватних компаній: у чому підозрюють Пивоварського

Як уже писав The Page, суть підозри, яку оголосили Андрію Пивоварському та колишньому заступнику міністра інфраструктури Володимиру Шульмейстеру, полягає в дозволі приватним компаніям стягувати половину ставки корабельного збору з суден у порту «Південний». НАБУ та САП стверджують, що це нанесло державі збитки на суму $30 млн.

Також НАБУ заявляє, що Пивоварський допустив лобіювання інтересів одного з власників причалів. Сам ексміністр підкреслює, що рішення, про яке говорять детективи та прокурори, пройшло погодження у всіх профільних міністерствах, було проголосовано міністрами Кабміну, і врешті лише підписано ним самим.

Що вирішив ВАКС по заставі Пивоварського

Суд над Андрієм Пивоварським. Фото: Максим Діжечко/FB

Суд над Андрієм Пивоварським. Фото: Максим Діжечко/FB

Окрім застави на суму в майже 10 млн грн (точніше — 9997900 грн), ВАКС поклав на колишнього міністра інфраструктури покладено низку обов'язків:

  • прибувати за потреби на виклик до слідчого, детектива, прокурора та суду;
  • повідомляти про зміну місця проживання, роботи та про виїзди за межі Києва та Київської області;
  • утримуватися від спілкування із низкою осіб, які мають стосунок до кримінального провадження.

Такі обмеження діятимуть щодо Андрія Пивоварського до 16 травня 2023 року включно.

Сам колишній міністр ще раз наголосив перед проголошенням рішення, що не вважає інкриміновані йому дії незаконними або такими, що спричинили якусь шкоду. Захист Пивоварського наполягає на тому, що наказ, зазначений у справі, повністю відповідає законодавству та пройшов усі погодження. Крім того, він розроблявся комплексно та не стосувався лише конкретного порту чи компанії. Ба більше, він досі діє.

Центр протидії корупції зазначає, що під час засідання були очевидними певні факапи зі сторони обвинувачення: вони надали неповні додатки до клопотання, а в протоколах допиту два свідки дають ідентичні відповіді на одне й те саме питання. Також окремі переписки, надані прокурором, мало стосувалися справи.

Детектив на боці звинувачення та неочікувані потерпілі

Коментуючи хід засідань 15-16 березня по свої заставі, Пивоварський також розповів, що раніше не мав справ з правоохоронною системою, але не очікував такої брутальності:

Quote«Коли детектив НАБУ сидить разом з прокурором і хоче виступати в суді на стороні обвинувачення, то для мене це докорінно ламає баланс в системі правосуддя. Це неправильно. Детектив веде розслідування. Прокурор обвинувачує. Захист захищає. Суд виносить вирок».

Також, за його словами, коли суддя дозволив детективу бути присутнім на засіданні, але не втручатися, той розпочав перепалку, вимагаючи право на виступ.

Пивоварський розповів також, що детектив тільки 10 березня додав до справи як потерпілу сторону ДП «АМПУ» (водночас суд по заставі відбувався з 6 березня, а підозру ексміністру вручили 22 лютого).

Quote«Тобто, вручили підозру без потерпілого? Таке враження, що орган досудового розслідування «латає дірки» у справі по ходу п’єси», — прокоментував Пивоварський.

Він підтвердив, що клопотання про запобіжний захід йому та адвокатам надали з докуметами, які відрізняються від наданих суду:

Quote«Прокурор це визнав і порадив моїм захисникам наступне: «потрібно було шукати, могли і самі взяти в суді того, що не вистачає». Навіть суддя був здивований. Як таке може бути?»

Реакції на справу Пивоварського: в України не буде інвестицій

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлинський, коментуючи повідомлення Центру протидії корупції, пише наступне:

Quote«Рішення ВАКС по запобіжному заходу Andrei Pivovarsky (застава 10 млн грн) змушує мене таки ще раз підтвердити своє вибачення за підтримку антикорвертикалі».

Голова благодійного фонду «Успішна Україна» Ігор Шевченко обурений рішенням ВАКС. Він підкреслює, що Пивоварському призначили 10 млн грн застави через колективне рішення уряду, яке діє досі:

Quote«Чому його досі не відмінили, якщо воно незаконне, помилкове чи шкідливе? Це просто якийся треш! Суддя ВАКСу зайняв «компромісну» страусину позицію, мовляв, прокурор просив 20 млн, а я знизив до 10 млн. А як же суть справи, яка абсурдна і повністю необгрунтована? Ніяких принципів чи професійної гідності! Прикро і боояче за країну і її майбутнє, яке крадуть отакі «професіонали» — детективи, прокурори, судді».

Колишній народний депутат Володимир Дудка на підтримку Пивоварського підкреслює, що, якщо від ЗСУ залежить, чи Україна взагалі буде, то від антикорупційної структури залежить, якою буде наша держава:

Quote«НАБУ і САП мають кардинально міняти свої підходи. Інакше в Україні після війни не буде ні інвестицій, ні швидкого відновлення, ні світлих голів, ні роботящих рук».

Раніше партнер в Юридичній фірмі «Анте» Андрій Гук згадував, що саме за Пивоварського Мінінфрастуктури і бізнес взаємодіяли максимально відкрито:

Quote«НАБУ вчергове показує свою нездатність зрозуміти, які справи та обставини варті підозри, а які є просто запізнілим, старим, вчасно не прибраним політичним сміттям».

Партнер у юридичній фірмі Arzinger Юрій Сухов пояснював The Page, що єдина відповідальність, яка могла б настати для Пивоварського по його справі — це політична:

Quote«Наскільки я розумію, це рішення було стратегічне та спрямоване на розвиток бізнесу в Україні».

Інвестиційний банкір Сергій Фурса, зі свого боку, підкреслює, що тепер усі потенційні реформатори задумаються, чи варто йти у владу робити зміни в Україні:

Quote«Вони побачать, що ризикують, і що б вони не зробити, життя їм потім зіпсують. І це не залежить від того, що ти будеш чесним. Однаково тебе ганятимуть і руйнуватимуть твоє життя. Чи є шанс, що справи розваляться в суді? Звісно, є. Вони порожні».
Подякувати 🎉