Facebook Pixel

Зрадники у спецслужбі, Медведчук і Лавра: що робила СБУ під час повномасштабної війни

Як СБУ змінилася за час повномасштабної війни

Як СБУ змінилася за час повномасштабної війни

Служба безпеки України ловила диверсантів, коригувальників вогню, зрадників, виявляла російські плани та публіковувала документи окупантів. Саме співробітники СБУ не дали втекти Віктору Медведчуку. Водночас не залишали нас і чутки про зрадників, які провели окупантів поза мінними полями Херсонщини та допомагали ворогу здобувати іншу безцінну інформацію.

The Page згадує про те, як змінювалась Служба Безпеки України за час великої війни.


Початок вторгнення в Україну: про що писала та чим займалася СБУ

  • Перший пост СБУ 24 лютого 2022 року зʼявився об 11:30. Він закликав до єдності та спільного захисту України.


znimok-ekrana-2023-04-17-o-144543.png

Далі пішли перші фотографії взятих у полон російських військових і безліч рекомендацій, що робити під час обстрілу, сирени чи іншої надзвичайної ситуації.

Першими помітно важливими діями СБУ стала боротьба із російськими диверсантами, зазвичай громадянами України, які малювали мітки у населених пунктах за гроші.

Іншим частковим фронтом стала боротьба із російськими фейками. Так, на початку повномасштабного вторгнення поширювалися кілька фейків за псевдоучастю СБУ, де служба нібито вимагала перейти а посиланням, а насправді окупанти отримували доступ до всієї інформації на пристрої та його геолокації.

Насамперед СБУ сконцентрувалася на початку вторгнення на контррозвідувальних заходах по всій Україні: виявленні диверсантів, агентів спецслужб рф та поплічників ворога, захисті кібер- та інформаційного простору, спростовуванні фейків.

Окупація Херсону: у чому винуватили СБУ

Швидка окупація Херсону у перші дні війни або, як прокоментував це тоді ще радник ОП Олексій Арестович «Про*бали».

Головний скандал розгорнувся через те, що за свідченнями багатьох військових та політиків, деякі переправи із Криму до Херсонської області були заміновані, але жодна із них не була підірвана, а згодом міністр оборони Олексій Резніков обіцяв провести належне розслідування щодо цього випадку, після нашої перемоги.

Накал став ще більшим, коли голова Херсонської облради Олександр Самойленко сказав, що росіяни скористалися працівником СБУ, якого попередньо «завербували».

Quote«На мій погляд, ворог чітко знав, де знаходяться всі мінні поля, він бив по КПВВ біля Криму та місцях дислокації прикордонних військ і рухався чітко по дорогах. Він не їхав полями», – сказав він у інтерв’ю Укрінформу.

За непідтвердженою інформацією, цим зрадником був помічник начальника Херсонського УСБУ Ігор Садохін.

Рокировки з Малюком і вбивство Кірєєва

Денис Кірєєв був застрелений співробітниками СБУ. Фото: Денис Кірєєв/FB

Денис Кірєєв був застрелений співробітниками СБУ. Фото: Денис Кірєєв/FB

  • 28 лютого – Володимир Зеленський призначив Василя Малюка на посаду заступника голови Служби безпеки України.
  • 4 березня – Володимир Зеленський призначив Малюка вже першим заступником голови СБУ, а Андрущенка, який до цього обіймав посаду Малюка, – заступником голови СБУ. Ще одним заступником голови СБУ, згідно з указом, став Анатолій Сандурський.

Цікаво, що раніше 21 липня 2021 року, президент Зеленський звільнив Василя Малюка з посади першого заступника голови СБУ.

  • 5 березня 2022-го банкір Денис Кірєєв був застрелений співробітниками СБУ в центрі Києва. Він підозрювався у держзраді, зокрема згідно записів телефонних розмов, але ГУР МО цю інформацію спростувало, додавши, що Кірєєв був їхнім агентом. Тоді ж вийшло повідомлення розвідки про те, що Кірєєв помер, виконуючи завдання.

Як же так вийшло, що СБУ застрелило співробітника ГУР та учасника першої переговорної групи в Мінську? За рік слідства ДБР не видало жодної офіційної підозри, але встановило коло осіб, причетних до вбивства, допитало 20 свідків і призначило 14 судових експертиз.

У січні2023 року Кирило Буданов розповів WSJ, що за його завданням Кірєєв 2021 року проник у російську військову розвідку та приносив цінні відомості. Зокрема, напередодні російського вторгнення повідомив про плани висадити десант в аеропорту «Антонов».

За версією подій Буданова, Кірєєв мав їхати на 2 раунд перемовин, але його викликали в управління контррозвідки СБУ, неподалік від будівлі спецслужби автівку розвідника зупинив сбушний спецназ, Кірєєва затримали, посадили в мікроавтобус, а за кілька кварталів застрелили та викинули на вулицю. СБУ свою версію подій не озвучувала.

Боротьба з «народними республіками» та мародерство росіян

СБУ схопило «організатора народних республік» на Заході України

СБУ схопило «організатора народних республік» на Заході України

  • Успіхом 5 березня 2022 для СБУ стало перешкоджання створенню «народних республік» на заході нашої держави. Тоді затримали організатора та ключових осіб. До «Федеративної республіки Україна» мали увійти Івано-Франківська, Закарпатська, Львівська, Тернопільська та Чернівецька області.
  • 7 березня 2022 – СБУ затримала агента ФСБ рф, який намагався «насадити» в Україні «русскій мір» та розшукував лабораторії з хімічною хброєю, а раніше шпигував для російської спецслужби за режимом Лукашенка.
  • 14 березня – спецслужба за день затримала 60 колаборантів і викрила 20 ворожих ДРГ.
  • 21 березня – СБУ опридлюнило докази мародерства росіян:
Quote«СБУ має безліч доказів, що мародерство серед окупантів набуло таких масштабів, що скоро стане їхньою єдиною метою перебування в Україні».

Докази мародерства росіян від СБУ [відео]

  • 29 березня – у експосадовця СБУ генерала Андрія Наумова пройшли обшуки спецслужб. Той за лічені години до повномасштабного вторгнення виїхав за кордон, він звинувачувався у державній зраді. Вже 1 квітня президент позбавив його звання та назвав зрадником.

Агенти часів Януковича та арешт і обмін Медведчука

Віктора Медведчука обміняли на 200 українських полонених. Фото: СБУ

Віктора Медведчука обміняли на 200 українських полонених. Фото: СБУ

  • 11 квітня – затримано агента рф, який колись працював у адміністрації колишнього президента Віктора Януковича. Завербований росіянами після втечі Януковича у 2014-му, він працював у Головному управлінні Генштабу ЗС рф.

У 2022 році Служба безпеки України розслідувала понад 2,6 тисячі справ щодо колаборантів, із них більше 300 вже передано до суду.

Зокрема, навесні 2022 року розгорнулася і справа Віктора Медведчука – у травні 2021-го до Медведчука із Козаком навідалась СБУ з підозрою в держзраді, порушенні правил ведення війни та замаху на розграбування національних ресурсів в українському Криму.

Тоді ж зрадника відправили під домашній арешт. Вже 26 лютого 2022 року Генпрокуратура доручила Нацполіції перевірити наявність Медведчука за адресою домашнього арешту, проте там його не знайшли.

  • 12 квітня Віктора Медведчука затримали у військовій формі, коли Медведчук намагався втекти з України з допомогою ФСБ. Згодом його обміняли на 200 українських військовослужбовців, після того, як він став «якісно задокументованим державним зрадником», за словами СБУ.

Квітень-травень 2022: зрадники, звірства на Київщині та шахраї

  • 27 квітня – СБУ виявила посадовця оборонного об’єкту, який зливав інформацію про наші літаки та інфраструктуру Повітряних сил ЗСУ.

  • 2 травня – СБУ вирахувала майже 900 російських окупантів, які чинили звірства на Київщині. Тоді ж викрили й більше 100 колаборантів.
  • 21 травня – експертиза спецслужби підтвердила, що трагедія в Краматорську, тоді загинула 61 людина й 121 отримала поранення, сталася через обстріл окупантів із «Точки У».
Вбивство українців на вокзалі у Краматорську. Фото: Офіс ГПУ

Вбивство українців на вокзалі у Краматорську. Фото: Офіс ГПУ

  • 29 травня – президент звільнив главу СБУ на Харківщині Романа Дудіна за недбале виконання своїх обов’язків. Також президент пообіцяв провести розслідування. Вже 12 вересня його затримала СБУ за зраду державі та залишення місця служби під час повномастштабного вторгнення.
  • 1 червня – викрили заступника голови Чернівецької обласної військової адміністрації на махінаціях з гуманітарною допомогою. Він використовував 5, наданих Італією, машин швидкої у своїх комерційних цілях.

Заборона ОПЗЖ і відсторонення Баканова

  • 13 липня – президент призначив нового голову військової контррозвідки СБУ Олександра Дубровіна, звільнено з посади Сергія Левченка, який очолював відділу із його започаткування з моменту реформи СБУ в 2020 році.
  • 16 липня – СБУ затримала ексначальника управління СБУ в Криму Олега Кулініча за підозрою в держзраді. А кілька тижнів тому ДБР закінчило розслідування цього діла. За даними слідства, Кулініч активно співпрацював із ФСБ та виконував вказівки кураторів для впровадження «своїх людей» до різних державних та правоохоронних органів.
Баканова відсторонили від роботи в СБУ у червні 2022. Фото: СБУ

Баканова відсторонили від роботи в СБУ у червні 2022. Фото: СБУ

  • 17 липня – усунули керівника СБУ Івана Баканова. «Відповідно до статті 47 дисциплінарного статуту Збройних Сил України…»

Ця стаття передбачає усунення військовослужбовця від виконання службових обов’язків за «невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків». Вже у лютому цього року СБУ проведе перевірку щодо діяльності Баканова, але всі дані засекретить. В.О. Баканова тоді став Василь Малюк.

Масштабні чистки в СБУ влітку 2022

  • 18 липня – Зеленський у вечірньому зверненні анонсує звільнення одразу 28-ми співробітників СБУ різного рівня через «незадовільні результати».

Звернення Володимира Зеленського 18 липня [відео]

  • 19 липня – своїм указом Зеленський звільнив вже заступника Баканова Володимира Горбенка.

Ще до початку війни Bihus.info повідомляв, що сім’я Горбатенка володіє майном на понад $1 млн. Також указами президента звільнили голів СБУ Сумської, Житомирської, Закарпатської, Полтавської, Харківської та Дніпропетровської областей. Деякі з голів були переміщені з однієї області в іншу. Жодний із них у скандалах чи розслідуваннях, як Володимер Горбенко, помічений не був.

  • 23 липня – СБУ затримала колишнього начальника спецлужби в Криму та колишнього заступникf секретаря РНБО. Обидва були агентами рф: намагалися збирати держтаємницю та передавати її до росії. Вони збирали інформацію як особисто, так і за допомогою сторонніх осіб.
  • 25 липня – президент змінив командувача Сил спеціальних операцій Григорія Галагана на бойового генерала Віктора Хоренка, Галаган же призначений першим заступником керівника Центру спеціальних операцій «А» СБУ. Галаган обіймав цю посаду протягом двох років і жодних видимих нарікань на нього не було.

За даними депутата Гончаренка, раніше Хоренко командував Спецрезервом ГУР – це 10-й окремий загін спеціального призначення імені генерал-майора Максима Шаповала. Останніми операціями під командуванням Хоренка могли бути бойові операції в Київській області, зокрема аеропорт Гостомель, і евакуація людей із Кабулу в 2021 році.

Спроби вбити Буданова та Рєзнікова та чергові зрадники

Кирила Буданова намагалися вбити перед осінню 2022. Фото: УП

Кирила Буданова намагалися вбити перед осінню 2022. Фото: УП

  • 5 серпня – СБУ затримала колишнього заступника голови ГУР. Генерал-майор підозрюється у державній зраді, а також у посяганні на життя працівника правоохоронного органу та незаконному зберіганні зброї. За даними слідства, він передавав російським спецслужбам таємну і цілком таємну інформацію щодо актуальної військово-політичної ситуації в нашій державі.


За голову Олексія Рєзнікова обіцяли 100-150 тис. доларів. Фото: Wikipedia

За голову Олексія Рєзнікова обіцяли 100-150 тис. доларів. Фото: Wikipedia

  • 15 серпня – президент звільнив трьох голів СБУ в областях: Київській, Тернопільській, Львівській.
  • 7 вересня – Володимир Зеленський призначає нових начальників СБУ в Херсонській і Чернігівській областях. У Чернігівщині сталася класична зміна, а от колишньому голові Херсонської СБУ Сергію Криворучку оголосили підозру у держзраді. На жаль, точної інформації, де він зараз перебуває, немає. Ще 31 березня Володимир Зеленський позбавив Криворучка звання за «антигероїзм», назвав його зрадником та порушником присяги.
  • 17 вересня – СБУ відсторонила заступника начальника УСБУ на Київщині Юрія Палагнюка через заяви, що СБУ вбачає у переходах громад від УПЦ до ПЦУ «загрози для національної безпеки», бо вони були створені з суб’єктивної позиції заступника, яка не відповідала дійсності.

Заочний термін для Третяка, Кримський міст і Богуслаєв

  • 22 вересня – ексгенералу СБУ дали 5 років тюрми заочно. Олександра Третяка засудили до 5 років позбавлення волі заочно з конфіскацією майна за заклики до захоплення державної влади у 2015 році.


Підрив Кримського мосту викликав паніку у багатьох росіян на окупованому півострові. Фото: Maxar

Підрив Кримського мосту викликав паніку у багатьох росіян на окупованому півострові. Фото: Maxar

  • 8 жовтня – підрив Кримського мосту, за даними ЗМІ, за цією «спецоперацією» стояла саме Служба Безпеки України, проте офіційно українські спецслужби не підтверджували цю інформацію.


Поштова марка з підривом Кримського мосту. Фото: Getty Images

Поштова марка з підривом Кримського мосту. Фото: Getty Images

  • 23 жовтня – почесний президент «Мотор Січі» Вʼячеслав Богуслаєв отримав підозру від СБУ. Викрили, що двигуни підприємства стояли в російських вертольотах – цим він фактично допомагав ворогу обстрілювати українські міста. Сам Богуслаєв активно підтримував вторгення із першого дня.
  • 17 листопада – президент України призначив нових голів СБУ в Тернопільській, Кіровоградській і Житомирській областях. Варто згадати, що колишній очільник СБУ в Кіровоградській області Олександр Наконечний, ймовірно, застрелився 20 серпня, але слідство триває досі.
  • 21 листопада – СБУ знайшли докази на двох агентів рф, один із них був особистим інформатором Гіркіна-Стрєлкова. Вони збирали розвіддані про дислокацію та переміщення підрозділів Сил оборони на східному напрямку.

Обшуки в Лаврі та агенти росії в УПЦ МП

У листопаді 2022 СБУ обшукала Києво-Печерську Лавру. Фото: СБУ

У листопаді 2022 СБУ обшукала Києво-Печерську Лавру. Фото: СБУ

  • 22 листопада – прихід спецслужб до Києво-Печерської Лаври в пошуках агентів росії. Тоді вже через російську пропаганду на території Лаври було відкрите провадження. На цей момент вже оглянули більше 350 храмів УПЦ МП і виявили проросійську літературу, мільйони готівки і «сумнівних» громадян рф. Понад 50 осіб пройшли поглиблену перевірку. Вже 8 грудня СБУ продемонстрували «артефакти» вилучені під час обшуків: крадені ікони, плакати та прапори новоросії, паспорти рф, заборонену та пропагандистську літературу, георгіївські стрічки й інше.


Прапори Новоросії у діячів УПЦ МП. Фото: СБУ

Прапори Новоросії у діячів УПЦ МП. Фото: СБУ

  • 24 листопада – СБУ розшукала активи Богуслаєва на сотні мільйонів гривень і головне не дала їх вивести за кордон. Колишній очільник «Мотор Січі» володів скіфським золотом, зброєю, елітними авто.
  • 1 грудня – викрито посадовців митниці, які перешкоджали проходженню зерна, затримані отримували гроші за оформлення експортно-імпортних операцій.
  • 10 січня 2023 – за словами СБУ, вони зібрали беззаперечні докази вини очільника єпархії УПЦ МП у Вінницькій області Іонафана у публічному виправданні російської збройної агресії проти України. Митрополиту загрожує до 8 років позбавлення волі.

Обшуки в Коломойського та росіянин, що очолював СБУ

  • 1 лютого 2023 – пройшли обшуки в Ігоря Коломойського, за даними джерел УП, розслідування ведеться щодо махінацій навколо «Укртатнафти» та «Укрнафти».

У той же день пройшли обшуки в одіозного київського забудовника Вадима Столара. Провоохоронці розслідують участь окремих будівельних компаній Києва в легалізації коштів Медведчука.

  • 7 лютого 2023 – служба повідомила про підозру дружині Медведчука Оксані Марченко, яка зараз знаходиться в рф. Її інкримінують фінансування Росгвардії та російського МВС.


Олександр Якименко. Очолював СБУ, не мають громадянства України. Фото: Wikipedia

Олександр Якименко. Очолював СБУ, не мають громадянства України. Фото: Wikipedia

  • 7 лютого – Служба Безпеки оголосила підозру своєму ексочільнику Олексанру Якименку (2013-2014). Після повномасштабного вторгнення він очолив каральні органи росії в окупованій частині Херсонщини. Цікаво, що Якименко є громадянином росії, громадянства України ж ніколи не мав, навіть тоді, коли очолював СБУ.
  • 7 лютого – Рада призначила Василя Малюка головою СБУ, до цього він виконував обов’язки очільника з 17 липня 2022-го, коли президент відсторонив Івана Баканова.

Справи Баканова, Марченко та Паша-Мерседес

  • 8 лютого 2023 – СБУ провела перевірку щодо діяльності колишнього голови служби Івана Баканова та засекретила її. Що було в матеріалах, досі не відомо.
  • 23 лютого 2023 – суд заарештував майно Марченко на 5,6 млрд грн.
  • 2 березня 2023 – СБУ знайшла у своїх лавах співробітницю з Рівненської області, яка виправдовувала російське вторгнення та була прихильницею рф. За даними слідства, підполковниця активно продукувала «меседжі» російської пропаганди та просувала антиукраїнські погляди.
  • 6 березня 2023 – Зеленський провів низку змін у топовому керівництві СБУ: звільнили заступника голови СБУ Олександра Якушева, начальника департаменту охорони державної таємниці та ліцензування СБУ Ігоря Носка та начальника департаменту господарського забезпечення СБУ Олександра Провоторова. Також звільнили начальників СБУ на Сумщині та в Запорізькій області.

Єдиним поміченим у медіа співробітнком був Олександр Проваторов: ще до війни у липні 2021-го він, ймовірно, влаштував «дебош» у поїзді та чинив опір поліції.

  • 1 квітня 2023 – Павлу (Мерседес-Лебідю) вручили підозру та провели обшуки в його домі. За словами Павла, СБУ йому сказала, що він «проклинав президента».

Паша Мерседес отримав підозру від СБУ [відео]

Подякувати 🎉