За останніми опитуванням КМІС, тільки 36% українців довіряють телемарафону, коли 47% – не довіряють. Багато експертів і відомих особистостей запитують у влади, навіщо тоді потрібен телемарафон і чому його не закрити, щоб держава мала більше грошей на оборону.
запитав у Ярослава Юрчишина, голови парламентського комітету з питань свободи слова, які сценарії можуть очікувати на «Єдині новини» та чому влада так за нього тримається. Повне інтерв'ю про загрози свободі слова в Україні читайте тут.
Що чекає на телемарафон «Єдині новини» у 2024 році
«Не треба думати, що телемарафон повністю контролює Офіс Президента. Це скоріше добровільна «понятійка», з узгодженням редакційних політик каналів, за що Офіс покриває базові потреби всіх учасників», – каже Ярослав.
На думку нардепа, у «Єдиного марафону» тепер є три шляхи:
Перший – він може виконувати функції верифікованого джерела інформації, але тільки коли до нього є довіра. Але наразі цієї довіри немає, її потрібно якось повертати, і тут можуть допомогти неочікувані кроки, наприклад, запросити канали пулу Петра Порошенка в «Єдиний марафон»:
«Критикуйте нас, додавайте перцю в марафон. Будемо показувати різні позиції. Чи готова на це влада? Ні. Комфортно, коли тебе не критикуют», – заперечує цей варіант Юрчишин, бо марафон став фактично тихою бухтою, де завжди немає вітру, для влади.
Другий варіант – також піднімати рівень збалансованості, але без каналів Порошенка. Тоді потрібно запрошувати опозиційних експертів і опозиційних політиків, яким довіряє суспільство, вони додаватимуть різних поглядів, але також критикуватимуть владу.
«Третій варіант, мені здається, найбільш реальний. Я не впевнений, що телемарафон переживе цей рік, і з банальної причини. Рекламний ринок впав. Держава дає цього року менше, ніж минулого. Наступного року буде ще менше, а людей за щось утримувати треба. Продукцію робити треба. Ринок зменшився, інфляція нікуди не поділася».
Чому анонімність є загрозою для свободи слова (відео)
Влада не готова припинити роботу «Єдиного марафону». Чому?
Оскільки у Верховній Раді понад 50% представників «Слуги народу», то пануюча думка така:
«Єдиний марафон» буде тривати до кінця війни. Але Рада фактично не впливає на марафон, як і на будь-який інший канал. А Офіс Президента дуже хоче зберегти телемарафон, тому що це достатньо комфортно і зрозуміло», – каже голова парламентського комітету з питань свободи слова.
Також він додає, що одним з головним факторів тут є «бажання влади комфортно закритися у своєму будиночку комфортних медіа і телеграм-каналів», а не почати дорослу комунікацію, яка проситься, що видно не тільки за падінням довіри до телемарафону, але й рейтингу президента Володимира Зеленського, особливо після Авдіївки.