На саміті G7 чекають Зеленського та обіцяють нові санкції проти рф. Фото: Ріші Сунак/Twitter
Країни G7 обіцяють посилити санкції проти росії, аби вона не могла обходити їх і використовувати імпортні матеріали для свого оборонно-промислового комплексу.
Володимир Зеленський особисто прилетить на саміт G7 у неділю, а США хочуть завдяки «зеленій» економіці знизити залежність світу від Китаю та рф. Тим часом демократи в Штатах просять Джо Байдена врятувати країну від ризиків дефолту.
The Page пропонує дайджест новин, якими завершується робочий тиждень 15 — 19 травня 2023 року в західних медіа.
Нові санкції проти росії: що обіцяє G7
Лідери G7 пообіцяли посилити санкції проти рф. Фото: Ріші Сунак/Twitter
Велика Британія та інші країни «Великої сімки» оголосили про нові санкції проти росії, пише The Guardian.
Прибувши до Хіросіми на триденну зустріч світових лідерів, британський прем’єр-міністр Ріші Сунак оголосив про заборону на імпорт із рф таких товарів, як-от:
- алмази;
- мідь;
- нікель;
- алюміній.
Очікується, що інші члени G7 наслідуватимуть цей приклад.
Велика Британія також запровадила санкції проти 86 осіб і компаній, пов’язаних із Володимиром Путіним, збільшивши загальний санкційний список Лондона до понад 1500 пунктів.
Нові підсанкційні особи — представники військово-промислового комплексу рф, а також ключових сфер економіки, включно з енергетикою, металургією та судноплавством.
Ключовим завданням для себе Сунак на саміті G7 назвав тиск на лідерів, які залишаються нейтральними щодо вторгнення росії в Україну, зокрема на прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді та Луїса Інасіо Лула да Сілва, президента Бразилії.
«Забезпечити перемогу України – це найважливіше, що ми можемо зробити для глобального миру та безпеки. Ми забороняємо весь імпорт російських алмазів, міді, алюмінію та нікелю. Санкції мають явний вплив на зниження воєнних зусиль Путіна. G7 залишаються разом з Україною», — підкреслив Сунак.
Які санкції проти рф пообіцяли США
Ріші Сунак і Джо Байден на саміті G7. Фото: Ріші Сунак/Twitter
США на саміті G7 також пообіцяли запровадити нові санкції, спрямовані на те, щоб:
- завадити рф отримувати матеріали, необхідні для ведення війни;
- не дати їй змогу обходити попередні санкції;
- знизити міжнародну залежність від російських енергоресурсів;
- звузити доступ Москви до міжнародної фінансової системи.
Нові санкції США, як повідомляє The Guardian, відрізають приблизно 70 суб’єктів із росії та інших країн від отримання американського експорту.
Також буде запроваджено понад 300 нових санкцій проти фізичних, юридичних осіб, суден і літаків, розповіли американські чиновники.
Незгода щодо Китаю: ЄС і США розійшлися
Вашингтон очікував, що лідери G7 опублікують заяву з розділом, присвяченим Китаю, перерахувавши такі питання, як-от «економічний примус та іншу поведінку».
Однак тепер схоже, що розбіжності щодо того, як подолати глобальний вплив Китаю, що зростає, можуть затьмарити саміт.
Високопоставлений французький чиновник попередив, що зустріч не має перетворитися на «антикитайську G7».
Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що в інтересах ЄС підтримувати «стабільну й конструктивну» співпрацю з Китаєм, додавши, що ЄС закликатиме Китай посилити тиск на росію, щоб змусити її припинити військову агресію в Україні.
Заява G7 і візити Зеленського
Лідери G7 (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада) напередодні саміту виступили із заявою на підтримку України, пише The Guardian. Вони рішуче засудили загарбницьку війну росії та її вплив на решту світу (мається на увазі доступ до продовольства та енергоносіїв).
Лідери G7 запевнили, що їхня підтримка України не похитнеться, і пообіцяли пом'якшити вплив війни росії на світ.
Володимир Зеленський летить на саміт G7 21 травня. Фото: ОП
Володимир Зеленський особисто прибуде до Японії на саміт G7 у неділю, 21 травня, заявив секретар РНБО Олексій Данілов.
За його словами, саме в неділю країни «Великої сімки» ухвалюватимуть дуже важливі речі щодо Києва (йдеться про санкції та подальшу підтримку оборони України).
«Фізична присутність нашого президента є абсолютно важливою для того, щоб відстоювати саме наші інтереси», — пояснив секретар РНБО.
У п'ятницю, 19 травня, Зеленський прибув до Джедди для участі в саміті Ліги арабських держав, де він планує презентувати українську формулу миру, пише DW.
Зеленський подорожував французьким урядовим літаком, яким пізніше полетить до Хіросими.
«Зелена» економіка проти росії та Китаю
Джо Байден пропонує G7 обʼєднатися у розбудові зеленої економіки. Фото: Джо Байден/Twitter
Під час зустрічі президента США Джо Байдена та інших лідерів країн G7 також обговорюватимуться скоординовані державні інвестиції в «зелену» економіку для послаблення залежності від росії та Китаю, пише The New York Times.
Закони, ухвалені за ініціативою адміністрації Байдена, забезпечують багатотрильйонні інвестиції в промислові потужності США, зокрема, субсидії на виробництво електромобілів, акумуляторів, вітрових і сонячних електростанцій тощо.
Ухвалений у США у 2022 році «Закон про зниження інфляції», що забезпечує державну підтримку власного виробництва в галузі чистої енергії та напівпровідників, вчинив тиск на галузі, які конкурують між собою, у країнах-союзниках.
Проте останніми місяцями США поширили дію цього закону на акумуляторні матеріали, вироблені в Японії, та обговорюють подібну угоду з ЄС.
«Ці перегони чистих технологій — це можливість іти швидше й далі разом. Тепер, коли G7 беруть участь у цих перегонах, наша конкуренція має створити додаткові виробничі потужності, а не відбуватися коштом одне одного», — підтримала ініціативу президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Ризики дефолту в США: що пропонують демократи
Сенат США попередив Байдена про ризик дефолту.
Група демократів у Сенаті США закликала президента Джо Байдена підготуватися до застосування 14-ї поправки до Конституції США, щоб уникнути дефолту в разі провалу переговорів з республіканцями, пише Reuters.
11 законодавців заявили, що республіканці в Конгресі «не діють сумлінно».
За їхніми словами, застосування цього повноваження дозволило б США продовжити й далі оплачувати свої рахунки вчасно, без затримок, «запобігаючи глобальній катастрофі».
Байден продовжить переговори зі спікером Палати представників Кевіном Маккарті під час поїздки на саміт G7.
Якщо до 1 червня не буде досягнуто угоди про підняття межі державного боргу, в уряду можуть почати вичерпуватися кошти, заявило казначейство США.