Facebook Pixel

Реєстр збитків від агресії рф в Україні: як він працюватиме та що з ним не так

Збитки від агресії рф: Рада Європи погодила спеціальний реєстр

Збитки від агресії рф: Рада Європи погодила спеціальний реєстр

У Рейкʼявіку 16 — 17 травня проходить четвертий саміт Ради Європи. Головною темою для обговорення стала агресія росії в Україні. Ключовим рішенням саміту стало створення реєстру збитків від російської агресії.

Реєстр, який підтримали або пообіцяли підтримати 43 держави, зокрема всі держави G7, діятиме в Гаазі (Нідерланди) й матиме український офіс. Як працюватиме реєстр збитків агресії рф і в чому його головний недолік?

Як працюватиме реєстр збитків від агресії рф

Збитки від російської агресії вноситимуть в електронний реєстр, яким зможе скористатися кожен, хто проживав на території України під час повномасштабного вторгнення та постраждав унаслідок ракетних ударів, обстрілів, окупації тощо.

Як працюватиме реєстр збитків від російської агресії [відео]

https://youtu.be/6lbB_L8Fesk

Претендувати на те, щоб отримати компенсацію від росії, зможуть, наприклад:

  • родичі загиблих від російської агресії;
  • особи, що зазнали травм через російську агресію;
  • особи, що втратили житло або чиє житло було пошкоджено через російську агресію;
  • держава загалом – росія буде зобов'язана компенсувати відбудову українських міст, які було зруйновано через її вторгнення;
  • державні органи, зокрема, органи місцевої влади (йдеться про відновлення інфраструктури держави, держпідприємств, інших держбудівель тощо);
  • бізнеси, які втратили приміщення, збанкрутували, були вимушені релокуватися або зазнали інших збитків від агресії рф.

Суми, які зможуть отримати постраждалі, рахуватимуть за механізмами оцінки ООН.

Як вибиватимуть гроші з росії для компенсації збитків

Зрозуміло, що росія не погодиться сплачувати збитки за свій тероризм і агресію. Гроші на компенсацію збитків мають збирати на спеціальний рахунок.

Для того щоб його наповнити, до реєстру збитків буде розроблено компенсаційний механізм. Це буде ще одна міжнародна угода, яка має спрямувати кошти на компенсацію шкоди від вторгнення рф.

На наповнення рахунку можуть піти:

  • арештовані російські гроші;
  • гроші російських олігархів (такий варіант розглядається);
  • дохід від нафтової та газової промисловості росії (уже після закінчення війни).

Важливо!

Байдуже, чия саме ракета або зброя завдала шкоди від час повномасштабної війни – російська чи українська, відповідатиме росія, адже без її агресії цих руйнувань, поранень і смертей не сталося б.


У чому мінус реєстру збитків від агресії рф

Головним недоліком реєстру збитків від агресії росії є те, що йдеться винятково про компенсацію шкоди, завданої росією після 24 лютого 2022 року.

Тобто він не враховує втрати, завдані частині Донбасу під час його окупації протягом 8 років, а також жителям Криму через його незаконну анексію.

Юридично ініціатори реєстру пояснюють це тим, що до 24 лютого 2022 року ООН не визнавала російські дії агресією. Утім, багато українців втратили свої домівки та бізнес саме у 2014 — 2015 роках і пізніше, тому питання залишається відкритим (уже станом на 2019 рік загальні втрати від агресії рф складали від $50 до $150 млрд).

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉