РФ може отримати більше ракет від КНДР
Північна Корея на фоні поглиблення партнерства з росією розширює свій єдиний завод із виробництва балістичних ракет малої дальності KN-23.
Перший випадок застосування рф балістичних ракет північнокорейського походження датований 29 грудня 2023 року, тоді, імовірно, KN-23 впала в Запорізькій області. Також відомо про використання іншої версії балістичної ракети KN-24.
Супутникові знімки, зроблені на початку жовтня, показують, що, схоже, будується додатковий складальний цех, а також новий житловий об'єкт, ймовірно, призначений для робітників.
«Ми припускаємо, що вони значно збільшують або намагаються значно збільшити пропускну здатність цього заводу», – сказав аналітик Центру досліджень проблем нерозповсюдження (CNS) Джеймс Мартін. Новий складальний корпус приблизно на 60-70% більший за будівлю, в якій раніше збирали ракети.
The Page розповідає, що відомо про північнокорейські ракети, якими росія обстрілює Україну, та яке ще озброєння КНДР вже надала росіянам.
Які ракети Північна Корея надає росії
Офіційна назва ракети KN-23 – Hwasong-11Ga. Вона є північнокорейською копією російського «Іскандера». Проте одразу кілька експертів заявляли BBC, що корейські аналоги значно дешевші, тому їх виробництво може бути набагато масовішим. Це робить ракети потенційно корисними для росії, яка шукає шляхи перенасичення системи ППО України.
Технічні характеристики північнокорейсьих ракет KN-23
Водночас аналітики впевнено стверджують, що KN-23 є значно гіршою за «Іскандер» як в точності, так і в загальній якості.
За даними ГУР, Північна Корея поставила росії понад сотні балістичних ракет та направила фахівців для обслуговування пускових установок. Також відомо, що корейські ракети мають компоненти від 19 виробників з семи країн світу: США, КНР, Японії, Нідерландів, Німеччини, Сполученого Королівства, Швейцарії.
Балістичні ракети, зокрема «Хвасонг-11», важко перехопити через надзвукову швидкість, на якій вони спускаються до наземного об'єкта. Однак українські розвідники стверджують, що багато ракет з Північної Кореї не потрапляють у цілі. Через збої в електроніці вони відхиляються від запрограмованої траєкторії.
Яку допомогу КНДР вже надала рф для війни проти України
У листопаді 2024-го Північна Корея надала близько 50 самохідних 170-мм гаубиць (САУ) M1989 та 20 оновлених 240-мм реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), які можуть стріляти стандартними та керованими ракетами. Модернізована ракетна система базується на радянській системі «Ураган».
Супутниковий знімок показує ймовірну будівлю для складання ракет, що будується (нижній центр фото) на заводі поблизу Хамхуна, Північна Корея. Фото: Reuters/Planet Labs PBC
За оцінками південнокорейської розвідки, КНДР вже поставила до росії понад 9 млн артилерійських снарядів. До прикладу, увесь ЄС виробляє 400-600 тис. снарядів на рік. Проте українські військові та експерти підкреслюють, що корейські снаряди часом просто не розриваються, їхня якість також погана.
Цього жовтня КНДР прямо увійшла у війну на боці росії, відправивши в рф понад 12 тис. військовослужбовців, згідно з численними оцінками західних розвідок. Вважається, що Північна Корея може долучити до війни проти України до 100 тис. своїх військовослужбовців, якщо співпраця між Пхеньяном і москвою й надалі посилюватиметься.
Що Північна Корея отримує від росії за щедру допомогу
Точно встановити, що росія дала в обмін на військову щедрість Північної Кореї, важко. Безумовно, корейський диктатор отримує фінансову компенсацію, а також продовольство і паливо для своєї ізольованої країни.
Проаналізувавши супутникові знімки, британські дослідники дійшли висновку, що з березня 2024 року росія поставила Північній Кореї щонайменше 1 млн барелів нафти.
Деякі експерти припускають, що росія може надати найсучасніші військові технології, такі як проєкти ядерних боєголовок або допомогу у створенні міжконтинентальних балістичних ракет.
Наприклад, голова ГУР Кирило Буданов у жовтні заявив, що росія надає КНДР технології для тактичної ядерної зброї малої потужності та систем запуску підводних ракет в обмін на військову допомогу.
На думку західних аналітиків, більш імовірно, що Північна Корея отримує:
- технології для військових розвідувальних супутників;
- передові зразки літаків і підводних човнів;
- допомогу в удосконаленні виробництва авіаційної та військово-морської зброї.
Ясно одне: чим більше КНДР надаватиме росії, тим більше отримуватиме від росіян. Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль вже сказав, що це значно підвищує ймовірність нового конфлікту на Корейському півострові.