Facebook Pixel

Податки та акцизи мають зрости: Рада ухвалила резонансний закон № 5600

Верховна Рада ухвалила в другому читанні скандальний податковий законопроєкт № 5600. Цей проєкт закону декілька разів з’являвся в порядку денному, але розгляду не відбувалося.

За словами депутатів, між першим і другим читанням текст закону кардинально змінився. Багато суперечливих норм і положень вилучили, але деякі все-таки залишилися.

Під час розгляду поправок до законопроєкту № 5600 депутати від опозиції виступали проти:

  • збільшення податків для власників землі;
  • розширення повноважень податкової;
  • порушень Податкового кодексу.

Більшість поправок, які представляли депутати від «Голосу», «Європейської солідарності», «Батьківщини» та ОПЗЖ, була відхилена депутатами після гучних обговорень.

Данило Гетманцев закликав депутатів проголосувати за 5600 (УНІАН)

Данило Гетманцев закликав депутатів проголосувати за 5600 (УНІАН)

Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев декілька разів навіть зривався на крик і відкидав усі заяви про те, що законопроєкт лише погіршить життя людей. Він наполягав на тому, що № 5600 буде дуже корисним для держави та народу.

З 11,5 тисяч поправок депутатів до другого читання залишилося тільки 159, але і їх розглянули за одне пленарне засідання.

Як ухвалювали податковий законопроєкт

Коли справа дійшла до голосування, у залі знайшлися 255 голосів «за». На зелену кнопку натисли 210 депутатів із фракції «Слуга народу», 18 нардепів із групи «За майбутнє», 19 — із групи «Довіра», два депутати від «Батьківщини» та ще 6 позафракційних депутатів.

Рада проголосували за 5600 (скриншот)

Рада проголосували за 5600 (скриншот)

Водночас партія «Європейська солідарність» одноголосно була «проти». Половина «Голосу» теж була проти, інша – утрималася.

Як партії голосували за податковий закон (скриншот)

Як партії голосували за податковий закон (скриншот)

Ухвалення 5600 не стало несподіванкою, адже за день до голосування голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що вже набралося 230 — 235 голосів.

Після голосування документ має підписати спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, а потім президент Володимир Зеленський. Закон набере чинності 1 січня 2022 року, якщо на ньому буде підпис глави держави.

Що змінить ресурсний закон № 5600

Згідно з новим законом, податки зміняться і для бізнесу, і для нерухомості, і для громадян.

У першій редакції передбачалося, що № 5600 принесе до бюджету 60 млрд гривень і розпочне боротьбу проти Ріната Ахметова. Тепер депутати зазначають, що після роботи над законопроєктом в уряді сума надходжень скоротилася до 25 млрд грн.

Отже, до другого читання бюджету на 2022 рік доведеться внести багато змін, бо в проєкті кошторису дуже багато статей було безпосередньо пов’язано з № 5600, який на той час ще навіть не почали розглядати.

Щодо того, чи постраждає олігарх Рінат Ахметов після ухвалення цього закону, депутати мають різні думки. Деякі зазначають, що податок на руду однаково нерозривно пов’язаний із ціною на світових ринках, тому навряд чи статки Ахметова постраждають.

Податки для селян, які самі обробляють землю, збільшили (фото: УНІАН)

Податки для селян, які самі обробляють землю, збільшили (фото: УНІАН)

Основні зміни:

  • вводиться мінімальне податкове зобов'язання на землю – 1,4 тис. грн за гектар на рік;
  • з’явився податок у розмірі 18% на доходи від продажу сільгосппродукції на суму понад 12 мінімальних зарплат;
  • зменшення мінімальної площі землі фермерського господарства;
  • з платників єдиного податку четвертої групи виключаються платники, які займаються розведенням свійської птиці (крім курей);
  • податок на продаж другої нерухомості впродовж року – 5%, третього та наступних об'єктів нерухомості – за ставкою 18%;
  • обмеження та відмова в праві виїзду за кордон керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів-боржників у разі невиконання податкового обов'язку;
  • підвищуються ставки екологічного податку, рентної плати за користування надрами та ставки акцизного податку на алкоголь і цигарки.


Народні депутати про № 5600

Найбільше голосів за ухвалення закону традиційно дали «Слуги народу», а найбільше критики чутно від опозиційних партій.

За словами глави фракції «Голос» Ярослава Железняка, уперше Верховна Рада порушила Податковий кодекс і підготувала для українців подарунок під ялинку у вигляді нових податків.

Quote«Голосування за податкові зміни наприкінці листопада – це пряме порушення закону, а саме Податкового кодексу. Стаття 4 Податкового кодексу забороняє вносити зміни до податкової системи менш як за шість місяців до нового бюджетного року», — розповів він у коментарі The Page.
Ярослав Железняк активно критикує закон 5600 і голосував проти (фото: УНІАН)

Ярослав Железняк активно критикує закон 5600 і голосував проти (фото: УНІАН)

Фракція партії «Батьківщина» надзвичайно різко критикувала цей законопроєкт, і частину поправок було подано саме її депутатами, хоча їх і відхилили. Після голосування лідерка партії Юлія Тимошенко заявила, що її фракція звертатиметься до Конституційного суду щодо перевірки на конституційність ухваленого законопроєкту № 5600.

Quote«Ми будемо вносити постанову, щоб цей закон скасували. Ми, безумовно, будемо звертатися до Конституційного суду щодо неконституційності цього закону», – заявила вона.

Тимошенко наполягає на тому, що новий податковий закон «вводить додатковий драконівський податок на тих селян, які мають паї і які самі обробляють свої паї».

Зі свого боку фракція «Європейська солідарність» Петра Порошенка майже в повному складі проголосувала проти ресурсного законопроєкту.

За словами нардепки Іванни Климпуш-Цинцадзе, у кількох місцях цей законопроєкт суперечить Конституції, на що чітко вказало Головне юридичне управління Верховної Ради.

Quote«Наприклад, керівникам підприємств із податковим боргом можуть заборонити виїзд за кордон. А якщо підприємець вирішить оскаржити борг чи штраф у суді, то спочатку має сплатити його й лише потім судитися. Це знущання з людей, як і норма, якою хочуть оподаткувати городину, вирощену на ділянці площею понад 50 соток», — зазначила вона в коментарі The Page.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉